Antalya
29.08.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Çiftçi isyan etti
Çiftçi isyan etti

Maliyeti 1,5TL olan ürünlerini toptancı hallerinde 60-70 Kuruş’a satabilen Elmalı ve Söğüt çiftçileri, 1 günlük ürün toplamama eylemi yaptı. Arap ülkelerine yapılan ihracatın durması nedeni ile fiyatların düştüğünü savunan çiftçiler, girdi maliyetlerinin 2-3 kat arttığını, buna rağmen ürünlerinin para etmediğini söylüyor

Antalya’nın Elmalı, Burdur’un Çavdır, Gölhisar gibi ilçelerinde çiftçiler isyan ederek 1 günlük ürün toplamama eylemi gerçekleştirdi. Artan maliyetler nedeni ile 1 kilo ürünü 1.5 TL’ye mal ettiğini belirten üreticiler, toptancı hallerde ürünlerini 60 Kuruş’a satınca üretimi durdurdu. Tarlalardan ve seralardan ürün toplamayan çiftçiler, bir günlük eylem yaparak toptancı hale mal götürmedi.

İHRACAT YAPILMALI

Elmalı Hali’nde pazartesi günü neredeyse bütün ürünlerin 60-70 Kuruş’tan satıldığını belirten Elmalılı Zirai İlaç Bayii Kazım Akar, “Maliyetler, bir yıl önceye göre çok arttı. Ben zirai ilaç bayisiyim ve geçen yıl 1 kilo gübreyi 120 TL’ye satıyordum, bu yıl 300 TL’ye satıyorum. Geçen yıl 55 TL’ye sattığım ot ilacını, bu yıl bayiden ben 165 TL’ye alıyorum. Girdiler bu kadar artmışken, Arap ülkeleri ile yaşanan sorun nedeni ile ihracat durma noktasına geldi. Hiçbir Arap ülkesi Türkiye’den ürün kabul etmiyor. İhracat olmadığı için de fiyatlar düşüyor” dedi.

ÇİFTÇİ İSYAN BAYRAĞINI ÇEKTİ

Burdur’un Çavdır İlçesine bağlı Söğüt Kasabası’nda da aynı gün eylem yapıldı. Toptancı Hal’e gelen çiftçiler, komisyoncuların belirlediği fiyatları görünce isyan etti. Kendi aralarında örgütlenen çiftçiler, hale ürün vermeme kararı aldı. Bir günlük boykota giden çiftçileri ikna etmek için Çavdır kaymakamlığı, Sögüt Belediyesi yetkilileri, komisyoncular, tüccarlar ve çiftçiler bir araya geldi. Yapılan toplantının ardından komisyoncular sorumluluk alarak 70-80 Kuruş’a aldığı ürünleri 1 TL’ye kabul etti.

EYLEMLER DEVAM EDER

Söğüt’teki eylemi değerlendiren Ziraat Mühendisi Tayfun Demirok, boykota rağmen çiftçinin sorunlarının çözüme kavuşmadığını söyledi. Önümüzdeki günlerde benzer eylemlerin artarak devam edebileceğini söyleyen Demirok, “Ürünlerin para etmesi için ihracat kapılarının açılması şart. Bu da ülke politikası ile ilgili. Söğüt’teki eylemin ardından Elmalı ve Gölhisar’da da aynı olaylar yaşandı. Bu sorunlara köklü bir çözüm bulunmazsa, daha geniş kapsamlı eylemler yaşanabilir” dedi.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: