Antalya
11.03.2019
A

Muhittin Böcek'ten sonra Konyaaltı'da sorumluluk almak zor; gerçekten çok zor.
CHP, kazanacağına yüzde 100 olarak bakılan Antalya'nın gözde ilçesi Konyaaltı'na, eski il başkanlarından Semih Esen'i aday gösterince, bazı kesimler Semih Esen'in yeterince tanınmadığını söyledi.
Semih Esen kısa sürede yoğun bir çalışma yürüterek, ilçede kendini tanıttı.
Cumartesi günü de, Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde projelerini tanıttı.
Salon tıklım tıklım doldu, çoğu insan programı dışarıdan izlemek zorunda kaldı. Keşke daha büyük bir salon seçilseydi.
Toplantıyla ilgili ayrıntıları gazete haberlerinde okuyacaksınız. Ben gözlem ve izlenimlerimi aktarmak istiyorum.
Semih Esen, dersine çok iyi çalışmış. Dev ekranda gösterilen projelerle ilgili, herhangi bir metne bağlı kalmadan, sade ve anlaşılır cümleler kurarak, ayrıntılı bilgiler sundu.
Özellikle vurguladı: Projeler herhangi bir reklam, tanıtım, medya ajansının proje havuzundan alınıp da buraya konulmadı. Tümü ekip arkadaşlarımız tarafından üretildi ve her ayrıntı için titizlikle çalışıldı.
Semih Esen bir şeyin daha altını kalınca çizdi. Her şeyin en iyisi Konyaaltı'nda olacak. Asfaltın da, yeşil alanın da kültür sanatın da en iyisi Konyaaltı'nda olacak. Gençler en çok Konyaaltı'nda umutlu olacak, insanlar en güzel Konyaaltı'nda gülecek.
Bir de tüyo verdi Semih Esen. İmkanı olanların bir an önce Konyaaltı'nda konut satın almalarını önerdi. "Çünkü projeler tamamlandığında Konyaaltı'nın rantı çok ama çok artacak" diye de ekledi.
Rant demişken; Semih Esen, yapılan projelerden önce ne kendisinin ne belediye meclisi üyelerinin ne de çalışma arkadaşlarının projenin uygulanacağı bölgelerden bir avuç bile olsa arazi satın almayacaklarını ve rant peşinde olmayacaklarının sözünü verdi.
Semih Esen'in projelerini tek tek saymayacağım ama şuraya dikkatinizi çekmek istiyorum. Semih Esen sahnede çok rahattı. Projelerin en küçük detaylarını dahi biliyor ve ayrıntıları temiz ve anlaşılır bir Türkçe ile anlatıyordu.


BATILI POLİTİKACI FORMATINDA


Salonda, aslen Antalyalı olan ve proje tanıtımını izlemeye gelen Sadi Tekelioğlu da vardı. Sadi Tekelioğlu, Danimarka'da uzun yıllardır gazetecilik yapıyor, Danimarka televizyonlarında, Türkiye ile ilgili haberlerde görüşüne başvuruluyor. Asıl önemlisi, Sadi Tekelioğlu, Danimarka'daki Alternativet Parti'den Mayıs 2019'da yapılacak seçimlerde Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekili adayı gösterildi.
Sadi Tekelioğlu'na, Semih Esen'i nasıl bulduğunu sordum:
"Semih Esen, Batılı politikacı formatında bir siyasetçi. Etkilenmemek mümkün değil" dedikten sonra devam etti:
"Semih Esen'in açıkladığı projeler gerçekleşirse Konyaaltı, Avrupa'nın en iyi belediyesi olabilir. Projeleri sosyal, çevreci ve ilerici buldum. Semih Esen konuşurken hiç bir cümlesi sıkmıyordu. Konuşma anında başka bir dile çevrilmiş olsa Semih Esen dünya politikacısı diyebileceğimiz bir görünüm sergiledi. Toplantı sonrası dağıtılan proje kitapçığını da inceledim. Güzel hazırlanmış, içerik mükemmel. Tam anlamıyla sosyal belediyecilik projeleri var. 35 yıldır Danimarka'da yaşayan, gazetecilik yapan ve politikayla uğraşan birisi olarak toplantıya gelirken Başkan Adayı Semih Esen'den ve proje taslağından bu kadar etkileneceğimi sanmıyordum."

 

BENİ EN ÇOK ETKİLEYEN PROJE


Açıkçası ben de çok etkilendim. Semih Esen'in performansı beni de şaşırttı. Hele projeler arasında biri vardı ki sarsılmamak elde değil.
Semih Esen, 1995'de her 1000 çocuktan 1'i otizmli doğarken, 10 yıl sonra 2005'te 300 çocuktan birinin, bir 10 yıl daha geçip 2015'e gelindiğinde her 70 çocuktan 1'inin otizmli doğduğuna işaret etti.


Rakamlar ürkütücü.


Semih Esen her geçen yıl katlanarak büyüyen bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla Konyaaltı'nda "Otizm Merkezi" kurulacağını, bu merkezde otizmli bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştıran ve sosyal hayata adapte olmalarına imkan veren yaşam alanları bulunacağını vurguladı.
Semih Esen'in daha bir çok ilginç ve daha önce benzeri açıklanmamış projeleri var ama tümünü bu yazıya konu etmek mümkün değil. Siz en iyisi Semih Esen'in "Projeler" isimli kitapçığını edinin ve baştan sona okuyun.
Okumanız yetmez, benim gibi evinizin bir köşesinde saklayın ki, ileriki yıllarda projelerin hayata geçirilip geçirilmediğinin takibini yapabilelim.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok