Antalya
14.06.2019
A
SEKTÖR
'İklim Değişikliği ve Denizlerimiz Festivali'
'İklim Değişikliği ve Denizlerimiz Festivali'

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı'nın proje yürütücüsü, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'nın (TÜDAV) proje ortağı olduğu 'Antalya'nın Deniz ve Kıyılarının İklim Değişikliğine Adaptasyonu' projesi kapsamında düzenlenen 'İklim Değişikliği ve Denizlerimiz Festivali' başladı.

  Antalya Kültür Merkezi'ndeki (AKM) festivale Antalya Vali Yardımcısı Cengiz Cantürk, Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Topaloğlu, CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, gazeteci, yazar ve denizci Turgay Noyan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EN BÜYÜK GERÇEK

Festival kapsamında, doğaseverler ve öğrenciler tarafından oluşturulan fotoğraf ve resim sergisi açıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Bülent Topaloğlu, küresel iklim değişikliğinin günümüzün en büyük gerçeği olduğunu ifade ederek, "Son dönemde insanoğlunun yaptığı olumsuz katkılar doğal döngüyü oldukça hızlandırdı ve yıkıcı hale getirdi. Eğer bir şey yapmazsak bunun yıkıcı etkilerinden korunmak bizim elimizde değil. Karşımızdaki katı gerçeğe karşı önlem almak zorundayız" diye konuştu.

 

 

YABANCI TÜRLER ARTIYOR

İklim değişikliğinin denizlere olan olumsuz etkileri konusunda ise Topaloğlu şunları söyledi: “Bugün halâ Akdeniz'de binin üzerinde yabancı tür var. Bunların 450'si istenmeyen tür. Yetmiş kadarı balık ve bunun sayısı her gün artıyor. 80 milyonluk bir ülkeyiz ve mavi ekonomi dediğimiz denizlerimizi protein kaynağı olarak kullanmak zorundayız. Aslında bu yayılmanın bir biyo güvenlik sorunu olduğu ortaya çıkıyor. Durum zannettiğimizden daha ciddi. Kayıpları en aza indirmek için uyum sağlamalıyız. Biz buradaki çalışmalarla küçük bir kıvılcım yakıyoruz. Ama bunları yolumuzu aydınlatan meşaleler haline getirmek gençlerin görevi."

ANTALYA DOĞAL BİR MÜZE

Antalya Körfezi'nin deniz biyoçeşitliliği bakımından çok zengin ve eşsiz bir yer olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı Durmuş Ali Arslan da “Türkiye'deki 16 özel korumalı bölgeden dördü Antalya sınırları içerisindedir. Doğal bir müze özelliği taşıyan bölgemiz çevre iklimi konusunda uygulama merkezidir. Bu da bizlerin kıyılarımızı daha iyi korumamız gerektiğini gösteriyor. 2017 yılında başlayan projemiz 2019 yılında neticelenecek. Çocuklarımızın çevre konusunda bilinçlenmesi çok önemli. Denizimize ve çevremize sahip çıkmamız hayati bir önem taşıyor" dedi.

DENİZLERİMİZ TEHLİKE İÇERİSİNDE

Vali Yardımcısı Cengiz Cantürk ise deniz ve çevre kirliliğinin sadece Antalya'nın değil dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğunu kaydetti. Dünyada denizlerin tehlike altında olduğunu vurgulayan Cantürk, "Denizleri yok olmayan poşetler ve plastik şişlerle kirlettik. Özellikle son 50-60 yılda sanayi tesisleri, endüstriyel gelişim bunların ortaya çıkardığı atıklar, bu atıkların iyi bertaraf edilememesi bu kirliliklere sebep oldu. Ozon tabakasını bile delmiş insanların bu işlerden vazgeçmesini söylüyoruz. Ama bizi sevindiren bir husus var o da son 30 yıldır çevre bilincinin oluşmaya başlaması. Ülkeler de ciddi tedbirler almaya başladı. En önemlisi ise çocukların gençlerin bilinçlendirilmesi. Projenin çok yararlı olacağını inanıyorum" diye konuştu. (DHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: