Antalya
12.07.2019
A
ARŞİV , GÜNCEL
Çiftçiye 10 milyonluk ‘PARDON’
Çiftçiye 10 milyonluk ‘PARDON’

Kumlucalı çiftçiler için özel olarak hazırladığı çarliston biber tohumunu Cezayir’e, Cezayir’e hazırladığı tohumları da Kumluca’ya gönderen tarım firması, mağdur olan Kumlucalı üreticilerden önce özür diledi, ardından 10 milyon TL tazminat ödeme kararı aldı

Antalya’nın köklü tohum ıslah firmalarından Anamas Tohum Firması, Cezayirli müşterileri için hazırladığı tohumları Kumluca’ya, Kumluca için hazırladıklarını da Cezayir’e gönderince yaklaşık 10 milyon TL’lik bir bedelle karşılaştı. Cezayirli üreticiler için özel olarak ıslah ettiği çarlistonA-3055 cinsi çarliston biber tohumunu Kumluca’ya gönderen Anamas Tohum, Kumlucalı üreticiler için hazırladığı biber tohumunu da Cezayir’e gönderdi. Üreticilerden gelen şikayetler üzerine olayı fark eden firma yetkilileri, müşterilerle tek tek görüşerek mağduriyetlerinin giderileceği sözünü verdi.

10 MİLYON TL ÖDENDİ

Cezayir’e gönderilen tohum daha kaliteli olduğu için Afrika ülkesinden şikayet almayan Anamas Tohum Firması, tohum sattığı Kumlucalı üreticilerle tek tek temasa geçti. Üreticilerin, biber hasadı olması halinde kazanacakları parayı hesaplayan şirket, her üreticiye hasat yapması halinde kazanacağı bedeli ödemeye başladı. Yaptığı etüt çalışmaları sonucu yaklaşık 10 milyon TL’lik ödeme yapması gereken şirket, bu paranın bir kısmını ödedi. Üreticilerle görüşmelere devam eden ve mağdur üreticinin kalmaması için titiz bir çalışma gerçekleştiren Anamas Tohum firması, yaptığı uygulama ile üreticiden ve tarım sektöründen takdir aldı.

ADA TARIM EMSAL OLDU

Bu arada Anamas Tohum’un yaptığı uygulama, 2018 Aralık ayında yaşanan bir uygulamayı hatırlattı. Alman firması Seminis Tohum’un Antalyalı çiftçilere sattığı Ranger cinsi domates tohumunun yanlış paketlendiği ortaya çıkmış, paketlerde başka bir domates cinsinin tohumu çıkmıştı. Olayın ortaya çıkmasının ardından firmanın Türkiye Distribütörü olan Ada Tarım aracılığı ile 1258 çiftçiye tek tek ulaşılarak önce yanlışlık nedeni ile özür dilenmiş, ardından toplam 32 Milyon TL tazminat ödenmişti. Ada Tarım’ın ödediği paralarla bazı çiftçiler traktör ve ev alırken, bazı çiftçiler de söktüğü domatesin yerine yeni bir ürün ekerek adeta çifte hasat yapmıştı. Ada Tarım’ın uygulamasının, Anamas Tohum için emsal olduğu öğrenildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: