Antalya
27.04.2019
A
POLİTİKA , SEKTÖR
Dün mesuttular bugün şikayetçiler
Dün mesuttular bugün şikayetçiler

Menderes Türel’in belediye başkanlığına gelir gelmez çok sayıda memuru sürgüne göndermesi hakkında tek kelime açıklama yapmayan Memur-Sen, Muhittin Böcek yönetiminin 1300 memuru sendika değiştirmesi için istifaya zorladığını iddia etti. Memur-Sen eylemin ardından döviz ve pankartları ateşe verdi

 

Memur-Sen’den sonra aynı alana gelen Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ise, asıl baskının Türel döneminde yaşandığını belirterek, “Sendika değiştirilmeyenleri sürdüler. İnsanlar kansere yakalanıp hayatını kaybetti” dedi.


Antalya Büyükşehir Belediyesi önündeki alan, dün iki sendikanın demeç savaşına ev sahipliği yaptı. Kalabalık bir grupla belediye önüne gelen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yerel seçimlerden sonra Büyükşehir’deki binlerce işçiye baskı yapıldığını belirterek, basın açıklaması yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerden önce ‘Barış ve adalet’ söylemlerini hatırlatan Yalçın, “Seçim bitti, baskı ve şiddetle karşı karşıyayız. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde 1300'ün üzerinde üyemizi 15 gün içerisinde baskı ve tehditle istifa ettirdiler. Bahar getireceğiz diye kara kış getirdiler. Seçimden önce kurdukları cümleler gerçekse yerine getirsinler. Ahlaksızlığa geçit vermek, bu ahlaksızlığa ortak olmaktır” dedi. Konuşması sloganlarla kesilen Yalçın, gerekli hukuki haklarını arayacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından göstericiler ateş yakarak beraberinde getirdikleri döviz ve pankartları yaktı. Büyükşehir Belediyesi önündeki yoğun duman nedeni ile belediye işçileri yangına müdahale etti.

 

 

YANDAŞ MEDYAYLA EYLEM


Memur-Sen’den sonra, aynı alanda bir basın açıklaması yapan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık iddiaları yalanladı. Yandaş medyayı da yanlarında getiren Memur-Sen’in, ciddi anlamda bir eylem yapıyormuş havası verdiğini belirten Balık, “Oysa ki Büyükşehir Belediyesi’nde şu ana kadar hiçbir çalışan sendika değiştirmeye zorlanmadı. Ancak 2014 yılında Menderes Türel seçimi kazandıktan bir gün sonra, daha görevi devralmadan tüm memurların masalarına Bem-Bir-Sen ve Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’nın formları dağıtıldı. Bu formları doldurmayan yüzlerce çalışan haksız bir şekilde uzak beldelere sürüldü. O insanlar 5 yıl boyunca 10 metrekarelik bir odada 25-30 kişi mesai doldurdu. Büyükşehir’de şu anda baskı yapılmadığı gibi, geçmiş dönemde baskıya uğrayanlar görevlerine döndürülmedi” dedi.

 

 

GEÇMİŞTEN ÖRNEKLER
Memur-Sen’in, tüm Türkiye’de algı oluşturmaya çalıştığına dikkat çeken Balık, “Bir önceki seçimde zorla Memur-Sen’e üye yapılan çalışanlar, bugün kendi hür iradelerine göre sendika değiştirebiliyor. Tek bir sendikaya da değil, 4-5 farklı sendikayı tercih ediyorlar. Memur-Sen, AK Parti’nin büyükşehirleri kaybetmesi ile çöküşe geçti. Bugüne kadar hiç hak etmediği halde, baskı ve tehditle 1 milyon üye yaptı. Şimdi bunları kaybediyor. Antalya Büyükşehir’de, son 5 yılda hiçbir kazanım elde edilmedi. Bem-Bir-Sen’e üye olmayanların Sosyal Denge Tazminatları kesildi. Sendika formunu doldurmayanlardan dayanışma adı altında paralar toplandı” diye konuştu.

 

 

SENDİKA GÖRÜNÜMLÜ ÖRGÜT


Geçmiş dönemde sendika dayatması nedeni ile insanların büyük mağduriyetler yaşadığına dikkat çeken Balık, sözlerini şöyle tamamladı: “O dönemde uzak yerlere giden insanlardan çocuğunu düşüren, kansere yakalanan ve hayatını kaybedenler oldu. Bugüne kadar kamu çalışanları adına hiçbir kazanım elde edemeyen sendika görünümlü örgütün bugün eylemler yapması, hiç inandırıcı değil. Bunlar AK Parti ile geldiler, AK Parti ile gidecekler. Geçmişte bizzat Menderes Türel tarafından, genel sekreter aracılığı ile personele yazı gönderilerek, ‘Memur-Sen’e geçmezseniz sosyal denge tazminatınız ödenmeyecek’ diye baskı yapıldı. Muhittin Böcek ise, resmi bir yazı yayınlayarak, ‘Kimsenin sendikasına karışmıyoruz’ dedi”.
Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: