Antalya
18.03.2019
A
YAŞAM , SAĞLIK
Sevginin izi kondu
Sevginin izi kondu

ZİHİNSEL engelliler ve Alzheimer hastaları kaybolduğunda bulunması için başlatılan 'Sevgi İzi' projesi, Antalya'da uygulandı.

Zihinsel engelli, Alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan bireyler için Televizyon programcısı Müge Anlı tarafından hayata geçirilen sevgi izi projesinin üçüncüsü Antalya’da uygulandı. Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği ve Antalya Yardımlaşma Platformu’nun öncülük ettiği proje hakkında konuşan dernek başkanı Demet Çileli Baz, “Bu sadece Türkiye'de değil tüm dünyada önemli bir sorun. Asıl önemli olan ise bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olması. Kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olması. Böyle bir durumda ailenin yasadığı ıstırabın ne kadar büyük olduğunu düşünebiliyor musunuz? Ağzı var, dili yok, melek gibi bu insanlar son derece savunmasız, her türlü tehlikeye açık ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz. Biz bu proje ile Otizm zihinsel engelli bireyler ve Alzheimer olan yaşlılarımız olmak üzere çok sayıdaki özel gereksinimli bireyimize sevgi izlerini yaptık. Çalışan bir STK olmanın haklı gururunu bir kez daha yaşıyoruz. Emek veren destek olan herkese başta Salon Stilist Zeynep ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 



SEVGİ İZİ NASIL DOĞDU?

Yıllardır kayıp insanları yakınlarına kavuşturan, bu alanda övgüyü sonuna kadar hak eden bir isim. Araştırmacı gazeteci Müge Anlı da engelli kayıplarında hayli üzülen kişilerden biriydi. Uzun süredir engelli kayıplarının daha kısa sürede bulunması için kafa yoran Müge Anlı, sonunda Sevgi İzi projesini hayata geçirmeye karar verdi. Bunun için www.benibuldular.com sitesini açtı. Bu site, kayıpların bulunması için hem güvenlik güçlerine hem de ailelere yardımcı olacak.

 

 

NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?


Aslında sistem çok basit. Yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adres ve telefonlarıyla sitemize başvurup formu dolduracak. Sitemiz kendilerine bir numara verecek. Örneğin, 104 no. Bu numara kaybolmasından endişe edilen kişinin sol bileğinin üzerine işlenecek. O kişi kaybolduğunda kolundaki bu Sevgi İzi onun güvencesi olacak.

 

 

NASIL BULUNACAK?


Kayıp kişiyle bir şekilde karşılasan vatandaşlar, o kişinin kolundaki Sevgi İzi'ni görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvuracak. Ardından sitemiz devreye girecek. Koldaki o "rakam"i taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime verilecek ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlanacak.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: