Antalya
15.02.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Engelliler temsil edilsin
Engelliler temsil edilsin

CHP 26. Dönem Milletvekili Adayı Barış İşbilen, 31 Mart’ta oluşacak belediye meclislerinde engelli temsilinin göz ardı edilmemesini istedi. Mevcut belediye meclis üyesi Cem Kotan’ın yöneticisi olduğu Adalya Vakfı’nın işletmesindeki Engelsiz Kafe’yi başarılı bir örnek olarak gösteren İşbilen, “Engelliler için çalışanlar meclislerde olmalı” dedi.


CHP 26. Dönem Milletvekili Adayı Barış İşbilen, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin ardından partilerin meclis oluşumunda engellilerin temsiliyeti noktasında duyarlılık göstermeleri çağrıda bulundu. Belediyelerin ürettiği projelerde engelliler için ayrı başlık açmalarının umut verici olduğunu belirten İşbilen, Engelsiz Kafe’yi başarılı bir örnek olarak gösterdi. Cem Kotan’ın yöneticisi olduğu Adalya Vakfı’nın işletmesindeki Engelsiz Kafe’de 4 yılda 59 proje gerçekleştiğini belirten İşbilen, “Bu olumlu çalışmaların yanı sıra gerek toplumsal gerekse kentsel gelişmenin yetersiz olması nedeniyle yeni sorunlar ortaya çıkıyor” dedi.

 

 


FİZİKSEL ERİŞİLEBİLİRLİK SORUNU

Bütün çabalara rağmen engellilerin fiziksel erişilebilirlik sorunlarının devam ettiğine dikkat çeken Barış İşbilen, sorunları şu cümleler ile dile getirdi: “Engelli bireyler Antalya’mızda bir yerden başka bir yere kimsenin yardımı olmadan ulaşabilmekte sorun yaşamaktadırlar. Fiziksel engelli arkadaşlarımızın günlük yaşamında çok önemli bir yere sahip olan rampa uygulaması yeterince yerleşmemiş durumdadır. Yine aynı şekilde özellikle görme engelli arkadaşlarımızın bilgiye erişimi konusunda belediyelerde henüz bir çalışma bulunmamaktadır. Görme engelli arkadaşlarımızın kullanabileceği başta internet kafeleri olmak üzere teknolojik destekler henüz gündeme gelmemiştir. Aynı şekilde görme engelli arkadaşlarımıza göre düzenlenen kaldırım ve yürüyüş yollarında problemler yaşanmaktadır. Zihinsel engelli arkadaşlarımızın sorunların çözümünde birinci derecede öneme sahip olan rehabilitasyon ve özel eğitim çalışmaları yetersiz kalmaktadır.” Engellilik sorunun en temel konularından olan temsiliyetin, belediye meclisinde de kendisini hissettirdiğini belirten İşbilen, “Bu nedenle de parti yöneticilerinin engelli sorunlarında temsil gücüne sahip ve deneyimli kadroları seçilebilecek yerlerden aday göstermeleri partilerin engellilik sorununa karşı samimiyet sınavı olacaktır” diye konuştu. (Haber merkezi)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: