Antalya
27.05.2019
A
Antalya Sanatçılar Derneği'nin (ANSAN) nasıl tahliye edildiği biliniyor. Polisin zor kullanıp kafa göz yardığını; masa sandalyelerin, sanat galerisindeki birbirinden değerli tabloların nasıl kırılıp parçalandığını, biber gazıyla insanların nasıl bunaltıldığını izleyen gazeteciler arasında ben de vardım. ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl, derneğin tahliye edilme gerekçesi hakkında yeterli şeyleri söyledi. Sanatın ve sanatçının muhalif olması, iktidarın tahammülsüzlüğü tarafından saldırıya uğradı. Tahliye nedeninin özeti, bence de budur.
*****
Tahliyeyi gerçekleştirenler, tepkileri nötralize etmek için, "Burayı şehit aileleri ve gazilere tahsis edeceğiz" yalanını uydurdular. Şu anda burayı şehit aileleri ve gazilerin değil, Ak Parti yöneticilerinden birilerininin işlettiği biliniyor. Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Cengiz Nizam, bizlerin sıkıştırması sonunda, "Bize yıllık 20 bin lira yardım yapacaklarını söylediler" demişti. O yardımın yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Bu yardımın yapılması söz konusu olsa bile, buranın Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği'ne tahsis edilmesi gibi bir durum söz konusu değil.   
*****
1992 yılından 2014 yılına kadar insanlar "ANSAN'da buluşalım" diye randevulaşırlardı. ANSAN, sadece randevularla ilgili değil, Antalya'ya başka şehirlerden gelen konuklar için de bir buluşma noktasıydı. Antalya'yı yeterince tanımayan arkadaşlarımız Antalya'ya geldiklerinde, kendileriyle, "Saat Kulesi'nin dibinde ANSAN Çay Bahçesi var. Orada buluşalım" der, öyle buluşurduk. ANSAN, 22 yıllık faaliyet süresi içinde bu özelliği nedeniyle, Saat Kulesi ve Yivli Minare ile yarışan bir üne sahip olmuştu. 
*****
İnsanlar kitaplarını okuduğu yazarları, şairleri orada görüyor, orada tanıyordu. Amatör şair yazarların, resim heykel amatörlerinin profesyonel sanatçılarla tanıştığı, sohbet etme fırsatı bulduğu; yeni sanat akımlarını, yeni ekolleri tanıdığı yer ANSAN idi. ANSAN'da oturup çay içmek, ANSAN'ın müdavimi olmak, ayrıcalıklı bir konum elde etmek demekti. ANSAN'ın eski yerine dönmesi bu bakımdan önemli. Başkan Böcek'in ANSAN yöneticileri ve sanatçıların çağrısını dikkate alması bu nedenle gerekli. 
Paylaş
ETİKETLER:
Yok