Antalya
13.05.2019
A

Antalyaspor’un, Bursaspor karşısında oynadığı futbolun mutlaka bir açıklamasının olması gerekiyor.
Baştan söyleyeyim; sosyal medyada dolaşan “Maçı sattılar” veya “Şike yaptılar” şeklindeki yorumlara kesinlikle itibar etmiyorum. 
Biz bu düşüncede değiliz, ancak oynanan futbolun da açıklamasını yapamıyoruz.
25 yıla yakın Antalyaspor’u yakından takip ederim, böyle bir maç izlemedim.
Teknik Direktör Bülent Korkmaz, takımı sahaya sürerken, “Gol pozisyonuna gireni yakarım” deseydi bile bu kadar kişiliksiz bir futbol ortaya çıkmazdı.
90 dakikanın tamamını yan pas ve geri pas oynayarak tamamlamanın, günümüz futbolunda hiçbir karşılığı yok.
Topla en çok buluşan isim Diego. Onun ayağından çıkan topların yarısından fazlası Celustka ile buluştu. Yani sürekli yan ve geri pas yaparak maç tamamlandı.
Antalyaspor forması giyen hiçbir futbolcunun bu saygısızlığı yapmaya hakkı yok.
İftarını kaldırımlarda açarak stada giren taraftarın hatırı varsa bu saygısızlık yapılamaz.
Öğrenci harçlığından arttırdığı para ile bilet alarak stada giren gençlere zerre saygı duyuluyorsa, sahada o görüntü verilemez, verilmemeliydi.
Antalyasporlu futbolcular, ilk yarı bitmeden tribünlerden yükselen ıslıklar ve tepkilere Kaptan Diego’nun, işaret parmağını kaldırarak, “Hayır düşündüğünüz gibi değil” anlamına gelen hareketlerini izletmemeliydi. Bunu izleyen herkes, istediği gibi yorum yapabilir.
Bu takım çok yenilgiler aldı. Hatta ilk yarıda iç sahada en başarısız takımlar arasında yer aldı. Ancak yenildiği maçlarda mücadele etti. Ankaragücü’nden 4, Galatasaray’dan 5, Beşiktaş’tan 6 gol yerken de sahada bir mücadele vardı ve maç sonu oynanan futbol alkışlandı.
Ancak 1-0 kaybedilen Bursaspor maçının hiçbir açıklaması yok.
Bu kadar kişiliksiz, ruhsuz ve isteksiz bir futbol oynanınca, tribünlerdeki taraftarlar ve sosyal medyadakiler, olayı farklı mecralara çekiyor.
Ben ‘Şike’ diyenlere katılmıyorum. Ancak futbolcuların, Bülent Korkmaz’ın veya yönetimin kamuoyuna çıkıp oynanan futbolu mantıkla izah etmeleri gerekiyor.
42 puana ulaştıkları için ligi kafalarında bitirmiş olabilirler.
Paralarını alamayan futbolcular, yönetime böyle mesaj vermiş olabilir.
Şampiyonu ve küme düşen takımları belirleyen Türk hakemliğini protesto etmek için futbolu katletme kararı almış olabilirler.
Maçtan önce yedikleri yemek nedeni ile toplu olarak zehirlenmiş olabilirler.
Düşündükçe aklıma çılgın ihtimaller de geliyor.
Sonuçta oynanan oyunun bir açıklaması olmalı ve onu bulmaya çalışıyorum. Futbol oyun kuralları içerisinde açıklaması olmayacağına göre, saha dışından bir ihtimal üretmeye çalışıyorum.
Sosyal medyadaki yorumlar kadar kirli düşünmüyorum, ne var ki; masum bir gerekçe de bulamıyorum.
Bursaspor maçındaki futbolun bir açıklaması olmalı.
Bekliyoruz…

Paylaş
ETİKETLER:
Yok