Antalya
04.05.2019
A

Ramazan ayında tutulan oruç aralıklı aç kalma durumuna benzemektedir. Ancak ramazanda sahurdan iftara kadar su içmek de yasaktır.  Aralıklı aç kalma, 24 saatlik periyot içerisinde aç kalma ve tok olma durumlarını içerir. Su her zaman serbesttir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar aralıklı açlığın kardiyovasküler rahatsızlıklar, böbrek rahatsızlıkları, kanser ve diyabet gibi hastalıklardan koruyarak yaşam ömrünü uzattığı gösterilmiştir. Buna ek olarak ramazan ayında dolaylı bir kalori kısıtlaması sürecine de girilmiş olur. Kalori kısıtlaması, besin tüketiminin genellikle % 20-40 azaltılmasıdır. Kalori kısıtlamasının sağlıklı ve uzun yaşamayı desteklediği pek çok çalışmada gösterilmiştir. Buna ek olarak, kalori kısıtlaması, otoimmun hastalıklar, ateroskleroz, kanser, diyabet, böbrek ve akciğer hastalıklarının başlamasını geciktirebilir. 


AÇLIKTA VÜCUTTA NELER OLUR?


Açlığın erken dönemlerinde, hipoglisemiye sempatik sistemin cevabıyla kan basıncı yükselebilir ve taşikardi gelişebilir. Açlık ilerledikçe kan basıncı düşer, kardiyak pompa gücü ve atım hacmi azalır.
Susuzluğun aldesteron hormonunu uyarmasıyla su ve sodyum emilimi sağlanmaya çalışılırken, potasyum kaybı belirginleşir. Dolayısıyla ramazan ayında su tüketimine dikkat edilmeli, mercimek, kivi, kayısı, şeftali, armut, ıspanak, patates, brokoli, brüksel lahana, enginar, havuç, domates, yeşillikler, yoğurt ve balık gibi potasyum kaynaklarını arttırmaya özen gösterilmelidir. Potasyum kaybının elektrolit dengesini bozduğu ve kalp kaslarını yorduğu unutulmamalıdır. 
Ramazanda, gıda ve sıvı alım zamanları değiştiği ve aynı zamanda uyku süresi de azaldığı için günlük aktiviteler, zihinsel ve fiziksel performans etkilenebilir. Ramazan ayında kişisel performansın azaldığı, performanstaki bu azalmanın Ramazan ayının hemen sonrasında düzeldiği gösterilmiştir. Ramazan ayında performanstaki azalmanın çeşitli nedenleri olabilir. Pratik olarak sorunlar, açlıktan dolayı kas ve karaciğer glikojen depolarının ilerleyici olarak azalması, sıvı rezervlerinin düşmesi ve kan glikoz seviyesinin azalması olabilir.
Ramazan ayında, sıvı ve gıda alım zamanları değiştiği gibi, uyanık kalma süresi artar ve uyku kaybı nedeniyle yorgunluk gelişir. Uyku süresinin azalmasının kas aktivitesi üzerinde direkt olarak küçük bir etkisi olduğu ancak mental performans, koordinasyon ve motivasyonu değiştirerek dolaylı yoldan fiziksel performansı etkilediği gösterilmiştir.
Bir çalışmada deneklerin ramazan boyunca 9:00’da psikomotor performans ve uyanıklık halinin arttığını ancak kan glikoz seviyesinin düşmesiyle 16:00’de sözel öğrenme ve belleğin bozulduğunu göstermişlerdir.  Yemek yeme, özellikle yüksek karbonhidratlı yiyecekler uyanıklık ve ruh halini korur.
Gıda yoksunluğundan sonra sıçanlar yüksek triptofan içeren protein diyetiyle beslendiklerinde bozulan uyku düzeninin tekrar düzeldiği görülmüştür.  Triptofan yulaf, muz, hindi, yoğurt gibi besinlerde bolca bulunan bir aminoasittir ve kolayca karşılanabilir. 
Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. İnsan besin almadan haftalarca canlılığını sürdürmesine rağmen, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Bu yüzden iİftar ve sahur arasında kilo başına 30 ml olacak şekilde su tüketmeye özen gösterilmelidir. 


İFTAR VE SAHURDA ÖĞÜN DENGESİ ÖNEMLİ 


Kan şekerini uzun süreli korumak için iftarda karbonhiratdan zengin besinlerin bulunmasına dikkat edilmeli (karaciğer ve kas glikojen depolarının azami şekilde dolması için), sahurda ise midenin geç boşalması ve açlık hissinin bastırılması için yağ oranı yüksek gıdalar tercih edilmelidir.

Uzm.Dyt.Betül AY YILMAZ 
Referanslar:
https://dergipark.org.tr/download/article-file/198017
https://dergipark.org.tr/download/article-file/395199
https://www.academia.edu/38015280/A%C4%9F%C4%B1rl%C4%B1k_Y%C3%B6netiminde_Yeni_Bir_Diyet_E%C4%9Filimi_Aral%C4%B1kl%C4%B1_Oru%C3%A7.pdf

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok