Antalya
03.07.2019
A
YAŞAM
Aksu mezunlarından büyük buluşma
Aksu mezunlarından büyük buluşma

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve Dr. Ergün Ekici, Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenledikleri basın toplantısında 6 Temmuz'da Cam Piramit'te düzenlenecek Aksu Öğretmen Lisesi Mezunları Gecesi hakkında bilgi sundular. 

10 binin üzerinde Aksu mezununu bir araya getirmek için kolları sıvadıklarını belirten Mehmet Balık, "6 Temmuzda bir dizi etkinlikle 1940 yılından günümüze kadar olan mezunları Antalya’da bir araya getireceğiz. Okul’da başlayacak etkinlikler Antalya Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla akşam Cam Piramit’te devam edecek" diye konuştu.

 

KÖY ENSTİTÜSÜ OLARAK KURULDU

Cumhuriyetin eğitim seferberliği kapsamında 1940-1954 yılları arasında ülkenin dört bir yanında 21 köy enstitüsü kurulduğunu; köylerden toplanan çocukların bu okullarda 'iş için eğitim- iş içinde eğitim' prensibiyle eğitilip öğretmen olarak köylere gönderildiğini; duvarcılıktan dokumacılığa, arıcılıktan balıkçılığa, fizikten edebiyata, müziğe, resme, tiyatroya, pek çok konuda bilgi sahibi olan bu öğretmenlerin ülkenin her yerinde genç Cumhuriyet'in yeni insanını yetiştirmek için çalıştığını belirten Mehmet Balık, "Aksu Öğretmen Lisesi bu anlayışla 1940 yılında Aksu Köy Enstitüsü adıyla kurulmuş ve 1951 yılında İlk Öğretmen Okulu adını almıştır. 1968-1973 yılları arasında Aksu Öğretmen Okulu adını taşımış ve 1973 yılından sonra Aksu Öğretmen Lisesi ismi verilmiştir. 1989 yılında tekrar isim değişikliğiyle okul Aksu Anadolu Öğretmen Lisesi ismiyle 2014 yılına kadar eğitime devam etmiş, halen Aksu Fen Lisesi olarak ülkemize genç beyinler yetiştirmeye devam etmektedir" dedi.

 

BARAKALARDA KURULDU

1940 yılı Haziranında Çiftelerden gelen 18 öğrencinin 8 baraka yaptığını, derslerin bu barakalarda başladığını belirten Mehmet Balık, "Yerleşke geliştikçe, öğrenci sayısı artmıştır. Enstitü; Antalya, Muğla, İçel, Burdur başta olmak üzere yakın çevrelerden öğrenci almıştır.

Öğrencilerini; düşünen, sorgulayan, kültürel mirası değerlendirebilen, yaşanan hayatı yorumlayabilen ve problemlere çözüm üretebilen bireyler olarak yetiştirme gayreti içerisinde çalışmalarını yürüten okul, yıllar içerisinde çok sayıda başarılı mezunlar vermiştir" ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

 

            

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: