Antalya
25.07.2019
A

Dün Muhittin Böcek'in basın toplantısı vardı. 2000 yılından bu yana Büyükşehir'in basın toplantılarının diyebilirim yüzde 80'ini izledim; bu denli kalabalık bir toplantıya ilk kez rastladım. Toplantıdan önce, "Muhittin Böcek hangi yatırımı yaptı ki anlatacak?" diyenler vardı. Böcek'in anlattıklarının ardından, böyle diyenlerin en az birkaç ay bu tür bir soruyu akıllarına bile getirmeyeceklerini sanıyorum. "Belediyenin 6 milyarın üzerinde borcu var; aylık 40 milyon açıkla gidiyoruz." Böcek'in bu cümlesi, kısa vadede bizden büyük yatırımlar istemeyin, şeklinde okunabilir. Kendi adıma ben, Böcek'ten en az bir yıl bu tür yatırımlar beklemiyorum.

                                                           *****

Belediyenin devam eden önemli projeleri var. Raylı sistem başta olmak üzere, öncelikle onların aksamadan yürütülmesi gerekiyor. Doğu Garajı projesi örneğin; ardı ardına iflas edip işi bırakıp giden müteahhitleriyle kabak tadı vermeye başlayan bu projenin bir an evvel bitmesi, oradaki çirkinliğin ortadan kalkması gerekiyor. Böcek, Doğu Garajı ve eski stadın oradaki Kent Müzesi projesinin 3 ay içinde biteceğini; 3. Etap Raylı Sistem'in 1 Ağustos'ta hizmet vermeye başlayacağını; Halk Su, Halk Süt, Halk Yem gibi projelerde fizibilite şamasında olduklarını söyledi.  Bütün bunlar Büyükşehir'in rutin hizmetler yanında yatırım konusunda da boş durmadığına işaret eder.

                                                           *****

Böcek, Türel dönemine damgasını vuran israf ekonomisiyle ilgili sayısız örnekler verdi. Yıllık 8,5 milyona kiraya verilip, 3 milyon kazanç sağlanırken, 10 milyonun üzerinde masraf yapılan; yani yıllık 7 milyonun üzerinde zarar edilen Konyaaltı Sahil Projesi'nin 254 milyonluk maliyeti bile bu israf ekonomisini örneklemeye tek başına yeter. Böcek, Büyükşehir'in borç tablosunu çıkardıktan sonra, "Borç lügatı yaparak hizmetten geri kalma yoluna gitmeyeceğiz" vurgusunda bulunurken, öncelikle başlattığı bu israfla mücadele projesine güveniyor olmalı.

                                                           *****

Aylık 40 milyon açık, yıllık 480 milyon borçlanılacağı anlamına gelir. Borç yapılandırmasına giderek belediyede finans dengesi sağlayacaklarını vurgulayan Böcek, 6 milyarlık borca her yıl eklenecek 480 milyonluk borcun altından kalkma konusunda öncelikle buna güveniyor olabilir. Böcek'in Ali Çetinkayya Caddesi'nde kullanılan çelik miktarıyla ilgili verdiği rakamlar, israfa son verilmesinin, Konyaaltı artı Boğaçay Projesinden çok daha büyük bir proje gerçekleştirmekle eşdeğer olduğuna işaret eder.

                                                           *****

Böcek'i en çok eleştiren gazetecilerden biri benim. Antalya Esnaf Sanatkarlar Odası'nın düzenlediği Esnaf Çalıştayı'nda izlediğim Böcek, bendeki bazı önyargıları sildi. İnsanları sabırla dinliyor, onları dinlerken çözüm konusunu kafasında şekillendiriyor, mümkün olduğu kadar somut vaatlerde bulunuyor. Aynı performansı Alanya'dan başlattığı ilçe toplantılarında da gerçekleştiren Böcek'in insanlara bire bir dokunarak iletişim kurmasının da büyük yatırımlara eşdeğer hizmet üretimi gerçekleştireceği söylenebilir.

                                                           *****

Böcek'in bu özelliğine duyduğum güvenle, basın toplantısında, biraz gündem dışına da çıkarak, aralarında kendimin de bulunduğu Türel döneminde işlerine son verilen AKSAV çalışanlarının birikmiş alacaklarının ödenmesi, mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde kendisinden destek istedim. "Hukuki bir yolu varsa tabi ki, gideririz" cevabını aldım. Daha önceki belediye başkanlarımızın çoğunda eksik olan bu meziyet; insanlara bire bir dokunarak iletişim kurma, sorun dinleme özelliği, Böcek'in başarısında böyyyük böyyük yatırımlar kadar etkili olacaktır. Dünkü toplantının ana fikri benim baktığım pencereden bu minval üzredir.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok