Antalya
10.05.2019
A
ADLİYE , ÇEVRE
HES şirketine karşı yaşam kazandı
HES şirketine karşı yaşam kazandı

Sende destek ol

Alakır Vadisi’nde yaşayan Tuğba Günal-Birhan Erkutlu çifti,  yaşadığı alanda satışa çıkarılan 2 arazinin HES şirketi tarafından alınıp tahrip edilmemesi için girdikleri ihaleye kazandı. Arazinin orman alanı olarak kullanılması için ihale bedeli olan miktarı ödemek için kampanya başlatan çift, çevrecilerden destek bekliyor

Kumluca’nın Alakır Vadisi’nde 15 yıldır yaşayan Tuğba Günal- Birhan Erkutlu çifti, HES’lere karşı verdikleri mücadele ile tanınıyor. HES şirketi tarafından 2 sene önce yaşam alanlarının yanında bulunan arazinin satın alınmasıyla arazi içinde kalan doğal su kaynağının yönü değiştirilerek 100 gün susuz bırakılan çift, şimdide satışa çıkarılan 2 arazinin orman kalabilmesi için HES şirketine karşı girdiği ihaleyi kazandı. Çift, ihale bedelini ödemek için kampanya başlattı. 

 


DOĞANIN ‘HAYAT’ BEKÇİLERİ


Tuğba Günal-Birhan Erkutlu çifti, 15 yıl önce İstanbul’daki hayatlarını geride bırakarak Kumluca’da bulunan Alakır Vadisi’ne yerleşti. Burada bir arazi satın alarak topraktan yaptıkları evde yaşayan çift, bölgedeki HES’lere karşı verdikleri mücadele ile adlarını duyurdu. HES'lere karşı uzun yıllardır hukuki alanda savaş veren çift, 2017 yılında Metamar/Dedegöl enerji şirketine ait Kürce HES'in şantiye şefi tarafından yaşam alanlarının hemen yanında bulunan arazinin alınmasıyla susuz kaldı. HES şirketi, Günal- Erkutlu çiftinin arazisine yeraltından giden su kaynağının yönü değiştirildi. Bunun üzerine başlatılan yargı süreci sonucunda mahkeme, çiftin su ihtiyacının karşılanmasına karar vererek, çiftçin susuz geçen 100 günlük mağduriyetini sonlandırdı. 

 


HES ŞİRKETİNE KARŞI ‘YAŞAM’ KAZANDI 


HES şirketinin, 2 sene sonra yaşam alanlarının hemen yanında bulunan ve ihaleye çıkarılan 2 parsel orman arazisi için ihaleye gireceğini öğrenen çift, doğa tahribatını önlemek ve alanın orman arazi olarak kullanımını sağlamak amacıyla çevreci Elif Arığ öncülüğünde ihaleye girdi. HES şirketine karşı ihaleyi kazandıklarını ‘Alakır Nehri’ platformu üzerinden duyuran çift, ihale sonrası şirketin işgal ederek üzerindeki tüm ağaçları kestiği 337/3 nolu araziyi tekrar yeşertmek adına 45 bin liraya, kesip yok etmek istediği 337/4 nolu ormanlık araziyi de olduğu gibi koruma altına almak adına 54. 5 bin liraya satın aldıklarını açıkladı. 


DOĞANIN SESİNE YARDIM ET 


İhaleye katılım için yatırılan bedeller düşüldüğünde kalan miktarın en az yüzde 25’i olan 17.500 lirayı 3 hafta içerisinde ödemeleri gerektiğine dikkat çeken çift, doğaseverlere çağrı yaparak kampanya başlattı. İhaleye giren çevreci Elif Arığ adına açılan Ziraat Bankası hesabına ‘borç’ açıklamalı bağışta bulunulabileceğini ifade eden Tuba ve Birkan çifti, “ Hepsini ödersek direkt tapuyu alıyoruz. Yoksa kalanı faizi ile taksitlendiriliyor ve ödeme tamamlanınca tapuyu alabiliyoruz. Destek olmak isteyen can dostları hepimiz adına ihaleye katılan Elif’in banka hesabına ‘borç’ açıklaması ile gönderimde bulunabilirler. Elif Arığ Ziraat Bankası TR37 0001 0016 1275 7586 9750 01” açıklamasında bulundu. MÜZEYYEN YÜCE 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: