Antalya
15.03.2019
A
POLİTİKA
Vali Karaloğlu: İş beğenmemezlik var
Vali Karaloğlu: İş beğenmemezlik var

ANTALYA Valisi Münir Karaloğlu, "Türkiye'de sanki işsizlik çok yüksekmiş gibi dururken, diğer taraftan şu anda havaalanında yer hizmetleri yapan şirketler çalıştıracak eleman bulamıyor. Bir iş beğenmemezlik var. Bu yüzden meslek kurslarına, meslek eğitimlerine çok önem veriyoruz. Mesleğiniz olmayabilir, gelin sizi eğitelim, meslek sahibi yapalım" dedi.

 

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen Antalya İstihdam Fuarı, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı. Açılışa, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, oda başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ve pek çok vatandaş katıldı. Açılışta konuşan Vali Karaloğlu, işsizlik ve istihdamın Türkiye'nin ve hükümetin en önemli meselelerinden biri olduğunu söyledi. Antalya olarak istihdama destek vermek, işsizlik oranlarını düşürmek için yoğun çalışma yaptıklarını kaydeden Vali Karaloğlu, "Hem hükümetimizin hem kamu kurumlarımız, Antalya Büyükşehir Belediyemizin ve iş insanlarımızın her daim yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Önemli olan daha çok insanımızın ve gencimizin iş sahibi olması ve sofrasına aş, ekmek götürebilmesidir, bütün hedefimiz budur" dedi.

'SSK PRİM VE VERGİLER


2017'de cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde istihdam seferberliğinin başlatıldığına vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, "Biz 2017 yılında 184 bin yeni istihdam yaratarak Türkiye de 2'nci ama nüfusla orantılandığında da 1'inci olmuştuk. 2018'de 165 bin yeni istihdam oluşturduk. 15 gün önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde, bakanlarımızın katılımı ile yeni bir istihdam seferberliği başlatıldı. İstihdama yeni teşvikler var. En önemli teşvik nisan ayının 30'una kadar 2018 ortalamasına göre yeni istihdam sağlayan işverenimizin, hem maaş hem SSK primleri hem de vergileri devlet tarafından ödenecek. 12 ay çalıştırmak koşuluyla ilk 3 ayını sıfır maliyetle çalıştıracaklar. İşverenler alacağı elemanları erkenden alırlarsa ilk üç ayında maaş, SSK, vergisi devletten daha sonrasında da SSK ve vergisi devlet tarafından ödenmeye devam edecek. Bir elemana yıllık 19 bin 414 liralık teşviki var. Eğer işe aldığınız kadınsa ve gençse bu teşvik 15 aya yükseliyor ve yıllık teşvik 25 bin lirayı buluyor" diye konuştu.


KURUMLAR ELEMAN BULAMIYOR

İŞKUR'un işveren ve çalışanları bir araya getirmenin yanı sıra iş yeri eğitimleri ve meslek kursları da verdiğine değinen Vali Münir Karaloğlu, şöyle dedi: "İş insanlarımız bizden talep etsinler, hem iş başı eğitimleri verelim hem de meslek eğitimleri verelim. Teşvikler halen devam ediyor. Ülkemizde sanki işsizlik çok yüksekmiş gibi dururken, diğer taraftan şu anda havaalanında yer hizmetleri yapan şirketler çalıştıracak eleman bulamıyorlar. Bir iş beğenmemezlik var. Bu yüzden meslek kurslarına meslek eğitimlerine çok önem veriyoruz. Mesleğiniz olmayabilir gelin biz sizi eğitelim. Meslek sahibi yapalım." (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: