Antalya
19.02.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Alanya’da 4 tutuklu açlık grevinde
Alanya’da 4 tutuklu açlık grevinde

İHD Antalya Şubesi Eş Başkanı Erdal Gilgil, 60 civarındaki cezaevlerinde 321 kişinin süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu duyurdu. Alanya L Tipi ve Ceza ve İnfaz Kurumunda da, 4 tutuklunun açlık grevinde olduğunu belirten Gilgil, tutukluların tansiyon ve kilo takibinin infaz koruma memurları tarafından yapıldığını iddia etti.  

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi, 60 civarındaki cezaevinde 321 kişinin süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu duyurarak, ilgili kamu otoritelerine hukuka uygun hareket etme çağrısı yaptı. İnsan Hakları Derneği Antalya Şubesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasını İHD Eş Başkanı Erdal Girgil yaptı. 60 civarındaki cezaevinde 321 kişinin süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu duyuran Erdal Gilgil, “Alanya L Tipi ve Ceza ve İnfaz Kurumunda, 4 tutuklu, 5 Ocak tarihinden bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevinde. Nevin Gökçe, Zelal Başboğa, Mesut Canbey, Ramazan Sayan. Kadın tutuklulara hiç bir sağlık kontrolü yapılmamakta. Vitamin verilmemekte. Erkeklere vitamin veriliyor. İnfaz koruma memurları, tansiyon ve kilo takibi yapıyor. 4 kişiye de henüz hekim gözlemi ve muayenesi yapılmamış” ifadelerine yer verdi.

 


İHD’DEN PARTİLERE VE BAROLARA ÇAĞRI

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de başlattığı açlık grevinin 100 günü aştığına dikkat çeken Gilgil, İHD olarak son 3 yıldır cezaevlerinde inceleme ve araştırmaya dayalı rapor hazırladıklarını, rapora göre şartların 12 Eylül dönemlerini aratmadığını kaydetti. İlgili kamu otoritelerine can kaybı ve kalıcı sağlık problemlerine yol açılmadan bir an önce sonlandırılması için hukuka uygun hareket etme çağrısı yapan Girgil, “Benzer şekilde muhalefet partilerini, baroları, sivil toplum kuruluşlarını çözüme katkı sunacak şekilde hareket etmeye davet ediyoruz. Açlık grevlerinin sonlandırılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasında bulundu. MÜZEYYEN YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: