Antalya
21.06.2019
A
POLİTİKA
Sözde değil özde eşitlik
Sözde değil özde eşitlik

Gazetecilerle bir araya gelen Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, "Doğru, eşit ve müsrif olmayan bir anlayışla 5 seneyi geçirmek istiyoruz" dedi.

Antalyalı gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, belediye başkanlarının seçildikten sonra rozetini çıkardığını; belediye hizmetlerini yerine getirirken hiçbir kişiye karşı ayrım gözetmeme yükümlülüğü olduğunu söyledi. Esen, "Başkanlar halkın hangi sorunu varsa, o soruna duyarlı olmalı; sorunu çözme yönünde vatandaşa el uzatmalı. Sözde değil özde herkese eşit davranmalı" diye konuştu. Siyaseti tek bir kelimeye indirgemesinin kendisinden istenmesi durumunda "eşitlik" kelimesini kullanacağını belirten Esen, "Doğru, eşit ve müsrif olmayan bir anlayışla 5 seneyi geçirmek istiyoruz. 20'li yaşlardan beri demokrasi kavramını merak ederim. Daha güzeli, daha faydalısı gelene kadar demokrasinin üstüne bir kavram yoktur. Demokrasinin varlığı sadece seçimlerden ibaret değil. Demokrasinin en önemli unsuru özgürlüktür. İkinci unsuru millet adına yasama meclisinin güçlü olması. Unsurlarından biri de medyadır. Bizi eleştirin. Basın özgürlüğünün sağlanmasına yönelik elimden geleni yapacağım" dedi.

 

 

KENT MEYDANI İŞGAL ALTINDA DEĞİL

 

Konyaaltı Kent Meydanı'nın işletmelerin işgali nedeniyle meydan olmaktan çıktığı şeklindeki görüşlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Semih Esen, "Meydanın yok olması diye bir şey yok. İşgal konusu biraz abartılı. İşgal diye bir şey söz konusu değil. İhtiyaç nedeniyle masa sandalye konulması gündeme geliyor. Bir etkinlik yapıldığında masa sandalyeler kaldırılıyor. Konyaaltı Kent Meydanı'na bir metre de olsa projede olmayan beton dökülmedi. Fazlalık olarak görülenler masa sandalye ve şemsiyelerden ibaret. Bomboş bir meydan arzu edenler olabilir ama hizmet biraz esneklik gerektirir. Kalıcı işgal yapmak isteyen olursa gereğini yerine getiririz" dedi.

 

 

GÜZEL BİR BELEDİYE BULDUK

 

Konyaaltı Belediyesi'nin iyi yönetilmiş bir belediye bulduğunu belirten Esen, "Herkes görevinin bilincinde. Mali yönden kötü durumda olmayan bir belediye devraldım. Ancak belediyeyi teslim aldıktan sonra İller Bankası'ndan belediyemize gelen gelirin üçte biri kesildi. Bunun da ülkedeki tasarruf tedbirlerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Vergi gelirlerimiz umduğumuz kadar olmadı. Vaat ettiğimiz 23 projede önceliklerimiz ne olacak konusunda çalışma yapıyoruz" diye konuştu.

 

SARISU'NUN ORMANA GEÇMESİ SÖZ KONUSU

 

Sarısu mesire ve piknik alanının Büyükşehir tarafından işletilirken, Muhittin Böcek'in başkan seçilmesinin ardından Orman Bölge Müdürlüğü'ne dönmesinin söz konusu olduğunu belirten Esen, bunda herhangi bir pratik fayda yoktur. Bunun gerekçesine ilişkin, Orman'a dönerse neden daha faydalı olacağına yönelik bir açıklama da duymadık" ifadelerini kullandı. Konyaaltı Belediye Başkanı iken Muhittin Böcek'in Konyaaltı Sahili'ni istediğini, ancak bu durumun şu an için gündem konusu olmadığını belirten Esen, "Sahillerin büyükşehir Belediyesi ya da ilçe belediyeleri tarafından işletilmesi bir dönem gündeme geldi. Biz ilçe belediyeleri tarafından işletilmeli demiştik. Ancak daha sonra Büyükşehir orada 277 milyonluk bir yatırım yaptı. Şimdi bunların hiçbirini görmeyin ve bu yatırımları çöpe atıp burayı bana verin demek popülistlik olur. Muhittin başkan orası kimseye tahsis edilmediğinde bunu söylüyordu. Eğer ilerleyen zamanda Konyaaltı Sahili birisine tahsis edilecek denirse ve ben de belediye başkanı isem bize verin derim" diye konuştu.

 

FIYATLAR YÜKSEK KIRALARDAN KAYNAKLANIYOR

 

Konyaaltı sahilindeki yüksek fiyatlar ve trafik yoğunluğunun hatırlatılması üzerine Esen, "Sahildeki işletmelerin hizmetleri, fiyat yüksekliği, kiralarının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Esnafa acımasızca davranmamaları lazım. Sahilde yoğun trafik zaman zaman yaşanıyor. Sahilin başına ve sonuna geniş kapasiteli otopark yapılsaydı bu sorun aşılabilirdi. Projenin bu ayağının eksik olduğunu düşünüyorum" dedi. 

 

ANTALYA'NIN MEGA PROJEYE İHTİYACI YOK

 

Türel'in megaprojeleri arasında saydığı Boğaçayı Projesini Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek'le konuşmadıklarını belirten Esen, "Ddaha önceki açıklamalarımda da bu projeye ihtiyaç olmadığını söyledim. Antalya'nın daha acil ihtiyaçları var. Oraya ayrılacak bütçenin acil ihtiyaçlara ayrılması gerektiğini düşünüyorum. 2,5 milyar liraya daha harika işler yapılabilir. Ama oranın başıboş bırakılmaması lazım. Şu anda mega projeye Antalya'nın ihtiyacı yok" ifadelerine yer verdi.

 

KONYAALTI'NDA EN FAZLA ŞİKAYET SİNEKTEN

 

Konyaaltı'nda yaşayanların en fazla sinekten şikayet ettiğini kaydeden Esen, "Şubat ve mart döneminde sineklere yönelik ilaçlama yapılmamış. Larva döneminde ilaçlama yapılmadığı için millet perişan. Belediyemiz ve ilçe vatandaşımız bu konuda muzdarip. İlçemizin en büyük sorunu bugünlerde sinekler. Kimseyi suçlamıyorum ama keşke yapılmış olsaydı" diye konuştu.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: