Antalya
18.03.2019
A
POLİTİKA , DOSYA
MANAVGAT: ERKEN KALKAN YOL ALIR
MANAVGAT: ERKEN KALKAN YOL ALIR

Her dönem Antalya siyasetinde özgül ağırlığı olan Manavgat, 109 mahallesi ile en fazla mahallesi olan ilçedir. Aynı zamanda seçmen sayısı bakımından da 4. İlçedir.
Antalya’da seçim kampanyasına ilk başlayan aday, Manavgat Millet İttifakı adayı Şükrü Sözen’di. Bu, önemli bir avantaj olarak hanesine yazıldı. Bir başka deyişle, erken kalktı. Bununla birlikte, Menderes Türel’e oluşan tepki de Millet İttifakı’nın bir diğer avantajı.


30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ
2014 yerel seçimlerinde Manavgat’ta Başkan Şükrü Sözen yaklaşık 10 bin oy farkla çok da zorlanmadan kazanmıştı.

Ancak, rakamlardan da görüleceği üzere, Şükrü Sözen’in gördüğü destek Belediye Meclisi ve Büyükşehir’de CHP’ye yansımamıştı. Manavgat’ta Şükrü Sözen’e destek veren yaklaşık %4’lük bir kitle, Büyükşehir’de Menderes Türel’e oy vermişti. Geçen beş yılda Menderes Türel’e verilen bu destek devam edecek mi, burası soru işareti. Zira, bütünşehir yasası ile Büyükşehir’e geçen hizmetlerde önemli rahatsızlıkların olduğu bilinen bir gerçek.


GENEL SEÇİMLER


7 Haziran genel seçim sonuçlarının en önemli çıkarımlarından birisi, Başkan Şükrü Sözen’in CHP’nin %8 puan üstünde bir tabanının olduğu gerçeğidir. 2014 yerel seçimlerinde alınan %40 oy, genel seçimlerde %32’ye gerilemiştir.
Bir diğer önemli nokta da yine 7 Haziran’da Ak Parti’nin oylarını 2014 yerel seçimlerine göre %3 artırdığıdır. Aday tercihi burada önemli noktadır.

REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
16 Nisan referandumunda Manavgat %56,73 oranında “hayır” demiştir.

Evet bloğu, referandumda %43,27 oy almasına karşılık, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık %2,5 puanlık artışla %45,7 oy almıştır.

DEĞERLENDİRME
Manavgat’ta ittifaklar ayrışmasına baktığımızda, 24 Haziran seçimlerinde Millet İttifakı’nın kan kaybını görüyoruz. Referandumda %13 puanlık fark, 24 Haziran seçimlerinde %3 puana kadar düşmüştür. Millet ittifakının bu kan kaybı, yerel seçimler için CHP adına alarm anlamına gelmelidir. Millet İttifakı’nın adayı Şükrü Sözen, bu kanat için en önemli avantajdır. Zira 2014 seçimlerinde de görüşmüştür ki, Şükrü Sözen’in kendi oyları bu seçimde stratejik öneme sahiptir.


Mevcut tabloya göre Manavgat, 2014 seçimlerinde olduğu gibi çok açık farkla olmasa da Millet İttifakına yakın duruyor.
YARIN: KORKUTELİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: