Antalya
20.08.2019
A
GENEL , GÜNCEL
EXPO 2016 ile barış zamanı
EXPO 2016 ile barış zamanı

EXPO 2016 alanı ile Antalya halkı arasında soğukluk yaşandığını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, “Geçmişle yaşamayı bırakmak zorundayız. Alan eski haline dönüyor ve kente yapılacak tüm etkinliklere talibiz” dedi

Tarım İl Müdürü Mustafa Özen, 2016 yılında açılan EXPO 2016 Antalya alanını basın mensuplarına gezdirdi. EXPO alanı ile Antalya halkının barışması gerektiğini belirten Özen, geçmişte yapılan bazı hatalar nedeni ile soğukluk yaşandığını, ancak geçmişle yaşamayı bırakmaları gerektiğini ifade etti.

BASINDAN DESTEK İSTEDİ

Bakım, onarım ve işletmesi 1 Haziran 2018’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne geçen alan ile ilgili bugüne kadar yaptıkları çalışmaları ve bundan sonraki projelerini anlatan İl Müdürü Mustafa Özen, ‘EXPO’da hayat var’ ve ‘EXPO sizi çağırıyor’ sloganları ile yola çıktıklarını belirterek, “Amacımız Antalya ile bu alanı bütünleştirmek. Bu anlamda politikalarım hep burayı canlı tutmak ve alana gelen ziyaretçilerin mutlu olacağı bir tablo oluşturmak istedik” dedi. Antalya ve Antalyalıların buraya sahip çıkmasını istediklerini belirten Özen, “Öncelikle basınımızın birer EXPO gönüllü olmasını istiyoruz. Basınımızın da desteği ile burayı daha canlı hale getireceğiz” diye konuştu.

TÜM ETKİNLİKLERE TALİBİZ

2016 yılından itibaren alanın sürekli konserlerle anıldığını belirten Özen, “Halkımızda burasının sürekli bir konser alanı olduğu algısı var. Ancak burayı bütüncül değerlendirmek gerekiyor. Türkiye’nin en büyük kongre merkezi, Antalya’nın en büyük amfi tiyatrosu ve Antalya’nın en büyük kır aktivite alanı burada. Her ne kadar konserlere devam etsek de, burayı bütüncül bir alan olarak değerlendirmek lazım. Şu anda alana giriş ve alandaki otopark ücretsiz. Yiyecek-içecek bölümlerinde fiyatlar makul seviyede. Hatta Antalya’da en ucuz çayın EXPO alanında içildiğini söyleyebilirim. Biz sadece konserlere değil, Antalya’da yapılacak olan tüm etkinliklere ev sahipliği yapmaya talibiz” şeklinde konuştu.

EN AZ MASRAFLA MAKSİMUM VERİM

Görevi devraldıktan sonra yaptıkları çalışmaları anlatan Özen, “Alanı devraldıktan sonra, 500 dönümlük yeşil alanın tamamının, yapısal alanların da yüzde 95’ini elden geçirerek eksiksiz hale getirerek ziyaretçilerimizi beklemeye başladık. Tamamen Tarım İl Müdürlüğü personelimizin ürettiği projeleri hayata geçirdik. En az masrafla en büyük verimi elde ettik. Alan ile ilgili ilk hedefimiz, buradan para kazanmak değil. Sosyal ve kültürel olarak burasının ücretsiz olarak Antalyalıların hizmetine girmesi benim en büyük isteğim. Biz şehir ve şehri yönetenlerle bütünleştiğimiz zaman EXPO ile amacımıza ulaşmış olacağız” şeklinde konuştu.

ÖZELLEŞTİRME İHTİMALİ

2019 yılının sonunda EXPO kapandıktan sonda alanın Özelleştirme İdaresi tarafından “Özelleştirilecek alanlar” kapsamına alındığını belirten Özen, süreç ile ilgili şu bilgiyi verdi: “Biz istiyoruz ki bu alan Antalya ile bütünleşerek halkla dolu bir alan olsun. Özelleştirmek en kolay yol. Biz buranın Antalyalıların ortak kullanım alanı olarak kalmasını istiyoruz. Bunun için de Antalyalıların buraya sahip çıkması gerekiyor. Eğer Antalyalılar buraya ilgi gösterir ve cıvıl cıvıl hale getirirse, özelleştirme ile ilgili politikanın da değişeceğine inanıyorum”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: