Antalya
21.03.2019
A

ATSO’nun kentimize kazandırdığı eşsiz bir mekân olan ve sanatseverler için bir nimet anlamına geldiğini söyleyebileceğimiz Antalya Kültür Sanat, bahar dönemine bir dizi yeni etkinlikle hazırlanıyor. Bunların başında da “Bizim Sayfiyelerimiz: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” geliyor.  

Sergiye ilişkin açıklamaların izini sürdüğümüzde, Türkiye’de resim geleneğini başlatan iki koldan biri (diğeri figür) anlamına gelen manzaranın, etkinliğin merkezine yerleştiğini anlıyoruz. “Türk resminde süreç içinde manzara resmi, görüneni tasvir etmekten görünene duygu katmaya doğru evrilirken; sayfiye kültürü de kendi içinde dönüşür. Mesire yerlerinde kır kahveleri, şehir merkezlerinde açık hava bahçeleri ve plajlar ortaya çıkar. Sayfiye kültürü sosyal hayat tarihinin büyük bir bölümünü oluşturur.”  

Türk resminde manzara yorumunun entelektüel gelişimini göstermek isteyen sergi, üç bölüm olarak tasarlandı: “Tabiatı Temaşadan Sayfiyeye: Boğaziçi ve Adalar” olarak adlandırılan birinci bölüm, yaşam tarzından siyasal düşünce ve kurumlara kadar tüm dünyada köklü değişimlerin yaşandığı, Endüstri Devrimi’nin sonucu olarak kentleşmenin hızlandığı, İstanbul’da şehir dışı ile bağlantıyı sağlayan düzenli vapur seferlerin başlamasıyla ressam ve edebiyatçıların sıklıkla gittiği sayfiye bölgelerine dönüşen Boğaziçi ve Adalar’ı konu alıyor. Serginin Anadolu manzaralarına ayrılan “Memlekete Doğru: Türkiye’den Manzara ve Sayfiye Görünümleri” adlı ikinci bölümü, Ankara’nın başkent olması, Erken Cumhuriyet Dönemi’nin Anadolu’yu önceleyen kültür politikaları ve özellikle yurt gezilerine gönderilen ressamların etkisiyle çoğalan Ankara ve Anadolu peyzajlarını bir araya getiriyor. Soyut sanattan çağdaş sanata doğru bir seçkiden oluşan “Manzaraya Farklı Bakışlar” adlı üçüncü bölüm, çok farklı dönem ve ekollere mensup sanatçıların eserlerini birlikte yorumlama olanağı sunduğu kadar, Cumhuriyet’in kültür politikalarından liberalleşmeye, II. Dünya Savaşı’ndan sonra gelişen sanat ortamı ve Paris Ekolü’ne, Halikarnas Balıkçısı’nın önderliğinde yaygınlaşan Mavi Anadolu gezilerine ve bu gezilerin Türkiye düşünce tarihine etkilerine uzanan sosyal tarih okumalarının izlerini taşıyor. 

Bu muhteşem sergiye paralel olarak, her ayın üçüncü perşembesi gerçekleşen AKS’ta Sinema da sinematografi odaklı filmleri merkezine alıyor. Aralarında Stanley Kubrick, David Lean, Theo Angelopoulos gibi büyük ustaların klasiklerinin yer aldığı dikkate değer seçkinin ilk bölümü bu akşam seyirciyle buluşuyor. Modern Zamanlar Dergisi işbirliğiyle gerçekleşecek ilk gösterim, Alexander Payne yönetmenliğindeki "Sideways" ile gerçekleşiyor. Muhteşem bir manzara eşliğinde, iki arkadaşın hayatlarını yeniden gözden geçirme ve kendilerini bulma serüveni olarak da nitelendirilebilecek bu yol filminin 2004 yılında Oscar ve Altın Küre’de adından çokça söz ettirdiğini hatırlatalım.  

Antalya Kültür Sanat’taki birbirinden önemli sergilerin yanı sıra, söyleşi ve film gösterimlerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. 

Not: Geçen Pazar gününün önemli etkinliklerinden biri, Kaleiçi Atölye’de gerçekleşti. Gazeteci ve yazar olarak tanınmanın ötesinde, 90’lı yılların şiiri dendiğinde aklımıza gelen önemli isimlerden olan İdris Özyol, ilk şiir kitabı “Kabuk Dudak”ı okuyucuları için imzaladı. 1992 yılında Varlık Dergisi Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne değer görülen ve üretimlerini Varlık, Hürriyet Gösteri, Akatalpa gibi dergilerden takip ettiğimiz Özyol, yoğun bir ilgiyle karşılaştığı imza gününde ikinci şiir kitabının da müjdesini verdi. 

“Ayna değil gençliğimin derisi beni yansıtan / insan niye yaşlanır / aşk geçti gözlerinden” diyen önemli bir şairin dizelerine tanıklık etmek için, Yakın Yayınları imzasını taşıyan “Kabuk Dudak”ı kaçırmayın. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok