Antalya
26.07.2019
A
GENEL , YAŞAM
İkili eğitimde LGS hüsranı
İkili eğitimde LGS hüsranı

Eğitim İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, ikili eğitime geçen okullarla ilgili yaptığı açıklamada, Temel Eğitimden Ortaöğrenime Geçiş (TEOG) sistemi yerine getirilen Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile öğrencilerin hüsrana uğradığını söyledi.

LGS'ye göre sınavla öğrenci alan okullara yüzde10'luk öğrencinin alındığını; bu oranın Antalya'da yüzde 7 seviyesinde kaldığını; Antalya'daki öğrencilerin yüzde 93'ünün istemedikleri okullara zorunlu olarak yerleştirildiğini; 450 puan alan ile 200 puan alan öğrencilerin sınav puanı dikkate alınmayarak adrese dayalı sisteme göre aynı okul ve aynı sınıfa yerleştirildiğini belirten Fatin Iltar, "Bu durumda eğitim ortamında uygunsuzluk ve seviye farkı ortaya çıkacak, eğitim veren öğretmenleri de zorda bırakacaktır. Geçmişi ile ve bulunduğu konum ile adını Antalya’da başarılara yazdırarak kaliteli eğitim veren bir çok okul kurum çok büyük sıkıntı içerisine gireceklerdir" diye konuştu.

SAAT 6.00'DA KALKIP 7.00'DE DERSE BAŞLAYACAKLAR

21 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla Antalya Muratpaşa İlçesi Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesi, Konyaaltı Muhittin Mustafa Böcek Anadolu Lisesi, Kepez Nevzat Saygan Anadolu Lisesinin ikili öğretime geçtiğini hatırlatan Fatin Iltar, "Haftalık 40 saat günlük 8 saat dersinin olduğu bir okulda ikili eğitime geçilemez. Çünkü bu sistemde okuyan öğrenciler sabah saat 7.00’de eğitim öğretime başlamaları için saat 6.00’da yataktan kalkmaları gerekmektedir. Bu durum bu yaştaki öğrenciler için olumsuzluk arz etmektedir. Bunun yanında 11. ve 12. sınıf Öğrencilerimiz hayatlarının geleceğini belirleyecek üniversite sınavlarına hazırlanmaları için eksiklerini tamamlamak için başka eğitim kurumlarına gidiyorlar. Bu da yine öğrenci ve velilere ekonomik bir yük getirmektedir. Öğleden sonra eğitim öğretime başlayacak olan öğrenciler öğleden sonra saat 14:00’te derse başlayacak; çıkış saatleri saat 20.30 olacak. Bu durum çocuklar üzerinde beslenme, yorgunluk, dersleri tekrar etme gibi konularda olumsuzluk teşkil edecektir" ifadelerini kullandı.

NORMAL EĞİTİME DÖNÜLMELİDİR

"Eğitim Deneme yanılma  yolu ile yürümez. Akıl ve bilimin olmadığı bir eğitim sistemi olamaz. Daha daha geriye gider dünya sıralamalarında liseler ve üniversitelerde sonunculuğu kazanmaya devam ederiz. Sonrada faturayı eğitim çalışanları ve Cumhuriyet döneminin çağdaş, laik, bilimsel eğitimine keseriz olur biter" diyen Fatin Iltar,  "Eğitim programları eğitimde marka olan ülkelerde olduğu gibi eğitim çalışanlarına yazdırılarak, Cumhuriyet döneminin örnek eğitimci yetiştirdiği Köy Enstitülerinin felsefesi ile başarıya ulaşacaktır. Programlama ve planlama ihtiyaca göre ve çağa uydurularak bilimsel ve akılcı olmalıdır. Dolayısı ile plansız ve günü kurtaracak çalışmalara izin verilmeyip ikili öğretim yapan okullardan derhal dönülerek normal eğitime geçilmelidir" dedi.  Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: