Antalya
16.04.2019
A
ÇEVRE
2 bin yıllık su kemeri betona kurban ediliyor
2 bin yıllık su kemeri betona kurban ediliyor

Kaş ilçesinde bulunan Patara antik kentine su taşıyan Roma döneminden kalma yaklaşık 2 bin yıllık Delikkemer’in bitişiğinde başlayan inşaatlar tepki çekti

 

Haber: Yusuf Yavuz

Likya uygarlığının başkenti Patara antik kentinin su ihtiyacını karşılamak üzere MS 48-55 yılları arasında Roma döneminde inşa edildiği belirtilen Delikkemer, hidroloji mühendisliği açısından Anadolu’daki en özgün tarihi yapıların başında geliyor. Eski adı Bodamya olan İslamlar köyündeki su kaynaklarından alınan suyu, ortaları delinen kaya blokların birbirine geçirilmesiyle oluşturulan kanaldan Patara’ya taşıyan tarihi su kanalı, yöre halkı tarafından ‘Delikkemer’ olarak adlandırılıyor. MS 68’de bölgede yaşanan depremde zarar gören ancak yeniden onarılarak kullanıldığı belirtilen tarihi su yapısı bir çok bilimsel araştırma ve makaleye de konu olmuştu. Halk arasında Delikkemer olarak anılan tarihi yapı, Anadolu’daki özgün su mühendisliği yapılarından biri olarak görülüyor.

 

 

KÜLTÜR MİRASINA BÜYÜK SAYGISIZLIK


Toplam uzunluğu yaklaşık 22 kilometre olduğu belirtilen su kanalından günümüze ulaşabilen önemli kalıntılar, Kaş’a bağlı Yeşilköy Mahallesi sınırlarındaki Pınarönü Mevkii’nde yer alıyor. Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında tarihi yapıyı tanıtmak ve yörenin kültürel değerlerine dikkat çekmek amacıyla devlet eliyle yaklaşık 200 metrelik kısmı günümüze ulaşan Delikkemer’den Patara’ya yürüyüş turları düzenleniyor. Ancak turizme kazandırılması için yıllarca çaba harcanan Delikkemer yeni bir Turizm Haftası arifesinde bu kez inşaat rantı ve betonla gündeme gelmesi tepkilere neden oldu.  

 

 

TARİHİ YAPININ ÇEVRESİ BETONLAŞACAK


Türkiye’nin en önemli yürüyüş parkurlarının başında gelen Likya Yolu’nun rotası üzerinde bulunan koruma altındaki Delikkemer’de inşaatların başladığı gören yürüyüşçüler, durumu yetkililere haber vererek acilen önlem alınmasını istediler. İki ayrı noktada başlatılan inşaatlardan birinin tarihi yapıya yaklaşık 70 metre mesafede olduğu belirtildi. Önlem alınmazsa Türkiye’nin önemli tarihi ve kültürel değerlerinden birisi daha kısa süre içinde betona gömülecek.

 

 

BAKANLIK STATÜSÜNÜ DEĞİŞTİRMİŞTİ


Hem arkeolojik sit hem de zeytinlik alan olarak koruma altında olan bölgenin çok büyük bir bölümü ayrıca doğal sit alanı statüsündeydi. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ocak 2018’de bölgenin doğal sit özelliğinde değişikliğe giderek Delikkemer’in de bulunduğu Fırnaz Koyu ve Çevresi’nin koruma statüsünü “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak değiştirdi. Bu değişiklik, korunan alanlarda yapılaşmanın da önünü açıyor. Ancak bölge son yıllarda kaçak olarak inşa edilen çok sayıda villa ile zaten betonlaşmaya başlamıştı. Bakanlığın değişiklik kararının ardından Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Mart 2018’de bakanlığın kararının iptali istemiyle Antalya İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Geçtiğimiz Eylül ayında Mahkemece atanan bilirkişi heyetinin yerinde keşif yaptığı dava ile ilgili yargı süreci halen devam ediyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: