Antalya
06.08.2019
A
GÜNCEL , YAŞAM
'Abbas'la İran'da 60 günlük yolculuk
'Abbas'la İran'da 60 günlük yolculuk

Gazeteci Bünyamin Tokmak, 'Abbas' adını verdiği karavanıyla 60 gün gezdiği İran'daki gözlemlerini paylaştı. Tokmak, Türkiye'den gidenler için İran'ın ucuz bir ülke konumunda olduğunu söyledi.

Antalya'da uzun yıllar gazetecilik yapan Bünyamin Tokmak, eşi Gül Tokmak ile 'Abbas' adını verdikleri karavanla İran, Azerbaycan ve Gürcistan'a tura çıktı. Tokmak çiftine, başka bir karavanla arkadaşları Ümit Kurşungeçmez ve eşi Meral Kurşungeçmez eşlik etti. Karavanlarıyla 60 günde İran'da gitmedik eyalet bırakmayan Tokmak ve Kurşungeçmez aileleri, daha sonraki 30 günde de İran'ın komşuları Azerbaycan ve Gürcistan'ı gezdi. 90 günü aşan gezinin ardından Tokmak ailesi, anıları ve gözlemlerini Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi'nde dostlarıyla paylaştı. Çektiği fotoğrafları slayt eşliğinde paylaşan Tokmak, üçüncü kez İran'ı gezdiğini, ancak ilk kez bu kadar uzun süre kaldığını söyledi. Tokmak, "Komşumuza çok yakınız ama aynı zamanda çok uzağız. Bu ülke hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığımızı düşünüyorum" dedi.

ANA DİLDE EĞİTİM

 

Tokmak, 82 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 40'ının Fars, yüzde 30'unun Türk, yüzde 5-6'sının da Kürtlerden oluştuğunu, geri kalan yüzdelik dilimde ise çok farklı milletler olduğunu kaydetti. Bünyamin Tokmak, eğitim dili Farsça olan ülkede, devlet kademesinin üst düzeyinde ve ordudaki subayların çoğunluğunun Türklerden oluştuğunu vurguladı. İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in babasının Türk olduğuna dikkati çeken Tokmak, "Türklerin İran'daki talebi ana dilde eğitim. Türkçe, İran'ın her yerinde konuşuluyor. Birçok İranlı Türkiye'ye gelmiş. İstanbul ve Antalya'ya hayranlar. Atatürk'ü çok seviyorlar" diye konuştu. Türkiye'den İran'a gitmenin son derece kolay olduğunu belirten Tokmak, kara ve hava yoluyla İran'a gidilebildiğini, İran'ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamadığını söyledi.

İRAN UCUZ BİR ÜLKE

 

İran'ın para biriminin 'Riyal' olduğunu ancak halkın 'Tümen' olarak isimlendirdiğini kaydeden Bünyamin Tokmak, Türk Lirası'nın ülkede geçtiğini belirtti. Küçük bütçelerle İran'da rahatlıkla gezilebileceğini anlatan Tokmak, şöyle konuştu: "Mazot bedava denilebilecek kadar ucuz. Türkiye'de 1 litre mazota ödediğimiz parayla İran'da 22-23 litre mazot alınabilir. Azerbaycan ve Gürcistan'ı da karavanla gezdik. 3 ülkede 92 gün geçirdik. Toplam 15 bin kilometre yaptık. İran, Azerbaycan ve Gürcistan'da 3 ayda iki kişi toplam 10 bin lira harcadık. Bu kadar parayla Avrupa'da bir hafta bile gezilemez. Türkiye'den gidenler için İran ucuz bir ülke. Ancak otel fiyatları biraz pahalı. İran'da çadır kurarak gezebilirsiniz. Bütün parklarda çadırlar kuruluyor." (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: