Antalya
08.05.2019
A
POLİTİKA
TEPKİLER ÇIĞ GİBİ
TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından başlayan tepkiler giderek artıyor. Başta Antalya Barosu olmak üzere siyasi partilerin temsilcileri, İstanbul seçimleri etrafında birleşti. Ortak tavır: “İktidar, YSK eliyle millet iradesine darbe yaptı.”

 

Yüksek Seçim Kurulu,  (YSK) İstanbul seçimlerini 4 üyenin ret oyuna karşın 7 üyenin oyuyla iptal etti. Söz konusu kararın hemen ardından mazbatası iptal edilen seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı  CHP’li Ekrem İmamoğlu yerine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya 'vekil' olarak atandı. 


HER ŞEY GÜZEL OLACAK


23 Haziran’da yeniden yapılacak İstanbul seçimleri öncesi Ekrem İmamoğlu, iptal kararını değerlendirdiği konuşmasında, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ne göndermede bulunarak, “Bu ülkede karar vericiler gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler; asla vazgeçmeyeceğiz, umudunuzu kaybetmeyin. Her şey güzel olacak" dedi. Seçilmiş İBB Başkanı İmamoğlu’nun “Her şey güzel olacak” sözü iş dünyası ve sanat camiasında karşılık buldu. YSK’nın kararına tepki gösteren başta Yılmaz Erdoğan olmak üzere, Fazıl Say, Demet Akbağ, Tarkan, Cem Davran, Elçin Sangu, Cem Yılmaz, Gürse Birsel, Gülben Ergen ‘Her şey çok güzel olacak” etiketi ile İmamoğlu’na destek verdi. 

 


CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK

 
YSK’nın İstanbul seçimini iptalini içeren karar sonrası ülkenin dört bir yanından tepkiler gelirken, Antalya’da tepkiler çığ gibi.  Antalya Barosu, yaptığı açıklamada YSK’nın kararını değerlendirdi. Bu kararın Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunun altını çizen Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, YSK’nın iptal kararının hukuki açıdan anlamsız, değersiz, hukuksuz ve gayri meşru olduğunu savundu. YSK’nın kendi yerleşik içtihatlarını yerle yeksan ettiğini ifade eden Balkan, “YSK Bursa Mustafakemalpaşa’da sandık kurullarının oluşumuna ilişkin aynı sebeplerle yapılan itirazı 139 sayılı Genelgenin 13’üncü maddesinde belirtildiği üzere “Sandık oluşumlarına ilişkin itirazların 2 Mart 2019 tarihine kadar yapılması gerektiğinden” bahisle reddetmiştir. Açıkça görülmektedir ki YSK kendi seçim takvimine, verdiği kararlara, hukuk ve kanunlara uymayarak Anayasal bir suç işlemiştir. Gerekçe ve delil gösterilmeden yapılan itirazların değerlendirilmeye bile alınmayacağı açık bir kanun maddesi iken “Bir şeyler olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu” sözü YSK tarafından yeterli görülmüştür” açıklamasında bulundu. 


YSK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU 


Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, halkın iradesinin yargı kararı ile infaz edildiğini belirterek, şunları söyledi: “Demokrasiye de darbe yapıldı. YSK hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Halkın iradesinin üzerine çıkmaya çalışan hiçbir güce, kişiye ve kuruma boyun eğmeyiz, teslim olmayız! Demokrasinin iptal edilmesine, seçimlerin çalınmasına geçit vermeyiz. Biz memleketimizi sokakta bulmadık. Atı alanın Üsküdar’ı geçmesine izin vermeyeceğiz. Biz cumhuriyete, demokrasiye, hukuka ve ahlaka sahip çıkacağız. YSK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Yargının hiçbir saygınlığı kalmamıştır. Hukuk devleti bitirilmiş, halk iradesi yok sayılmıştır. Mesleğimizin onurunu ve saygınlığını korumak, yaşanan adaletsizliklere dikkat çekmek için, seçimlere kadar her gün bürolarımızın balkonlarına cübbelerimizi asacağız ve 23 Haziran’da da Antalya Barosu olarak İstanbul halkının yanında olacağız.” 

 


İMAMOĞLU, 16 MİLYONUN ADAYI 


CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, iktidarın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazanmasını kabullenemediğini, günlerce süren seçim itirazlarının da bir sonuç getirmediğini söyledi. YSK eliyle milletin iradesine darbe yapıldığını savunan Kumbul, “Seçim kurullarında bir hata varsa sorumlusu sadece ve sadece YSK'dır. YSK'nın kusuru seçmene yüklenemez, seçmen cezalandırılamaz. YSK üyeleri seçmene karşı işledikleri suç sebebiyle topluca istifa etmelidir. Bu halk 31 Mart’ta sandığa gidip, iktidara cevabını vermiştir. Genel Başkanımızın söylediği gibi göreceksiniz 23 Haziran’da da bu millet, bütün İstanbullar elini vicdanına koyup, bir tarihi yeniden yazacaklar. Ekrem İmamoğlu, bundan sonra CHP’nin adayı değil, 16 milyon İstanbullunun adayıdır” açıklamasında bulundu. 

 


PRESTİJ AÇISINDAN UTANÇ VERİCİ 


Millet İttifakının taraflarından İyi Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın da YSK’nın iptal kararına tepki göstererek, kararı ‘demokrasiye sıkılan kurşun’ olarak değerlendirdi. Türkiye’nin ciddi bir ekonomik darboğazda olduğuna dikkat çeken Aydın, “Enflasyon tavan yapmış, halkımız perişan durumda. YSK, iptal kararı vererek siyasi operasyonu ekonomik dalgalanmalara dönüştürmüştür. Seçimin iptali akla ziyandır. Hiçbir yasal kaideye dayandırılmadan, sadece hislerle, duygularla hareket edilmesi bir hukuk devleti için utanç vericidir” dedi. YSK’nın iptal kararının demokrasi ve uluslar arası prestij konusunda utanç verici olduğunun altını çizen Aydın, “Aynı sandıkta belediye meclisi, ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi oylarından sadece büyükşehir oyları şaibeli ise bu milletin aklıyla alay etmektir” ifadelerine yer verdi.

 


KARAR HUKUKİ VE AHLAKİ DEĞİL


Saadet Partisi’nin Antalya İl Başkan Yardımcısı avukat Ali Aktaş da, YSK’nın iptal kararının hukuki ve ahlaki olmadığını söyledi. Seçim kanunlarının çok açık olduğuna vurgu yapan Aktaş, iptal gerekçesinin altının boş olduğunu şu ifadeler ile anlattı: “298 sayılı kanunun 22. maddesi "Sandık kurulu başkanının göreve gelmemesi halinde, kamu görevlileri arasından belirlenen üye, bu üyenin de bulunmaması durumunda en yaşlı üye kurula başkanlık eder." der. Yani kanun memur gelmezse sivil imkanı tanımakla maksadın önemine vurgu yapar. 22. maddenin önceki hallerinde "Sandık kurulu başkanının görevi başına gelmemesi halinde, yerine kurul üyelerinden en yaşlısı başkanlık eder." demektedir. Demek ki kanun koyucu ta baştan beri seçmen iradesinin doğru yansıması halinde başkan olmazsa da işin yürüyeceğini esas almış. 22. maddenin 1961'deki ilk halinde, 1979'daki değişiklikte ve de en son 2018 değişikliğinde de bu durum korunmuş. 2018'de kamu görevlisi üye bulunmazsa en yaşlı üyeye yine atıf yapılarak kanunun koyucunun maksadı netleşmiş. Dolayısıyla iptal gerekçesi asla hukuki ve ahlaki değil.”

 


HDP: TAVRIMIZ NET, AYNI ÇİZGİDEYİZ


23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul seçiminde kilit parti konumundaki HDP de karara tepki gösterdi. HDP Antalya İl Eş Başkanı Muhsin Taşer, YSK’nın verdiği kararı siyasi bulduklarını ifade ederek, “Millet İttifakı temsilcileri de yaptıkları açıklamalar ile kararın hukuki olmadığı görüşünü paylaştılar. Yargı siyasete alet edilmiştir. Biz de parti olarak aynı düşüncedeyiz. Hukukun yok sayıldığı, demokrasinin hiçe sayıldığı bir dönemde bu karara karşı tavrımız net. Yargının bağımsızlığını savunmak ve faşizme geçit vermemek için HDP olarak seçimden önce hangi çizgideysek, hala aynı yerdeyiz” dedi. MÜZEYYEN YÜCE 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: