Antalya
29.05.2019
A
SEKTÖR
Tek yol reform
Tek yol reform

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Mayıs ayı olağan meclis toplantısında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye ekonomisinin geldiği durumun ciddi boyutta olduğunu belirterek, "Türkiye için reformlardan başka bir yol yok" dedi

ATSO mayıs ayı olağan toplantısı ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer başkanlığında ATSO Başkanı Davut Çetin ve meclis üyelerinin katılımıyla ATSO Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. "Beş ay önce ekonomide küçülmenin devam edeceğini söylemiştik. Bu yılın son üç ayında ekonomide küçülme olduğunu öncü göstergeler ortaya koymaktadır.  Önümüzdeki 4-5 ay daha ekonomide yavaşlama devam edecek. 2019 yılı dünya ekonomisinde yavaşlamanın başlayacağı bir yıl olmaya adaydır. Beş ay önce söylediklerimiz bugün aynen geçerlidir. Bugün ekonomide geldiğimiz durum artık daha ciddi boyuttadır" diyen Davut Çetin, "Türkiye için reformlardan başka bir yol da yoktur. Vergi reformu, imar rantının vergilendirilmesi, kayıt dışı istihdamın azaltılması, SGK prim indirimi, kamu yönetimi reform gibi reformların yerel seçimlerden sonra 2-3 ay içinde gerçekleştirilmesi gerekir" uyarısında bulundu. 

 


YA İMF'YE GİDECEĞİZ YA DA...


"Dünya ekonomisinde de şartlar ticaret savaşları nedeniyle zorlaşmaktadır. Kur artışına rağmen ihracatımız 4 ayda sadece  yüzde 3 artmıştır. Bankaların geri dönmeyen kredi sorunu devam etmektedir. Vergi geliri düştüğü için devlet bütçesinde açık fazla artmıştır. Bu yıl 80 milyar bütçe açığı planlanmıştı, 4 ayda 54 milyar açık verildi. Türkiye’nin 50-60 milyar dolar gibi bir kaynağa ihtiyacı bulunmaktadır" diyen ATSO Başkanı Çetin, "Bu parayı tahville borçlanmaya kalkarsak, gelecek yıllar sadece faize çalışırız. Para basmaya kalkarsak enflasyonu ve kuru tutamayız. Geriye iki yol kalıyor; ya IMF’ye gideceğiz ya da güven tesis edecek yeni bir reform paketi hazırlayacağız. IMF’ye gidilmeyeceğine göre güven artıracak yapısal reform programı açıklanmalıdır. Kemer sıkma mecburiyeti olduğu açıktır, bu konuda daha fazla gecikilmemelidir" dedi.

 


GENÇLER KÖYDE KALMIYOR


Tarımın durumunun yapısal reform konusunu iyi açıkladığını belirten Çetin, şöyle konuştu: "Hal kanunu ve kooperatifler gibi adımlarla bu sorun çözülemez. Çünkü sorun, kırsal kesimin boşalması, eski köylü üretici nüfus yerine başka bir model getirilmemesidir. Bizde köyler bu kadar bakımsız olduğu için gençler köyde kalmıyor. Dolayısıyla kooperatif modeli tek başına çözüm değildir. Rahmetli Bülent Ecevit, bunu çok önceden görmüş ve köy-kent modelini önermiş, ama biz anlamamışız. Artık tarım, kırsal kalkınmayla birlikte ele alınmalı, sosyal tesisleri, spor tesisleri olan, gençleri cezbedecek yeni bir tarım merkezi modeli geliştirilmelidir. Organize tarım alanları yönetim modeli gibi bir model de düşünülebilir. Görüldüğü üzere, artık yapısal dönüşümden başka çare yoktur. Bu nedenle kısmi önlemlerle zaman kaybetmeden yapısal sorunları çözmeye geçmeliyiz."

 


ANTALYA'NIN GELECEĞİ İNOVASYONDA


"TOBB En hızlı Büyüyen 100 şirket yarışmasında Antalya 7 şirketle üçüncü oldu. İNOVATSO TOBB proje yarışmasında inovasyon kategorisinde ilk 3’e girdi. INOVATSO merkezini, E-ticaret, e-ihracat programlarını boşuna yapmıyoruz, çünkü gelecek bunlardadır" diyen Davut Çetin,  "İnanıyorum ki, inovasyon merkezimizden geleceğin hızlı yükselen şirketleri de çıkacaktır. Artık daha fazla dışa açılma ve yeni sektörlere girme zamanıdır. Dünyada akıllı teknolojiler, platform ekonomileri yeni işler yaratmaktadır.  Belediyelerimiz bu konulara daha fazla dikkat etmelidir. Endüstri 4.0, Antalya 4.0 boşuna demiyoruz, çünkü Antalya'nın ve şirketlerin geleceği bunlardır" ifadelerine yer verdi.


'TİCARET KURALLI OLMALI'


Ticaretle ilgili şikâyetleri sıralayan Davut Çetin şunları söyledi: "Kuyum sektörümüz demo mücevher satışı başladığını yazmış ve bunun önlenmesini talep etmiş. Ruhsatsız tüpgaz satışı yaptığı yönünde şikâyet var. 45. ve 46. grubumuz hanutçuluk yapan taksiciler konusunda toplantı yapacaklar. Bir başka yakınma konusu son günlerde yöresel ürünler adı altında yapılan ticaretin yeniden artmaya başlamasıdır. Bir kentte isteyen istediği yer ve şekilde ticaret yapamaz.  Ticaret böyle olacaksa bizim üyemiz neden işyeri kirası ödüyor, o da çadır kursun. Madem öyle bütün meydanları, kaldırımları işporta ticarete çevirelim, kira, vergi olmasın, ürün denetimi olmasın. Belediyelerimizden ve İl müdürlüklerinden rica ediyoruz; Antalya'da ticaret  kurallı olmalıdır ve herkes bu kurallara uymalıdır."


GAZETECİLERE SALDIRI İTİBAR DÜŞÜRÜYOR


Gazetecilere yönelik fiili saldırıları gündeme getiren Davut Çetin, "Bu olaylar basın özgürlüğüne ve hukuka saygının azaldığını göstermektedir.  Hukuk millet ve devlet olmanın temelidir. Bu olaylar ülkenin ve kentlerin itibarını düşüren olaylardır. Bugün bizim 100 yıl önce işgale karşı çıkanları andığımız gibi, 50 yıl, 100 yıl sonra gelecek nesiller bizi değerlendirecekler. Kim ne yapmış, kim ne söylemiş artık hepsi internette kayıtlı. Çocuklarımızın, torunlarımızın gururu, paraya pula değil,  bugün yaptıklarımıza bağlı olacak" diye konuştu. 


'ANTALYA LİSESİ'NİN HATIRA DEĞERİ VARDIR'


Antalya Lisesi’nin bir kısmının Bakanlıklar tarafından talep edildiği haberlerine üzüldüklerini belirten Çetin, "Bakanlıklarımız Kaleiçi’nde bir yer alıp restore edebilirler ve böylece Kaleiçi de daha güzel olur. Antalya Lisesi gibi yerlerin Antalya halkı için bir hatıra değeri vardır. Halkın hatıraları, kentin hafızasında yer etmiş yerler aynı şekilde yaşatılmalıdır" dedi.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: