Antalya
28.08.2019
A
GENEL , GÜNCEL , YAŞAM
Turizmle ilgili şikayet yağıyor
Turizmle ilgili şikayet yağıyor

ATSO Başkanı Davut Çetin,  son günlerde yapılan tartışmaları gündeme taşıyarak, "Turizmle ilgili esnafımızdan yağmur gibi şikayet geliyor. Fakat çözüm için önce kendimize bakmalıyız” dedi

ATSO ağustos ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Süleyman Özer'in başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin konuşulmasının ardından ATSO Başkanı Davut Çetin, durum değerlendirmesi yaptı.  "Esnaf rehberlere isyan ediyor. Hanutçuluktan, yabancı rehberlerin esnafı kötülediği yönünde şikayetlerin sonu gelmiyor. Rehberler acenteleri sorumlu tutuyor. Turizmde kriz olduğunda herkes turist gelmesi için dua etmektedir, turist geldiği zaman ise kavga bitmemektedir" diyen Davut Çetin, "Herkes diğerini şikayet etmeden önce bir durup düşünmelidir. Önce hepimiz bir kendimize bakalım; ne yaptığımıza, ne sattığımıza bakalım. Herkesin aynı şeyleri sattığı yerde ticaretin bereketi zaten olmaz. Halen yoldan geçeni çevirip mal satmaya kalkıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

YETKİ BOŞLUĞU VAR

Turizm ve ticarette yetki boşluğu yaşandığını belirten Davut Çetin, "Antalya merkezine, Kalekapısı, Işıklar, Güllük, Konyaaltı bölgelerine turist çekmek, caddeyi denetlemek kimin işidir? Turizm Bakanlığı’nın mı, Valiliğin mi, Büyükşehirin mi, ilçe belediyesinin mi, Ticaret ve Sanayi Odasının mı, Esnaf Odası'nın mı? Bu konuda bir boşluk olduğu açıktır" sözlerine yer verdi.   

 

KALİTEYE YATIRIM ZAMANI

"Artık yenilik, kaliteye ve markalaşmaya yatırım zamanıdır. Caddeden geçeni değil, internette dolaşan kişiyi yakalamak zamanıdır. Artık kısır tartışmaları bırakalım. Gelişmiş ülkelere bakalım, oralarda hangi sektörler gelişiyor, geleceğin sektörleri nelerdir inceleyelim. Türkiye’de ve Antalya’da küçük tarım üreticisi ve esnaf, hatta hepimiz mutlaka dönüşmeli, kendimizi yenilemeliyiz" diyen ATSO Başkanı Çetin, "Bu konuları başta Sayın Valimiz olmak üzere, yetkililerle ve Rehberler Odası, TÜRSAB gibi ilgili kuruluşlarla konuşuyoruz. Odamızın denetim ve yaptırım yetkisi yok, bakanlıklar ve belediyeler bu konularla daha fazla ilgilenmelidir. Artık kurallar konulmalı, denetim yapılmalı ve kurala uymayan işyerine yaptırım uygulamalıyız. Turizm polisi, turizm zabıtası gibi yeni denetim birimleri olmalıdır" dedi.

 

BİZDEKİ DE KANADA'DAKİ GİBİ OLMALI

Kaz Dağları'nda maden araması yapan Kanadalı şirketin Kanada ve Kaz Dağlarındaki arama alanlarının fotoğraflarını ekrana yansıtan Çetin şöyle konuştu:  "Bizdeki maden Kanada'daki gibi olsa bu kadar tartışma olmazdı. Ormanda madencilik yapılmasın diyemeyiz, önemli olan kurallara uyulması ve en doğru biçimde yapılmasıdır. Maden Mühendisleri Odası raporuna göre altın madeninden devletimizin kazancı 75 milyon dolar olacaktır. Maden olacaksa, hiç olmazsa Türkiye’nin kazancı daha yüksek olmalıdır. Bu konuları siyaset dışı konular olarak ele almalı, fayda ve maliyet karşılaştırması yaparak karar vermeliyiz."

 

TURİST SAYISI ÖNEMLİ AMA...

Antalya'nın ağustos itibariyle 10 milyon yabancı turist sayısını aştığını; turist sayısında geçen yıla göre yüzde 17 düzeyinde bir artış olduğunu söyleyen Çetin, "Turist sayısındaki artış son derece önemli. Ancak Almanya, Hollanda gibi ülkelerden gelen turist sayısı halen 2014 yılı düzeylerinde kaldı. İstanbul ve Ege'de de klasik bireysel Avrupalı turist yeterince yok. Bunun nedenlerini konuşmak ve çözümü düşünmek zorundayız. Dünyadaki imajımıza dikkat edilmelidir" dedi.

GÜVEN EKSİKLİĞİ DEVAM ETMEKTE

"Dünyada faizler düşmekte, fakat ticaret savaşları endişeleri artırmakta ve Türkiye’ye yabancı sermaye girişi de zayıf kalmaktadır. İçeride döviz mevduatı tekrar artmaya başlamıştır" diyen Davut Çetin, "Bunlar güven eksikliğinin devam ettiğini göstermektedir. Yerli ve yabancı yatırımcı halen enflasyon, mali disiplin ve yapısal reform konusunda yeterli güvene sahip değildir. Hukuk sistemimiz yatırımcıya güven vermemektedir" diye konuştu.   Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: