Antalya
18.06.2019
A
ÇEVRE , KÜLTÜR-SANAT
Kültür şehri Elmalı
Kültür şehri Elmalı

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk'ün daveti ile Elmalı’nın kültürel tarihine yolculuk yapan Antalyalı gazeteciler, sırasıyla Arkeoloji Müzesi’ni, Hamdi Yazır Müzesi’ni, Vahab Ümmi Türbesi’ni, Sinan Ümmi Türbesi’ni ve Avlan Gölü’nü gezdi.  Gezinin son durağı ise, Likya şaraplarının üzüm bağları ve üretim tesisleri oldu. Gazeteciler, bu bölgede yetişen üzümlerden yapılan birbirinden özel şarapların tadımını yaptı

Antalyalı gazetecilerin Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk'ün daveti çerçevesinde yaptıkları kültür gezisinde Elmalı'nın tarihi ve otantik mekanları ziyaret edildi. Başkan Halil Öztürk'ün refakatinde gerçekleşen ziyaretlere Elmalı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Arkeolog Durmuş Altan rehberlik etti. Elmalı Arkeoloji Müzesi, Hamdi Yazır Müzesi, Vahab Ümmi Türbesi, Sinan Ümmi Türbesi, Ketenci Ömer Paşa Camii ziyaretlerinin ardından Elmalı Belediyesi'nin düzenlediği Seyir Terası ve Avlan Gölü ziyaretleri gerçekleştirildi. Kültür Gezisi'nin son durağı Likya Şaraplarının üzüm bağları ve üretim tesisleri oldu. Gazeteciler üretim tesisine bitişik kafeteryada düzenlenen şarap tadım töreninin ardından Antalya'ya geri döndüler.  

 


İLK DURAK ELMALI MÜZESİ


Elmalı kültür gezisinin ilk ziyareti Elmalı Arkeoloji Müzesi'ne yapıldı. Müze ziyaretinin ilk durağında Elmalı'ya özgü arı serenleri hakkında bilgiler verildi. Serenlerin mimari biçimlenişinin müze bahçesinde sergilenen Likya bölgesi lahitleriyle benzerliğine dikkat çekildi.  Karataş Semayük mezarlık alanına ait küp mezarlar (pithos) ve bölgenin yaşam biçimini yansıtan çeşitli aletler, mühür, ağırşak, takı gibi buluntular, bölge kazılarından çıkan kral mezarları hakkında bilgiler verildi. Müzede ziyaretçilerin ilgisini en çok “yüzyılın definesi” olarak anılan, dünyaca ünlü Elmalı Sikkeleri çekti.  Çarpıcı bir atmosfer  içinde sergilenen sikkelerin, ziyaretçilerin kolay anlayabilecekleri  biçimde gruplandırıldığı, duvarlara yerleştirilen ışıklı bilgi panolarında ayrıntılı olarak tanıtıldığı görüldü.

 


İKİNCİ DURAK HAMDİ YAZIR MÜZESİ


Kültür gezisinin ikinci durağı Atatürk'ün Kuran'ın tefsir edilmesiyle görevlendirdiği, bu görevi başarıyla yerine getiren Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır adına kurulan müze oldu. Hamdi Yazır Müzesi'nde, Yazır'ı aynı oranda temsil eden heykeli yanında, kitapları başta olmak üzere Yazır'a ait kişisel eşyalar sergilenmekte. Hamdi Yazır Müzesi'nin üst katı Elmalı Evi olarak düzenlenmiş bulunuyor. 

 


VAHAB ÜMMİ- ÜMMİ SİNAN TÜRBELERİ


Kültür gezisinin üçüncü durağında Elmalılı ünlü mutasavvıflar Vahab Ümmi ve Ümmi Sinan'ın türbeleri ve bu iki ünlü ismin çile çıkardığı mağaralar bulunuyordu. Gezi rehberi Durmuş Altan; Vahab Ümmi,  Ümmi Sinan ve Ümmi Sinan'ın öğrencisi bir başka ünlü mutasavvıf Niyazi Mısri'nin yaşamı hakkında bilgiler verdi; şiirlerinden örnekler sundu. 

 


 

KETENCİ ÖMER PAŞA CAMİİ


Vahab Ümmi ve Sinan Ümmi Türbelerinin ardından Ketenci Ömer Paşa Camisi ziyaret edildi. Osmanlı Mimarisi yapı sistemi içinde merkezi planlı- tek kubbeli türün en geliştirilmiş bir örneği, tamamen kesme taştan inşa edilmiş, Mimar Sinan ekolünün bir şaheseri olan cami, aslen Manavgatlı olan Ketenci Ömer Paşa tarafından ders aldığı Elmalı’da yaşayan  hocasına duyduğu minnet duygusuyla 1610 yılında yaptırılmış. Yıldırım düşmesi nedeniyle yıkılan cami minaresi, 1942 de ilçeye gelen Mareşal Fevzi Çakmak’ın emirleriyle onarılmış. Güneybatı Anadolu’nun en büyük ve en gösterişli eseri kabul edilen Ömer Paşa Camii ,Osmanlı devri mimarisinin Anadolu’da yapılmış az sayıdaki örneklerinden biri.

 

 


 

LİKYA ŞARAPLARI


Ömer Paşa Camii ziyaretinin ardından Elmalı'yı bir bütün halinde gören seyir terasına çıkıldı. Seyir terasındaki fotoğraf çekimlerinin ardından Avlan Gölü'ne, sonra da Antalya'nın ünlü markası Likya Şaraplarının üzüm bağları ve üretim merkezine gelindi. Likya Şarapları'nı dünyanın önde gelen markalarından biri haline getiren iki kardeşten biri olan Burak Özkan, şaraplık üzümler ve şarap üretimiyle ilgili bilgiler verdi. Burak Özkan'ın sunumunun ardından, dünyanın ve Türkiye'nin en iyi üzümlerinden yapılmış Likya Şaraplarının tadımına geçildi. 

 


ŞARAP TADIMI


Likya Şaraplarının Antalya'ya kazandırılmasının hikâyesi oldukça ilginç. Burak ve Doruk Özkan kardeşler Antalya'da şaraplık üzüm üretimi için en elverişli toprak ve iklimin Elmalı civarında olduğunu tespit edip, bu amaçla aldıkları arazilere dünyanın ve Türkiye'nin en iyi üzüm asmalarını ekerler. 2000 yılında ilk bağlarını Avlan gölü kenarında kuran Özkan kardeşler, Karagöl yamaçlarında yeni bağ alanları satın alarak 450 dönüm civarında şaraplık üzüm yetiştirilen bağlarını kurdular. Prof. Dr. Hasan Çelik'in denetiminde bölgeye en uygun üzüm çeşitleri araştırılıp dikilir. 2007 yılında tamamlanan üretim tesisinin ilk ürünleri, Cabernet Boğazkere kupajı piyasaya çıkar. Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Kalecik Karası, Öküzgözü, Boğazkere, Malbec, Pinot Noir, Pinot Meunier kırmızı üzümleriyle Chardonnay ve Sauvignon Blanc beyaz üzümleri bu bağlarda yetişen üzümler. Ayrıca firmanın kendi fidanlığında çoğaltılan Merzifon Karası ve civarda keşfedilen 200 yıllık bir asmadan elde edilen çubuklarla yörenin çok eski üzüm çeşitlerinden Acıkara'dan üretilen şaraplar  şarap dünyasına kazandırılır. Şarap dünyasına kazandırılan bir başka yerli üzüm Akseki'nin Fersin Mahallesi'nde bulunan bir asmadan çoğaltılan Fersun üzümü. Likya Şaraplarının yerli ve yabancı üzümlerden elde edilen ürünlerinin dünyanın ve Türkiye'nin en prestijli yarışmalarında elde edilmiş çok sayıda birincilik ödülü bulunuyor. Likya Şarapları üretim tesisinin en çok dikkat çeken bölümü, bu ödüllerin sergilendiği bölüm olsa gerekir.    Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: