Antalya
15.04.2019
A
DOSYA , POLİTİKA
BÜYÜKŞEHİR’DE İTTİFAK, BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NDA BÖLÜNME
BÜYÜKŞEHİR’DE İTTİFAK, BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NDA BÖLÜNME

Millet İttifakı için herşey çok güzel başlamıştı. Aksu CHP’de kalacak, CHP’de iki dönem önce belediye başkanlığı da yapan ve güçlü bir tabanı olduğu 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ortaya çıkan İsa Yıldırım’ı aday gösterecekti. Gösterdi de…
Ama ittifak görüşmeleri sırasında Kepez ve Aksu’yu şart olarak koşan İyi Parti, Kepez’i bırakıp Aksu’yu alınca işler karıştı. İsa Yıldırım İyi Parti tarafından benimsenmiyordu. Aday olarak Durmuş Ali Aslan aday yapıldı. İsa Yıldırım da bu çimlerin gözde (!) partisi DSP’den aday oldu.
Böylece Millet İttifakı güle oynaya alacağı Aksu’yu daha aday belirleme aşamasında kaybetti.
BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Belediye başkanlığı rakamlarına baktığımızda aday belirlemedeki yanlışın vehameti ortaya çıkıyor. İyiParti ve DSP’nin toplam oyu 24 bin 069 rakamına ulaşıyor. Ve Cumhur İttifakı’nın yaklaşık 10 bin oy üstüne çıkıyor.  Bu rakamların bir diğer anlamı, DSP’nin hem Cumhur İttifakından hem de Millet İttifakı’ndan oy aldığıdır. Her iki ittifak da toplam oylarından yaklaşık 5 bin oy aşağıda sayıya ulaşmışlardır. Bu sonuçlara Büyükşehir’de verilen oyların analizinden ulaşıyoruz.
BÜYÜKŞEHİR

Büyükşehir belediyesi oyların seçmenin dağılımının yarı yarıyadır. Menderes Türel 711 oy farkla Muhittin Böcek’i geçmiştir. Bu rakamlar reel anlamda ittifakların da karşılığıdır. Yerel dinamikler dışarıda kaldığında Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı Aksu’da başabaş durumdadır. Aksu Belediyesi’nde ve belediye meclisinde DSP’ye giden oylar, büyükşehirde gerçek yerlerine kaymıştır.
 

BELEDİYE MECLİSİ


Belediye meclisi de Aksu Belediye Başkanlığı’na yakın bir sonuç vermiştir. Aksu seçmeni İsa Yıldırım’a hem başkan hem de meclis anlamında destek vermiştir. Bu destek İsa Yıldırım için yeterli gelmese de, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde DSP’nin elini güçlendirmiş ve büyükşehire üye göndermesine neden olmuştur.

SONUÇ
Aksu’da seçmen son derece bilinçli ve stratejik oy kullanarak Aksu Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi için ittifakları bozmuş ve kendi yerel dinamiklerini işletmiştir. Bu dinamikler Cumhur İttifakı’nı seçimi kazanmaya götürse de, ittifakın özellikle MHP kanadından İsa Yıldırım’a verilen destek, Cumhur İttifakı’nın çok daha sağlam duramadığını göstermiştir. Aynı durum Millet İttifakı’nda da İyi Parti için geçerlidir. İyi Parti tabanının İsa Yıldırım’a ve DSP’ye kaymasını engelleyememiştir.
Bununla birlikte büyükşehirde ise ittifaklar kendi içlerinde tam bir uyum halinde hareket etmişlerdir. 24 Haziran seçim sonuçlarına çok yakın değerler, büyükşehir seçimlerinde elde edilmiştir.

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: