Antalya
24.06.2019
A
ÇEVRE , YAŞAM
Çevreci Komşu Kart'ta hedef 50 bin aktif katılımcı
Çevreci Komşu Kart'ta hedef 50 bin aktif katılımcı

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, nitelikli evsel atıklarla birlikte e-atıkların ve bitkisel atık yağların lira karşılığı puana dönüştüğü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart'a 31 bin 15 hanenin aktif katıldığını söyledi. Başkan Uysal, hedefin bu rakamı 50 bine çıkarmak olduğunu söyledi

Antalya'nın nüfusu 500 bine yaklaşan ilçesi Muratpaşa'da belediyenin uyguladığı Türkiye'nin tek ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart'ta aktif katılımcı hane sayısı 30 bini geçti. 3'üncü yılı geride bırakan projeyle evlerde, yani kaynağında ayrıştırılan kağıt, metal, cam ve plastik gibi nitelikli atıklarla birlikte elektrikli atıklar ve bitkisel atık yağlar 'Çevreci Komşu Kart'ta lira karşılığı puana dönüşüyor.

 


NİTELİKLİ ATIKLAR 

 


Başkan Uysal, 31 Mayıs itibarıyla 10 milyon 929 bin 969 kilogram nitelikli atığın proje kapsamında evlerden toplandığını söyledi. Bununla birlikte 920 parça elektrikli atığın da evlerden alındığını belirten Başkan Uysal, bugüne kadar yapılan çalışmalarla Muratpaşa'da 90 bin 332 hanede kişiye özel kart verildiğini söyledi.

 


AKTİF KATILIMCI ARTACAK 

 


Projeye 31 bin 15 hanenin de aktif katılımının sağlandığını belirten Başkan Uysal, Çevreci Komşu Kartlara, 3 yıl içinde, 3 milyon 408 bin 37 lira karşılığı puan yüklendiğini kaydetti. Başkan Uysal, yüklenen puanların 2 milyon 975 bin 534 liraya karşılık gelen kısmının anlaşmalı marketler başta olmak üzere sinema salonları ve fırınlarda kullanıldığını belirtti. Çevreci Komşu Kart projesinin Nisan 2016'da pilot çalışma olarak başladığını ve 11 ay gibi kısa sürede Muratpaşa'nın genelinde uygulanmaya başladığını belirten Başkan Uysal, projenin aktif katılımcı sayısını 50 bine çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.(Haber merkezi) 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: