Antalya
25.09.2019
A
EKONOMİ , GÜNCEL
İşsizlik aldı başını gidiyor
İşsizlik aldı başını gidiyor

ATSO Meclisi’nde konuşan Başkan Davut Çetin, “İşsizlik ‘millet iş beğenmiyor’ sınırını aştı. Artık yeni çözümler üretilmeli” dedi. Çetin, yılbaşı ışıklandırması için şimdiden harekete geçme çağrısı yaptı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Eylül ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Davut Çetin, "İşsizlik artık millet iş beğenmiyor meselesini aşmıştır. Bu konuda kamuda ve özel sektörde kısmi zamanlı çalışmanın artırılması gibi yeni çözümler bulunmalıdır" dedi. İşkur’a kayıt yaptırmış işsiz sayısının 4,5 milyona yakın, TUİK’e göre bu sayının 4 milyon 253 bin olduğunu; bu yıl işgücüne katılan kişi sayısının sadece 168 bin olarak ölçüldüğünü belirten Davut Çetin, "İşgücüne katılan nüfusun azalması da açıklama gerektiren bir durumdur" sözlerine yer verdi.

 

İSTİHDAMA ANTALYA KATKISI

Ülke genelinde bir yılda kayıtlı istihdamın yaklaşık 300 bin kişi azaldığını belirten Çetin,  büyük iller arasında sigortalı istihdamın yalnızca Antalya’da arttığını belirterek, "Sigortalı çalışan sayısı Türkiye genelinde yüzde 1,9 oranında düşerken, Antalya’da yüzde 5,3 oranında yükselmiştir. Antalya istihdamı Hazirandan Hazirana 30 bin, Ocak-Haziran arasında 168 bin artmıştır. Bu dönemde Türkiye’de kayıtlı istihdama en yüksek katkıyı yapan il Antalya’dır" diye konuştu.

 

 

 

YILBAŞI IŞIKLANDIRMASI YAPALIM

"Yılbaşına 3 ay kaldı, bu yıl da Aralık ayında yılbaşı ışıklandırmasını konuşmaya başlamayalım, şimdiden bir koordinasyon gurubu kurulsun ve hazırlık yapsın" diyen Davut Çetin, "Ayrıca Antalya'nın yıllık etkinlik programlarını önceden belirleyip birkaç dilde yayınlamalıyız. Antalya’nın 2020 etkinlik programı en azından tarihler ve genel hatlarıyla şimdiden belli olmalıdır. Bunu hem kendi vatandaşımız hem de Antalya'ya gelen yabancılar için yapmalıyız. Hatta acentelerle işbirliği yaparsak turizme de katkısı yüksek olur" diye konuştu.

 

 

THOMAS COOK'UN İFLASI

Dünyaca ünlü turizm devi Thomas Cook firmasının iflas açıklamasının uluslararası çapta önemli bir olay olduğunu, ancak sezon sonuna yaklaşılması nedeniyle Türkiye'ye etkisinin sınırlı olacağını tahmin ettiklerini belirten Çetin, "Kültür ve Turizm Bakanımız olaya hemen müdahale etmiş ve sektöre destek olunacağını açıklamıştır. Bu olaydan yaşanacak kayıpların tazmin edileceğini ümit ediyoruz. Sayın Bakanın da ifade ettiği gibi, İngiltere pazarı bizim için önemlidir ve bütün otellerimiz bu konuda gereken hassasiyeti göstermelidir. Thomas Cook olayının bir nedeni turizmde dijitalleşme nedeniyle yaşanan değişimdir. Ülke olarak dijital turizme, pazarlardaki değişmeye, tur operatörlerinin durumuna dikkat etmeliyiz" dedi.   Mustafa KOÇ  

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: