Antalya
18.05.2019
A
YAŞAM , KÜLTÜR-SANAT
Milli mücadelenin ilk adımı: 19 Mayıs
Milli mücadelenin ilk adımı: 19 Mayıs

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Vali Münir Karaloğlu başta olmak üzere belediye başkanları, milletvekilleri ve şehrin önde gelen kurum temsilcileri mesaj yayınladı. 

MİLLİ MÜCADELENİN İLK VE BÜYÜK ADIMI


Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. 19 Mayıs’ın milli mücadeleyi başlatan ilk ve büyük adım odluğunun altını çizen Karaloğlu, “Tam 100 yıl önce Samsun’da milli mücadeleyi başlatan bu meşale geçici heves ve arzuların bir parlaması olmamış milletimizden aldığı ilham ve destekle kurtuluşun işaret fişeği olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu meşalenin ışığında milli mücadelenin Amasya’da yol haritasını çizmiş, Erzurum ve Sivas’ta kutlu hedefine kitlenmiş, Ankara’da TBMM’nin açılmasıyla birlikte gücüne güç katmış ve 29 Ekim 1923’de milli mücadeleyi Cumhuriyetle taçlandırmıştır. 100 yıldır ilk günkü aşk ve heyecanla yanan bu meşale, millet hafızamıza kazınmış, şanlı tarihimize yazılmıştır. Bugün bir kere daha, Milli Mücadelemizin işaret fişeği olan bu önemli adımın 100. Yıl Dönümünü kutluyoruz. Milletimizin19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tekrar en kalbi duygularımla tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi. 


100. YILA ULAŞMANIN HEYECANINI YAŞIYORUZ 


Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı yazılı açıklamada, "Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı meşalesini yakmak üzere Samsun'a çıktığı, Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919' un 100. yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkararak, ilelebet yaşatmak, bizden sonraki nesillere en güzel şekilde teslim etmek en büyük görevimizdir. Bu çerçevede kentimizi geliştirecek projelerimizle; insana dokunan, kültür, sanat ve eğitim odaklı, çevre ve doğa dostu, mutlu ve kaliteli yaşamın hüküm sürdüğü bir Antalya'yı inşa etmek en önemli hedefimizdir" dedi.

 

UYSAL: NİCE 19 MAYISLARA


Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 19 Mayıs'ın sadece işgale uğramış bir yurdun kurtarılmasının adımı değil aynı zamanda uygarlığa doğru, akla ve fenne doğru atılmış bir adım olduğunu söyledi. Başkan Uysal, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100'üncü yıl dönümünün de kutlanacağı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Atatürk'ün Samsun'a çıkışının sadece işgale uğramış bir yurdun kurtarılmasının adımı olmadığını belirten Başkan Uysal, mesajında şu ifadelere yer verdi: “19 Mayıs, aynı zamanda uygarlığa doğru, akla ve fenne doğru atılmış bir adımdır. Tasada ve kıvançta beraber olmuş ve ilerlemek isteyen, daha müreffeh olmak isteyen, dünya milletler ailesinde çok saygın bir yere sahip olmak isteyen Türkiye'nin adımıdır. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Nice 19 Mayıslara."

 

GENÇLER 19 MAYIS RUHUYLA YETİŞMELİ 


Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de 19 Mayıs dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işgalcilere karşı halkıyla birlikte kurtuluş savaşını başlatmak üzere Samsun' da Anadolu topraklarına ayak basışının 100 üncü yılını anıyoruz” ifadelerine yer verdi. 19 Mayıs ruhuna sahip çıkacak, özgüveni yüksek, milli şuur ve karakter sahibi, nitelikli genç nesiller yetiştirmenin önemine değinen Tütüncü, “Gençlerimizin 19 Mayıs ruhunun idraki içinde, ecdadımızın kanları ile emanet ettikleri bu güzel vatanı daima koruyacaklarına, bizi biz yapan değer ve ilkelere her türlü şartlarda sonuna kadar sahip çıkacaklarına inanıyorum.19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

ATATÜRK’ÜN EMANETİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ


CHP İl Başkanı Anmet Kumbul, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için paylaştığı kutlama mesajında, "Türkiye’yi çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkarmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz, kurtuluş ve kuruluş felsefesiyle Atatürk’ün emanetine sahip çıkacağız" dedi.  "Emperyalistlerin dört bir yerden işgal ettikleri Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarıp, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olacağı tam bağımsız bir Türkiye için özgürlüğe giden yolun ilk adımı 19 Mayıs’ta atıldı. Modern Türkiye Cumhuriyeti, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkanların inancı ve Türk ulusunun azmiyle kuruldu" diyen Ahmet Kumbul, "Büyük Atatürk, Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle, 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi Büyük Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyor, halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum" diye konuştu.  

 

UMUT IŞIĞI OLMUŞTUR 


ATSO Başkanı Davut Çetin, mesajında Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığı ve Kurtuluş Savaşı'nın ilk ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 100'üncü yıl dönümünü kutlamamın gururunu yaşadıklarını söyledi. Büyük Önder tarafından Samsun'a atılan ilk adımın, Türk milletini emperyalist güçlere karşı bir araya getirdiğini, benzerine rastlanmayacak bir kurtuluş destanının fitilini ateşlediğini kaydeden Çetin, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde tek vücut olan milletimiz, yalnızca canları pahasına vatanı kurtarmakla kalmamış, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalmasını sağlayacak devrimleri, reformları da hayata geçirmiştir. Bu destansı başarı, dünyada emperyalist güçlerin baskısı altında ezilen tüm ülkeler için de bir örnek, umut ışığı olmuştur. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100'üncü yılını kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı sonsuz minnet şükran ve saygıyla anıyorum " dedi.


ATATÜRK’ÜN İZİNDE VE IŞIĞINDA

 
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır mesajında şunları kaydetti: “Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919’da Samsun'a ayak basmasıyla başlayan İstiklal mücadelesinin 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Ordusu dağılmış, ekonomisi çökmüş, toprakları işgal altında olan Anadolu insanı, Atamızın Samsun’dan yaktığı bağımsızlık ateşiyle birlikte kurtuluş mücadelesini başlattı. 19 Mayıs, umudun yeşerdiği, Türk milletinin diriliş günüdür. Türk milletinin diriliş gününü kutluyorum.” CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer de, “19 Mayıs’ı ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak gençlere armağan eden Atatürk gibi, onun devrimlerini sahiplenen bizler de gençlerin Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek koruyacağına güveniyoruz. Onun izinde ve ışığında yürüyen tüm gençlerin Türkiye’nin 100 yıl önce olduğu gibi bugün de gençliğin bilgisine ve gücüne ihyacı var. Atatürk’ün izinde ve ışığında yürüyen tüm gençlerin bayramı kutlu olsun” diye konuştu. Haber merkezi 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: