Antalya
04.05.2019
A
EĞİTİM , KÜLTÜR-SANAT
Sahile gittiler kitaba daldılar
Sahile gittiler kitaba daldılar

Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sahile gidiyorum, kitaba dalıyorum” etkinliğine, 15 bini öğrenci toplam 30 bin kişi katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar, etkinliği önümüzdeki yıl daha da büyüteceklerini açıkladı

 

 

Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde, 15 bini öğrenci toplam 30 bin kişi aynı anda kitap okuyarak farkındalık oluşturdu. Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği “Sahile gidiyorum, kitaba dalıyorum” etkinliğinde, sabah saatlerinde Konyaaltı Sahili’nin 24, 25, 26, 27 ve 28 Nolu plajlara gelen 15 bin öğrenci ve velisi, 2 saat boyunca kitap okudu. Konyaaltı ilçesinde bulunan ilkokul, ortaokul ve anaokullarının tamamının katıldığı etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu. Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar da kitap okuma etkinliğine katılan isimler arasında yer aldı.

 


ANTALYA BİRİNCİSİYİZ


Konyaaltı’nın sadece sahili ve eğlencesi ile değil, eğitimdeki başarısı ile de tanındığını belirten Kaymakam Kamil Köten, Antalya’nın en başarılı ilçesi olduklarını, Türkiye’de de en başarılı ilçeler arasında yer aldıklarını söyledi. Bu başarının arkasında iyi bir altyapının olduğunu belirten Köten, “Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz, eğitimdeki başarının sırrını oluşturuyor. Bu organizasyon beklenenden fazla ilgi gördü. Bu birincisiydi, devamı da gelecek. Konyaaltı bundan sonra sadece turizmle değil, eğitimle de anılacak” dedi.

 


TÜİK VE BM VERİLERİNE DİKKAT


Birleşmiş Milletler verilerine göre Türkiye’nin kitap okuma sıralamasında 86.sırada yer aldığına dikkat çeken İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar, “TÜİK verilerine göre Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235. sırasında yer alıyor. Bu etkinlikle öğrenci, aileler ve tatilcilere sahile giderken, havlu, mayo dışında, plaj çantalarına kitaplarını da koyma alışkanlı kazandırmak istiyoruz. Projeyi Konyaaltı Sahilinde yapmamızın amacı ise, çocuklar ve velilerimiz kitap okurken vatandaşlarımıza az da olsa bir duyarlılık kazandırabilmek, teşvik etmekti. İlçede 48 farklı ülkeden öğrenci eğitim görüyor. Yabancı öğrencilerimiz de etkinliğe geldi. Sahildeki turistlere de kitap dağıttık" dedi. 
Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: