Antalya
06.03.2019
A
POLİTİKA , DOSYA
Türkiye’de İstanbul, Antalya’da Kepez
Türkiye’de İstanbul, Antalya’da Kepez

Kepez, Antalya’nın en çok tartışılan ilçesi. Millet İttifakı önce hangi parti ile seçime girecek tartışması, ardından aday isimleri, son olarak da HDP’nin tavrı derken gündemdeki yerini sürekli korudu. 

HAZIRLAYAN: ALİ TAŞ

Bu kadar tartışılmasının da haklı bir nedeni var. Zira artık Antalya’nın en büyük ilçesi konumunda. Kepez seçimleri kendisini olduğu kadar Büyükşehir Belediyesi’ni de belirleyecek öneme sahip. Bu iki yönü ile nasıl tüm Türkiye’de gözler İstanbul’a çevrildiyse, Antalya’da da gözler Kepez’e çevrilecek. Ve görünen o ki; Kepez yarışı soluk soluğa geçecek. 

Antalya’nın en büyük ilçesi durumuna gelen Kepez, içinde taşıdığı demografik özellikler nedeni ile her seçimin stratejik noktalarından birisidir ve partilerin özel önem verdikleri ilçedir. İlçenin genel özelliklerine baktığımızda 24 Haziran seçmen kütüğüne göre 362 bin 499 seçmen bulunmaktadır. Toplam 66 mahallesi bulunan Kepez’in en büyük mahallesi, 18 bin 546 seçmen ile Varsak Karşıyaka mahallesidir. 

24 Haziran seçmen kütüğüne göre seçmen sayısı 10 binin üzerinde olan 8 mahalle 

 

SEÇMEN SAYISI (n) 

SEÇMEN ORANI (%) 

VARSAK KARŞIYAKA MAH. 

18546 

5,12 

KUZEYYAKA MAH. 

14505 

4 

TEOMANPAŞA MAH. 

13861 

3,82 

AHATLI MAH. 

10625 

2,93 

KARŞIYAKA MAH. 

10390 

2,87 

GÜNEŞ MAH. 

10210 

2,82 

DÜDENBAŞI MAH. 

10181 

2,81 

ULUS MAH. 

10048 

2,7 

Bu 8 mahalle, toplam Kepez seçmeninin %27,14’üne denk gelmektedir. Her 4 Kepez seçmeninden birisi bu mahallelerden birisinde oturmaktadır. 

30 Mart 2014 YEREL SEÇİMİ 

Bilindiği gibi Kepez’i 30 Mart 2014 seçimlerinde Ak Parti Adayı Hakan Tütüncü kazanmıştı. Hakan Tütüncü 264 bin 477 oyun 107752’sini alarak %40,4 ile belediye başkanı olmuştu. 

 

Aynı seçimlerde Belediye Meclis üyelikleri için dağılım ise şu şekilde gerçekleşmişti. 

 

Büyükşehir dağılımı ise şu şekildeydi. 

 

Bu üç seçime bütünlüklü olarak baktığımızda da şu tabloyu görüyoruz. 

 

Bu tabloda öne çıkan ayrıntı, seçmenin Kepez Belediyesi ve Belediye Meclisi için davranışını değiştirmediği, buna karşılık MHP ve HDP seçmeninde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için farklı oy kullandığıdır. Büyükşehir’de Ak Parti’nin oyunun %2,05, CHP’nin oyunun da %3,02 arttığı, buna karşılık MHP oylarının %3,66, HDP oylarının da 0,63 düştüğü gözlenmektedir. MHP seçmeninin yaklaşık %65’nın Menderes Türel’e, %35’inin de Mustafa Akaydın’a oy verdiği gözlenmektedir. Aynı şekilde HDP’den de Mustafa Akaydın’a geçiş gözlemlenmektedir. 

GENEL SEÇİMLER 

30 Mart 2014 genel seçiminden sonra 3 tane genel seçim geçirilmiştir. Bu seçimlere baktığımızda da tablo aşağıdaki gibi oluşmaktadır. 

 

Tablodan’da görüleceği üzere, seçmen 7 Haziran 2015 seçimleri pozisyonuna geri dönmüş bulunmaktadır. İyi Parti Kepez’de ağırlıklı olarak AK Parti ve MHP seçmeninde oy almış durumdadır. HDP tabanını korumuş, CHP’de yaklaşık %2,5 oranında erime yaşamıştır. 

REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ 

Kepez ile ilgili bir diğer önemli parametre, geçirdiğimiz iki Cumhurbaşkanlığı ve bir referandum seçim sonuçlarıdır. Özellikle 16 Nisan 2016 referandumu ile 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları benzer karakteristik özellikleri ile karşılaştırmalarda özel önem taşımaktadırlar. 

 

 

 

 

GENEL DEĞERLENDİRME 

Kepez’de 16 Nisan referandumu ile oluşan “hayır” bloğu, küçük çapta güç kaybetmekle birlikte, ana damarını korumaktadır. Zira 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde yaklaşık %60’a ulaşan Ak Parti ve MHP oyları geçen zaman içerisinde %50’nin altına inmiş durumdadır. Burada, merkez sağda konumlanan İyi Parti ve artan Kürt seçmen nüfusuna bağlı olarak seçmenini artırarak konsolide etmeyi başaran HDP gerçeği kendisini göstermektedir. Bu iki olgu, geçmişte “evet” bugün “Cumhur İttifakı” olarak hareket eden bloğu geriletmektedir.  

Peki, bu gerileme bugün Kepez’de seçim sonuçlarını değiştirmeye yeterli midir? 

24 Haziran seçim sonuçlarına göre Cumhur İttifakı ile Millet ittifakı ve HDP’nin oyları birbirine eşit durumdadır. Aradaki fark 728 oy ile Cumhur İttifakı lehinedir. Aynı zamanda bütün araştırma sonuçlarının ortak noktası, Cumhur İttifakı’nın bileşeni olan partilerin oylarındaki erimedir. 

Şayet, Millet İttifakı, “hayır” bloğunun ruhunu yeniden yakalayıp sokağa yansıtabilirse, Kepez Belediye Başkanlığı’nın Millet İttifakına geçmesi sürpriz sayılmamalıdır.  

YARIN MURATPAŞA 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: