Antalya
19.06.2019
A

Doğanın bize sunduğu en güzel tatlar sebze ve meyveler. Pazara girdiğim an hissettiğim aromatik koku ve renk cümbüşünün coşkusu keşfettiğim yeni ve lezzetli tariflerle katlanıyor. Sebze sularının ne kadar faydalı bir alternatif sağlıklı içecek olduğunu artık hepimiz biliyoruz.  Vücudumuz için alkali bir elektrik süpürgesi olmaları en bonus özellikleri. Şarjınızın bittiğini hissediyorsanız, sürekli halsizlik ve yorgunluk şikayetiniz varsa sebze suları bir numaralı kurtarıcınız olabilir. Meyvelerin ise her birinde çeşit çeşit vitamin ve mineral var. Sebze ve meyvelerin içerdikleri vitamin ve minerallerden  tam olarak faydalanabilmek istiyorsanız yiyecekleri hazırlarken uyguladığınız pişirme ve  hazırlama metodunuza  dikkat etmeniz gerekir. Sebze yemeklerini uzun uzun pişirmemek, yeşillikleri doğrarken metal bıçak kullanmamak bunlardan ikisi. Yeşilliklerdeki vitaminler ışık dahil olmak üzere pek çok şeye hassas olduğundan  yeşillik doğrarken bambu bıçak kullanmak ya da salata yaparken kabaca elimizle kopararak küçük parçalara ayırmak en doğrusudur. Besin grupları içinde sebze ve meyveler mineral ve vitamin bakımından en zengin olanlardır. Sebze grubunda yeşil yapraklı sebzeler ve otlar diğerlerine oranla daha fazla vitamin, mineral ve en önemlisi de direkt güneş ışınlarıyla sadece bitkilerin bünyesinde sentezlenen klorofil pigmentini içerirler. Klorofil bedenimiz için en güçlü elektron kaynağıdır ve faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Benim sağlık için en önemli bulduğum özelliği ise vücutta serbest radikal ve ağır metal bağlamasıdır. Bu, istediğiniz kadar beslenme hatası  yapın yine de her türlü durum ya da hastalığa karşı 1-0 öndesiniz demektir.  Ne harika bir mucize değil mi? Meyve ve sebzelerin antioksidan bir ilaç gibi davranmalarının nedeni  içerdikleri  flavonoidler, karotenoidler, E ve C vitaminleridir. Yine aynı etkiyi yaratan bir başka bileşen olan kükürtlü bileşikleri soğan, sarmısak, turp ve lahana gibi sebzelerden biraz kokulu da olsa sağlayabilirsiniz. Soğangillere Hassas Bünyeler İçin Çok fazla hastam soğan ve sarmısağı yiyemediğinden, mide ve barsaklarını rahatsız ettiğinden yakınır. Böyle bir sorununuz varsa bu tür asitli yiyecekleri biraz süt ile muamele edebilirsiniz.  Bu, hem kokuyu ortadan kaldıran hem de sindirim sisteminizi üzmeyen pratik bir yoldur. Sebze Pişirirken Dikkat  Sebze ve meyvelerdeki vitaminlerin bazıları çok dayanıksızdır. Örneğin C vitamini hasattan itibaren azalmaya başlar. Bu azalma saklanan yerin sıcaklığı yükseldikçe artar. Sebzelerin besin değerini ve pigmentlerini kaybetmemeleri için hazırlarken ve pişirirken dikkat edilmesi gerekenler;

Sebzeleri yıkayıp, ayıklayın ancak kullanacağınız zaman doğrayın.

 

Doğranmış sebzeleri hava ile temas etmeden ve kısa süre bekletin.

 

Sebzeler ne kadar çabuk pişerse o kadar az vitamin kaybeder bu yüzden önce suyu kaynatın, sebzelerinizi içine atın, tencerenizin kapağını kapatın ve kısa sürede pişirin.

 

Sebzelerin büyük bir kısmı sudur, çoğu zaman pişirirken su ilave etmenize gerek yoktur.

 

Sebze sularını lütfen atmayın, atmayın, atmayın! Suda eriyen vitaminler bu kısımda.

 

Patatesin kabuğunu soyup bekletmeyin, hava ile temasta vitamin kaybı artar.

 

Sebze veya meyve suyunuzu fazlaca sıktıysanız ve bekletmeniz gerekiyorsa üzerini bir parmak kalığında limon suyuyla kapatın.

 

Salatalarınıza sirke ve limon suyunu en son ekleyin.

 

Sebzelerinizi pişirirken soda ya da karbonat kullanmayın.


  Biliyor muydunuz?


Patates, pancar, kış kabağı ve kuru soğan diğer sebzelere oranla daha dayanıklıdır.


Patates ışıkla temas ederse yeşillenir, sıcak ve nemli ortamda ise filizlenir. Yeşermiş ve filizlenmiş patateste solanin toksini artar. Patatesler orta nemli, karanlık ve serin yerde saklanmalıdır.


Sıfırın altındaki derecelerde tutulan soğanın acılığı yok olur.


Sebze, meyveler ve özellikle yeşillikler poşetinden çıkarılarak kağıda sarılarak muhafaza edilirse daha uzun süre bozulmadan tazeliğini koruyabilir.


  Zayıflamak ya da sağlıklı olmak isteyen herkese bu hafta bol bol sebze ve mümkünse çiğ sebze tüketmelerini tavsiye ediyorum.  Çiğ sebzeler iyi huylu barsak bakterileri az olan kişilerde gaz problemi yaratabilir. Bu durumda alımınızı yavaş yavaş artırmalı ya da sebze suyunuza hazır probiyotik tozlardan eklemelisiniz.  Afiyet ve sağlıkla… 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok