Antalya
11.05.2019
A
KÜLTÜR-SANAT
BİR PORTRE MELTEM ÖZDEMİR
BİR PORTRE MELTEM ÖZDEMİR

HAZIRLAYAN: YAVUZ ALİ SAKARYA

 

Bu haftaki sanatçı konuğumuz, oldukça genç, ama yetenekli bir ressam. Gelecek vaad eden, sanatın hakkını veren, Meltem Özdemir.  

     

  

1984 senesinde Konya ilinde doğan Meltem, 1998 yılında Kayseri’de bulunan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümünü kazandı. Oradaki eğitiminin ardından 2002 yılında İzmir’de bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği / Grafik Bölümünde 4 yıl süreyle eğitim alarak 2006 yılında Yüksel  Uslay Atölyesinden mezun olmuşturBir süre resim çalışmalarına Ankara’da devam eden ressam, günümüzde Antalya’da bulunan işliğinde devam etmektedir.  

 

   

Sergi açılışına gelen konuklara sergilenen resimlerle kapaklanmış çukulatalar ikram etmek de ince bir düşüncenin eseriydi. Tatlı yiyelim, tatlı tatlı sanat konuşalım, demeye getiriyordu.    

 

 

       

  

Çukulata kapakları üzerine yansıyan resimler 

 

Mezuniyet sonrasında MEB’de ücretli öğretmenlik yapmış ailenin ısrarıyla. Sonra Ankara Özel Altın Eğitim İlkokulunda 2 yıl resim-iş öğretmenliği yapmıştır. Küratör Ingo Nitzsche ‘nin desteğiyle ve ailesini ikna etmesiyle Almanya’ya gitmesi Meltemi tamamen ressamlığa yönlendirmiştir.  

 

Babasının emekli olmasıyla geçen yıl Antalya da Atölye açmıştır. Anne babanın Melteme sonsuz desteği, çalışma için atölye hazırlamaları her türlü takdirin ötesinde. Ailenin sanata ve sanatçıya bakış açısı ilk bakışta dikkat çekiyor. O destek, Meltem’e rahatlık ve güven veriyor. Bizim dışardan gördüğümüz bu. Sanat yolunda ilerlemesini, dilediği yere gelmesini temenni ediyoruz.  

 

 

 

 

Meltem Özdemir, 9 Ocak-10 Mart 2013 tarihleri arasında Almanyada bulunan Freiburg Üniversitesinden davet aldı. Çalıştaylara katıldı. Bugün de adı geçen Üniversitesinin Fotoğraf hocası Jo Fahl ve Kleinschönach Sanat Evinden Ressam Anne Marie R