Antalya
05.07.2019
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
Tarım, ekonomi ve HDP seçim kaybettirdi
Tarım, ekonomi ve HDP  seçim kaybettirdi

31 Mart seçiminin ardından ilk kez medyanın karşısına çıkan Ak Parti İl Başkanı Taş, Büyükşehir’i kaybetmelerinin nedenlerini, “HDP oyları, ekonomi ve tarım” olarak açıkladı. Böcek’i de eleştiren Taş, “Şımarık çocuk edasını bıraksınlar. Projelerimize sahip çıksınlar yeter. Sürgün olmayacağı sözünü tutsun ve Kırcami sorununu çözsün” dedi

AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, il binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Sivrisinekle mücadeleden ayakbastı parasına, Boğaçayı projesinden yerel seçim sonuçlarına kadar birçok konuda değerlendirmede bulunan Taş, yaklaşık 2 saat süren toplantının önemli bir bölümünde Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i eleştirdi.

 

KAYBIN 3 TEMEL NEDENİ

Yerel seçimlerde oylarını yükseltmelerine rağmen Büyükşehir Belediyesi’ni ve 4 ilçeyi kaybettiklerini belirten Taş, parti içinde yaptıkları değerlendirmelerde kayıpların nedenlerini bulduklarını söyledi. Tespitlerin tamamını kamuoyu ile paylaşmayacaklarını belirten Taş, “Büyükşehir’i kaybetmemizin 3 ana başlığı var. Birincisi HDP oylarının rakibimize gitmesi. İkincisi ekonomideki dalgalanma ve son olarak tarımın içinde bulunduğu durum. Ama buna rağmen milletimiz meclis üyeliğinde bize oy verdi ve muhalefet etmemizi istedi” dedi.

 

REVİZYON BEKLENTİSİ

Seçimlerin ardından gündemden düşmeyen teşkilatlardaki revizyon ile ilgili de konuşan Taş, şunları söyledi: “Bizim partimizde değişmeyecek tek isim; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Partimizin kurulduğu 2002 yılından bu yana üyeyim. Bugüne kadar partim hangi görevi verdiyse yerine getirmeye çalıştım. Mahalle başkanlığı görevi buna dahil. Teşkilatlarımızla yerel seçim sonuçları hakkında bir rapor hazırladık ve tespitlerimizi genel merkeze ulaştırdık. Bizler makam değil, görev adamıyız. Partimizde herhangi bir bölünme ve gruplaşma yok. Büyükşehir’i kaybeden Menderes Türel ile her hafta görüşüyoruz” dedi.

 

ŞIMARIK ÇOCUK EDASI

2004 ve 2014 seçimlerinde Büyükşehir’i kazandıklarında zafer sarhoşluğu yaşamadıklarını belirten Taş, Muhittin Böcek ve CHP’yi eleştirdi. 31 Mart seçimlerinde bazı belediyeleri alan Millet İttifakı’nın zafer sarhoşluğu içine girdiğini belirten Taş, “Bir şımarık çocuk edasında hareket edenlere şunu hatırlatmak isterim. 2004 ve 2014 de büyükşehir belediyesini kazandık, girdiğimiz tüm seçimlerde Antalya’da birinci olarak çıktık. Biz yensek de, yenilsek de zafer sarhoşluğu içinde, şımarık çocuklar gibi çığırtkanlık yapmadık” şeklinde konuştu. 
 

100 İŞÇİ SÜRGÜN EDİLDİ
Seçimlerden önce Muhittin Böcek’in işçilere sürgün olmayacağı sözü veren Muhittin Böcek’in bu sözlerini unuttuğunu belirten Taş, Büyükşehir’de 100 işçinin sürgün edildiğini iddia etti. Taş, “Sürgün ve sendika baskını olmayacağını söyleyenler, seçimlerde şirin çocuk rolü oynayıp, seçimden sonra sözlerini unuttu. 100’den fazla işçinin sürgün edildiğini üzülerek duyuyoruz. Şirin çocuk taklidi yapacaksın, seçimi kazanacaksın daha sonra ekmeğinin derdinde olan çalışanı Manavgat’tan Kaş’a süreceksin. Sen Konyaaltı Belediye Başkanlığı yaptın, Antalya’yı öğrenmeden işçi kıyımı yapmaya başladın. Ulaşım A.Ş.’den 5 kardeşimizi hiçbir gerekçe göstermeden işten çıkarttın” ifadelerini kullandı.

 

PROJELERİMİZİ YIKMA YETER

Böcek’in göreve gelmesi ile Kınık Hali, Alanyaspor Tesisleri ve Boğaçayı Projesi’nin ikinci etabının durdurulduğunu hatırlatan Taş, şunları söyledi: “Biz bu filmi 2009- 2014 yılları arasında seyrettik. Sarısu Kadınlar Plajı’nın brandasını kaldırmışlar. 649 kilometrelik sahil şeridinde, bir kilometrelik kadınlar plajı gözüne mi battı? Brandaları kaldırmak aymazlıktır. Bizim yaptığımız projeleri koru devam ettir, sana yeter. Sivrisinek ihalesini zamanında yapmadıkları ve tedbir almadıkları için şu an sorun yaşanıyor. 5 yıl yan gelip yatacaklarsa milletimiz bu aymazlığa gerekli cevabı verir”.
 

AYAK BASTI  PARASI
Muhittin Böcek’in “Turistlerden ayakbastı parası alınsın” çıkışını da değerlendiren Taş, “Ayak bastı parası, Muhittin Böcek’in değil, TBMM’ye AK Parti milletvekilleri tarafından meclise sunulan bir tasarıdır. Turistlerden 2 ile 8 Dolar arasında bir para alınması söz konusu. Turistlerden alınacak ayak bastı parasından oluşturulacak gelirler, kentin tanıtımına ve turistlere yönelik projelerin yapılması için harcanması planlanıyor. Bu ayak bastı parası Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek’in projesi değil, milletin vekillerin verdiği tasarıdır” ifadelerine yer verdi. 

DUMAN’A AĞIR SÖZLER

Döşemealtı’nda seçimlerden hemen sonra AK Parti’den CHP’ye geçen meclis üyesi Mehmet Duman’ı ağır sözlerle eleştiren Taş, şunları söyledi: “Döşemealtı Belediyesi’ne 94 oyla kaybettik ve komisyonların çoğunluğu hala bizde. Seçimlerden önce tüm meclis üyelerinden parti değiştirmemeleri konusunda söz aldık. Kendisi bize, ‘Bir tek ben bile kalsam, parti değiştirmeyeceğim’ sözünü verdi. Buna rağmen 3 gün sonra CHP’ye geçti. 3 günde ne olabilir ki, parti değiştirilsin. Bu meclis üyemiz onursuzca, haysiyetsizce CHP’ye geçti. Neden geçtiği ile ilgili çalışmamız var. Birkaç bulguya ulaştık, araştırmamız sürüyor”.

 

EBRU TÜREL’İN SES KAYDI
Seçimlerden birkaç gün önce gündeme gelen Menderes Türel’in eşi Ebru türel’e ait olduğu iddia edilen ses kaydı ile ilgili de açıklama yapan Taş, yapılan eleştirileri “saldırı” olarak yorumladığını söyledi. Ses kaydını alan kişinin AK Parti yönetimindeki Ayhan Ateş’in yeğeni olduğunu belirten Taş, “Büyükşehir’de işe alınmasına Ayhan bey referans değildir. Ayhan beyin ses kaydıyla alakası yoktur. Ses kaydı CHP üzerinden servis ettirildi. Ses kaydını yurt dışından FETÖ bağlantılı sosyal medya hesabı paylaştı. Ses kaydı montajdır. Müthiş bir kumpastı. Kumpasla gelen nasıl gider bilmiyorum. Bu hareketi etik bulmuyorum. Biz hiç kimsenin eşi üzerinde siyaset yapmadık, yapmayız” diye konuştu. 

KIRCAMİ’Yİ ONLAR ÇÖZECEK
Kırcami’deki tapu sorununu da değerlendiren Taş şöyle konuştu: “Kırcami’de tapuları vermiştik. Toprak Koruma Kurulu’nun planları iptal ettiğini duyduk ama kararı duyuran olmadı. Büyükşehir Belediyesi’nde biz olsaydık, bunun sonuna kadar takipçisi olurduk. Şu anda yetki Muratpaşa ve Büyükşehir Belediyesi’nde. Bu sorunu, onların çözmesi gerekir. Milleti mağdur etmesinler. O bölgede CHP güzel bir oy aldı. Milletin verdiği desteğe layık olsunlar tapuları dağıtsınlar. Koruma kurulu kararını da kaldırtsınlar” dedi.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: