Antalya
15.03.2019
A

Ressam ve yazar Derya Derya Yılmaz’ın son kişisel Resim Sergisi, 2 – 15 Mart 2019 tarihleri arasında Antalya Müzesi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu. Öykü ve yazılarını Notos, Cumhuriyet Kitap, Gösteri, Lacivert gibi dergilerden hatırladığımız Yılmaz’ın Pamfilya’dan Haber Var adlı sergisi de geçen yıl Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde gündeme gelmişti. 

Kadim Uygarlıkların Peşinde 

Tarihsel süreç içinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan bu coğrafyada, mitolojik esintiler taşıyan bir serginin varlığının heyecan verici olduğunu vurgulayarak girelim söze. Özellikle Eski Yunan’dan Bizans’a, onlarca antik kentin varlığına tanık olduğumuz Antalya, Derya Derya Yılmaz’ın deyişiyle yalnızca yaşadığımız bir toprak parçası değil. Kadim uygarlıklara, önemli şahsiyetlere yurtluk etmiş bir coğrafya aynı zamanda.  

Kaçınılmaz biçimde gerek günümüze aktarılan yaşama dair tutumlarından, gerek de en etkili biçimde karşımıza dikilen tarihi dokusuyla görende hayranlık uyandıracak kadar da çekici. Doğa güzelliklerinden bahsetmeye gerek bile duymuyorum. Alıcı bir göze bile ihtiyaç duyurmayan görünen tarihsel dokuyu biraz kurcaladığımızda bizden önce yaşamış halkların alışkanlıklarından, inanışlarından, folklorundan, kısacası günümüze aktardıkları kültürel mirastan oluşmuş bin bir çeşit mitle karşılaşacağımızı da hatırlamak kolay olsa gerek. 

Homeros’tan Süzülüp Gelen 

Yazarın da vurguladığı gibi, özellikle her türden insan davranışının renkli efsaneler aracılığıyla tanrılara havale edildiği; Hera’nın kıskançlıklarının Zeus’un gizli çapkınlıklarına kapı araladığı, dünyanın ilk güzellik yarışmasının, Ege ve Akdeniz’in iki büyük uygarlığını karşı karşıya getirdiği bir coğrafyada mitolojiyi keşfetmek, sanatseverler için eşsiz bir deneyim anlamına geliyor. (Sözün bu kısmında, Homeros’tan süzülüp gelen söylenceleri Türkçemize eşsiz bir güzellikle aktaran Azra Erhat, A. Kadir, Halikarnas Balıkçısı gibi ustaları da analım.)    

Yılmaz’a ve sergisine dönecek olursak, “Antalya’yı da içine alan antik Pamfilya ve Fethiye bölgesine uzanan Likya pek çok uygarlığı bünyesine alıyor. Bu medeniyetler sanata ve sanatçıya değer veren, tiyatrolar kurup hatta heykel okulları açan üst uygarlıklar. Zamanın acımasızlığından kurtulabilenler bugün Türkiye’nin en büyük ve zengin müzeleri arasında sayılan Antalya Arkeoloji Müzesi’nde tüm ihtişamlarıyla boy gösteriyor. Antalya’ya ilk defa geldiğimde müzeyi gezme olanağım olmuştu ve tabii büyülenmiştim. Pek çok Avrupa ülkesinde Michelangelo, Donatello, Bernini’nin heykellerini görür hayranlık duyarız. Bence Antalya Müzesindeki pek çok heykel onlardan aşağı kalır güzellikte değil.  

Mitolojiye Saygı Duruşu 

Yola bu duygularla çıktığını vurgulayan yazar, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açtığı bir önceki sergisi Pamfilyadan Haber Var”da da benzer düşüncelerden yola çıktığını belirtiyor: Yine, yeniden hem bunu daha doğru adreste, yani müzede gösterime sunmak hem de artık yaşamayan bu tarihsel tanrı / tanrıça ve kahramanlara bir kere daha hayat vermek amacıyla mitoloji ve antik Pamfilya ve Likya dedim 

Böylesi bir sergi için en ideal mekân anlamına gelen Antalya Müzesi’nde son dönemin en dikkat çeken sergilerinden olan “Pamfilya’dan Likya’ya”yı kaçırmayın! 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok