Antalya
05.08.2019
A
GENEL , DOSYA , GÜNCEL , YAŞAM
Turizm rantı iştah açtı
Turizm rantı iştah açtı

Salda Gölü'ne millet bahçesi yapılması projesiyle ilgili ortak açıklama yapan AKP Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur ile AKP Burdur İl Başkanı Volkan Mengi  millet bahçesi ısrarının amacını özetledi: “Salda Gölü’ne 1 Ocak’tan bu yana 400 bin ile 500 bin arasında ziyaretçi geldi. Yıl sonuna kadar 1 milyon ziyaretçi hedeflenmektedir"

 

Haber: Yusuf yavuz

 

TOKİ'nin gerçekleştirdiği ihaleyle Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü kıyısında yapılması planlanan millet bahçesi için düğmeye basıldı. Kamuoyunda büyük bir tepkiyle karşılanan korunan alandaki millet bahçesi projesini CHP'nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekil Gülizar Biçer Karaca'nın da içinde olduğu bir grup protesto etti. Salda Gölü kıyısında yapılan protesto eylemi ve basın açıklamasına, çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar da katıldı.  Tartışmaların odağındaki millet bahçesi projesiyle ilgili ortak bir basın açıklaması yapan AKP Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile AKP Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, projeyi eleştirenleri Burdur ve Yeşilova'nın turizmini baltalamakla suçladılar.

TURİZMİ BALTALAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Son günlerde bazı ulusal medyalarda yapılan haberlerle Salda Gölü kıyısına yapılacak olan Millet Bahçesi projesi yanlış politikalara kurban edilmek isteniyor" görüşüne yer verilen açıklamada şöyle denildi: "Salda Gölünün geleceğini garanti altına alacak karar zaten Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmesiyle birlikte, kanunla koruma altına alınmıştır. Salda Gölü’nün çevresinde betonlaşmaya asla izin verilmeyecektir. Zaten bu durum Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Murat Kurum tarafından ve sonrasında Burdur Valimiz Hasan Şıldak tarafından net bir dille ifade edilmişti. Yanlış siyaset ve politika yüzünden Salda’nın geleceği heba edilmek isteniyor. Sözde Salda’yı korumak için politika yapanlar, projenin içeriğini ve detaylarını bilmeden kamuoyunu yanlışa iterek, Burdur ve Yeşilova’mızın turizmini baltalamaya çalışıyorlar.

TEŞEKKÜR ETMELERİ GEREKİYOR

Salda Gölünü siyasi malzeme yapmaya çalışanlar, civar illerden toplama kişilerle ve utanmadan sıkılmadan çocukları ön plana çıkararak, çocuklara pankartlar taşıtarak, çocuklarımızı suiistimal etmişlerdir. Onbinlerce ziyaretçi gelen bir yerde, bu onbinleri karşılayacak, Salda’nın doğa ve çevre güzelliğini bozmayacak çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam edecektir. Geçen yıldan bu yana orada yapılanlar için Sayın Valimize ve biz Milletvekillerine teşekkür edeceğinize şov peşinde, siyasette malzeme bulmuş gibi bilinçsiz açıklamalarda bulundular. Açıklama yapacağız diye sıcakta gülünç duruma düştüler. O açıklamaya gelenlerin Salda’mızı görmeye geldiklerini de biliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü, TOKİ, Burdur Valiliği, ve Burdur Ak Parti Milletvekilleri ve AK Parti Teşkilatı her türlü hassasiyeti göstererek çalışmalar yapmaktadır. CHP’lileri bir dahaki sefer yapılanlara teşekkür için Salda’ya bekliyoruz.

ERDOĞAN’DAN 18 ŞUBAT MÜJDESİ

Cumhurbaşkanımızın 18 Şubat’ta Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda müjdesini verdiği Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi ilanına ilişkin 824 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Salda Gölümüzü sözle değil, bizzat kanunlarla korumaya çalışıyoruz. Salda Gölü’nün Özel Çevre Koruma (ÖÇK) alanı ilan edilmesiyle korunan alan 4 bin 400 hektar iken, gölün tüm çevresini de kapsayacak şekilde 29 bin 500 hektara çıkartıldı. Burada doğal sit alanları aynen geçerliliğini koruyor, eski sit durumu 5 bin 898 hektar iken yeni durumda 8 bin 474 hektar olacak. Salda Gölü etrafındaki doğal dokuya zarar verilmemesi için kıyı şeridinin kullanım alanını 500-600 metre kadar geriye çekildi. Kıyı şeridini bir santimetrekare dahi istisna olmayacak şekilde çalışma yapılarak koruma alanı ilan edildi. Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün bu kararla görülmektedir ki imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz. 

1 MİLYON ZİYARETÇİ HEDEFLENİYOR

Dünyanın sayılı doğa harikalarından Salda Gölü’ne 1 Ocak’tan bu yana 400 bin ile 500 bin arasında ziyaretçi gelmiştir. Yıl sonuna kadar 1 milyon ziyaretçi hedeflenmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Millet Bahçesi projesi ile göl çevresinde bilinçsiz kullanıma son verilerek, Saldivler de sıkı tedbirler uygulacaktır. Yine Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecektir. Millet bahçesinin projelendirilmesi de koruma planına uygun şekilde, tamamen ahşap imalatlar ile tasarım yapıldı. Millet bahçesiyle en ufak bir çevre kirliliğine yol açılmayacak olup, aksine Salda Gölümüz ve eşsiz güzellikte ki sahili koruma altına alırken yüzbinlerce ziyaretçinin de daha iyi ve daha kaliteli bir ortamda hizmet almasına olanak sağlanacaktır. Salda Gölüne gelen ziyaretçilerin araçlarını park edeceği düzenli otopark alanı oluşturulacaktır. Göl kenarında ise sadece yaya kullanımı olacaktır. Tam gün ziyaretçilerin gününün güzel geçirmesini sağlamaya yönelik Salda Gölü’nün uzak çevresinde de yeşillendirme çalışmaları yapılacaktır. Salda gölümüzü hep birlikte koruyup, yaşatacağız."

TOKİ HASSAS ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ

AKP Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ise Salda Gölü'nün millet bahçesi ile daha da canlanacağını savunarak, "Salda’mıza millet bahçesi yapımı ile ilgili TOKİ Başkanlığımız doğal yapıya uygun hassas bir çalışma gerçekleştirdi. Hükümetimiz Salda gölümüze sahip çıkan adımlar atmıştır. Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi ile birlikte göl kenarı komple koruma planı içerisine alınmış bulunmaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Şubatta gerçekleştirdiği Burdur ziyaretinde de Salda Gölümüzden bahsederek, Salda’mıza verilen önemi bir kez daha göstermiştir. Salda Gölümüze yapılacak olan millet bahçesini Milletvekillerimizle birlikte takip etmekteyiz. Millet bahçemizin yapılmasıyla birlikte Salda gölümüze ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere daha iyi imkanlar sağlanacaktır. Salda Gölümüze her zaman sahip çıktık, sahip çıkmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: