Antalya
26.04.2019
A
Liglerin bitmesine 5 hafta kaldı. Antalyaspor'un Erzurum, Göztepe, Bursa, Malatya, Fenerbahçe maçları kaldı. Antalya bunlardan Göztepe ve Fenerbahçe maçlarını deplasmanda, diğer üç maçı kendi evinde oynayacak. Fikstür birçok yönüyle Antalyaspor'un lehine olsa da Malatya'nın dışındaki dört takımın dördünün  de küme düşme hattında olması Antalyaspor'un işinin o kadar kolay olmadığı anlamına gelir. Antalya, "Nasıl olsa küme düşmekten kurtuldum" deyip, işini ciddiye almadan futbol oynarsa ligi 5 ya da 6'ncı sırada bitirme şansını yitirir. Bu maçlarda göstereceği performans, gelecek sezona nasıl başlayacağını da belirler. Bir takımın bir sezona yüksek özgüvenle başlaması o sezon başarılı olmasının ön koşuludur. Antalyaspor, 2019 - 2020 sezonuna yüksek güvenle başlarsa, mevcut takımla bile ligi iyi yerde bitirir. 
*****
Antalyanın takım kadrosunu masaya yatırdığımızda nasıl bir tablo ortaya çıkar? Soruyu kaleden başlayarak cevaplamaya çalışalım. Türkiye liglerinin en iyi kalecilerinden biri olan Boffin'in bir sezon daha sözleşmesi var. Yedek kaleciler Ferhat ve Ozan da güvenilir isimler. Antalyaspor'un kalesinin, birkaç maçı saymazsak, Boffin'in bu yıl gösterdiği yüksek performansa dayanarak emen ellerde olduğunu söyleyebiliriz. 
*****
Stoper mevkiinde Celustka ve Diego olduğu sürece bu mevkide de sorun yok demektir. Ancak bu iki isimden birinin sakatlanması ya da cezalı duruma düşmesi sonucu Antalyaspor'un ciddi sorunlar yaşayacağı deneylerle sabit. Haziran'da sözleşmesi bitecek olan Salih Dursun'a, bu yıl oynadığı futbola bakarak güvenebilmek zor. Genç Bahadır tecrübe kazandıkça stoper mevkiinin değişmez oyuncusu olabilir. Bu konuda garanti vermemiz zor olduğuna göre, Antalyaspor'un iyi bir stopere daha ihtiyacı var demektir. 
*****
Sağ bekte Nazım Sangare'nin, sol bekte Cissokho'nun yedeği yok. Ön liberodan Chico'yu buraya kaydırarak sorunu çözmenin her zaman mümkün olmayacağı bu sezon yaşanan sıkıntılarla ortaya çıktı. Antalyaspor'da sağ ve sol bekte Nazım ve Cissokho'ya hem yedek hem rakip olacak iki isme ihtiyaç var. Nazım, son aylarda oynadığı iyi futbolla, transferin gözde isimlerinden biri oldu. Nazım'ı bu yıl satmak, yerine iki çok iyi sağ bek almak kaydıyla doğru olabilir. Kelepir fiyatına bu tür futbolcular bulmak o kadar kolay olmayacağına göre, Nazım'ın satılması konusunu iyi düşünmek gerekir. Nazım, bu yılki futbolunun üzerine biraz daha koyarak, defansif yöndeki eksiklerini kapatarak gelecek sezonu bitirirse, bu yıl kendisine biçilenin iki - üç katı paraya satılabilir. 
*****
Chico'lu, Charles'li Antalyaspor'un ön liberoda fazla bir sorunu yok. 8 numara diyebileceğimiz Zeki ve Yekta da gerektiğinde ön liberodaki boşluğu doldurabilir. Sakatlık geçirmesi nedeniyle bu yıl beklenen performansı gösteremeyen Zeki'nin önümüzdeki yıl iyi futbol seyrettireceğini düşünebiliriz. Antalyaspor'un sol kanadı biraz sorunlu. Serdar 90 dakika futbol oynayan biri değil. Drole, atletizmle futbolu karıştıran biri. Demek oluyor ki Antalyaspor'un iyi bir sol kanat oyuncusuna da ihtiyacı var. Amilton'un sözleşmesi yenilenirse, sağ kanat Amilton ve Doğukan'la çözülebilir. Futbolun takım oyunu olduğunu öğrenen Doğukan, Antalyaspor ve Türk futboluna uzun yıllar yararlı olabilir. Souleymane Doukara'nın bir sezon daha sözleşmesi var. Mevlüt'ün sözleşmesi yenilenirse, bir sezon daha Antalyaspor'un golcü ihtiyacı yok demektir. 
*****
Eksikliğini vurguladığımız mevkilere uygun isimler alınırsa Antalyaspor bu yılkinden daha güzel futbol oynayarak ligi ilk altıda bitirebilir. Teknik Direktör Bülünt Korkmaz, oynattığı futbolu bazen eleştirsek de, başarılı olmuştur. Başarılı olan birini değiştirmek çoğu kez kötü sonuç vermiştir. Bizim düşüncemiz o nedenle Korkmaz'ın görevinde kalması yönündedir. Takımın finansman dengelerinin korunması, başarı için bu saydıklarımızın tamamı kadar önemli. O nedenle Ali Şafak Öztürk ve yönetiminin da takımın başında kalmasına ihtiyaç vardır.  
Paylaş
ETİKETLER:
Yok