Antalya
13.07.2019
A

Günümüzde insanlar, topraktan, sudan, soludukları havadan ve aldıkları gıdalardan edinilen, hücresel fonksiyonları kısa ve uzun süreli bozan, binlerce kimyasal, fiziksel,  toksik ve zehirleyici maddenin etkisi altında kalmaktadırlar. Vücut kendini bu toksinlerden, kendi detoks sistemleri yoluyla korur. Ancak, vücudun kendi detoks sistemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda bedensel fonksiyonlar kalıcı olarak bozulmaya başlar. Bu bozulma, biriken toksinlerin nitelikleri, miktarları ve birikme yerlerine bağlı olarak kısa veya çok uzun süre boyunca herhangi bir semptom vermeden veya laboratuvar testleri ile saptanabilecek bir bulgu ortaya çıkarmadan sürer.

VÜCUTTA BULUNMAMASI GEREKEN METALLER

Tıp terminolojisinde kolaylık olması adına insan bedeninde bulunmaması gereken metallerin çoğuna ağır metal adı verilir. Tüm ağır metaller hücre metabolizmasını kararlı bir şekilde etkiler. Cıva, kurşun, kadmiyum, nikel, manganez, çinko, arsenik ve bakır ağır metallerdir. Ağır metal maruziyeti çevresel ve mesleki nedenlerle ortaya çıkabilir. Çevresel nedenlerle düşük dozda ve yavaş maruziyet gelişirken, mesleki nedenlere bağlı yüksek dozda maruziyet ortaya çıkabilir. Ağır metaller vücuda alındıktan sonra akut ve kronik dönemde çeşitli sistemler üzerine toksik etkiler oluşturabilir.

AĞIR METALLER VÜCUTTA NEREDE BİRİKİR?

Ağır metaller genel olarak bağ doku ve iç organlar, hücre içi alan, merkezi sinir sistemi, yağ dokusu ve kemik dokusunda birikir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Her tür sanayii (boya, tekstil, metal, medikal, tarım, otomobil  vs.) işçisi risk altındadır.

AĞIR METAL MARUZİYETLERİNE ÖRNEKLER

Sigara, amalgam dolgular, döküm harici mutfak malzemeleri, alüminyum folyo kağıtlar,  kurşun su boruları, ithal boya ve oyuncaklar, kirli deniz balıkları, hava kirliliği, ucuz giyisiler, civalı ısı ölçer ve floresan lambalar sayabileceklerimizden sadece bir kaçı.

VÜCUTTA AĞIR METAL BİRİKİMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağır metal yüklenmesinin semptomları sıklıkla nonspesifiktir. Hemen hemen her hastalığın altında bir ağır metal zehirlenmesinin yatabileceği düşünülmelidir. Ağır metal yüklenmesi kas ve eklem ağrıları, egzama, mide-bağırsak bozuklukları, otoimmün hastalıklar, enfeksiyonlar, nörodejeneratif hastalıklar, demans, Parkinson, yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, migren, uykusuzluk, depresyon, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, saç dökülmesi, öğrenme güçlüğü, otizm ve kanser gibi çok çeşitli hastalıkların gelişimlerinde rol oynayabilir. Dejeneratif hastalıklar, ateroskleroz, kalp damar sistemi rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi ve hormonal bozukluklar, tekrarlayan gebelik kayıpları vb… bu rahatsızlıklardan sadece birkaçıdır.

AĞIR METAL TEMİZLİĞİNDE DESTEK TEDAVİLER

 • Nöralterapi ile VSS, bağ dokusu ve lenfatik sistem regülasyonu,
 • Kişiye özel düzenlenmiş şelasyon terapisi,
 • Barsak sağlığının düzenlenmesi ve Karaciğerin Regülasyonu,
 • Elektrosmog eliminasyonu,
 • Biyorezonans, biofoton, bioenformasyon ve manyetik alan tedavisi,
 • Ortomoleküler Tıp,
 • Homeopatik tedaviler, Schüssler tuzları,
 • Yosun banyoları, sauna, hipertermik seanslar,
 • Kolon hidroterapisi, ozon uygulamaları,
 • Akupunktur,
 • Özel sıvı rejimleri ,
 • Anti-Oksidatif yöntemlerdir.

Tüm bu metotların yanısıra özel protokollerce düzenlenmiş  iyi bir beslenme tedavisi de arınmaya yardımcıdır. Beslenme tedavisinde kişiye özel, uygun dozlarda düzenlenmiş chlorella uygulaması ile başlanır, ilk bir ay dokulardaki ağır metaller açığa çıkarılıp, geri kalan beş ayda ağır metal bağlayan tıbbi kişniş ekstraktı ve spirulina desteği ile dokulardan ve vücut sıvılarından atılır. Beslenme protokolü dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır, çünkü açığa çıkan ağır metaller doğru bir şekilde temizlenmezse kan beyin bariyerini aşabilir, çeşitli organlarda tekrar birikme eğilimi gösterebilir. Toplam önerilen beslenme tedavisi süresi 6 aydır.

Uzm.Dyt.Betül AY YILMAZ

Referanslar:

https://dergipark.org.tr/download/article-file/512391

https://dergipark.org.tr/download/article-file/219809

http://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_10030/30-33.pdf

http://file.lookus.net/TGHYK/tghyk.10.pdf

http://www.turkosteoporozdergisi.org/archives/archive-detail/article-preview/ar-metallerin-kemik-doku-zerine-toksik-etkileri/10030

https://dergipark.org.tr/download/article-file/642873

http://content.lms.sabis.sakarya.edu.tr/Uploads/49168/49058/a%C4%9F%C4%B1r_metal.pdf

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok