Antalya
06.02.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Vatandaşın arazisi hazineye verildi
Vatandaşın arazisi hazineye verildi

İyi Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Çalkaya imarında vatandaşı yanılttığını iddia etti. Özel kanun çıkartmak suretiyle kesinti yapılamayacak parsellerden bile yüzde 5 kesilerek hazineye verildiğini, emsallerin de düşürüldüğünü söyleyen Aydın, “Vatandaşın kaybı yüzde 50” dedi.

 

Aksu ilçesi Çalkaya bölgesi imar planına ilişkin kanun teklifini içeren Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yıllardır Çalkaya’da süren mülkiyet karmaşasının sona erdiğini açıkladı. Tüm bu gelişmelerin ardından İyi Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, konuyla ilgili çok tartışılacak bir iddia ortaya attı.

ÇALKAYA’DA TARTIŞMA YARATACAK İDDİA

Türel’in vatandaşın tapulu arazilerinden kesintiler yaparak hazineye verdiğini iddia eden Aydın,  “Vatandaşın arazilerinden yüzde 5 kesinti yapmak için kanun bile çıkarıldı. Yüzde 5 kesinti yetmeyince, bölgenin emsallerini düşürdüler. Oda olmayınca ada ve parselleri birleştirerek yolları kaldırdılar. Hazineyi feragat ettirip vatandaşın bu kadar bedel ödemesinin önüne geçmesi gerekenler şimdi mahalle mahalle gezerek ‘Tapu sorununu çözdük’ diyorlar. Yaptıkları vatandaşın arazisini hazineye peşkeş çekmekten başka bir şey değil" diye konuştu.

TÜREL KAMUOYUNU YANILTIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in Çalkaya konusunda kamuoyunu yanılttığını söyleyen Ahmet Aydın, vatandaşların anayasal hakkı olan mülklerinden yapılan kesintilerin hazineye peşkeş çekildiğini iddia etti. Dönemin Çalkaya Belediyesi’ne yapılan bir operasyonun ardından mahkemenin belediyenin burada yapmış olduğu bazı usulsüz uygulamalar ve satışlar ile yapılaşma şerhi koyduğunu hatırlatan Aydın, şöyle konuştu: “O dönem konulan şerhlerde dikkat edilmesi gereken konu şerhin yapılaşmaya açılmasıydı. Arazilerin, parsellerin alınıp satılmasına engel yoktu. Mahkeme belediyenin burada yapmış olduğu bazı usulsüz uygulamalar ve satışlar ile yapılaşma şerhi koymuştu.  Üstelik buranın planları ile ilgili bir plan iptal davası yoktu. Ancak, mahkemenin o dönem koyduğu şerh dava dosyalarının tamamlanmasının ardından kaldırılması gerekirken kaldırılmamıştır. Sonraki belediye başkanları da yanlış bir uygulamaya giderek, değişik kamu kurumlarına ayrılan alanları plan değişiklerini giderek belediye adına tapulamıştır. Üstelik bir de buralar satılarak belediyeye gelir elde edilmiştir.”

 

 

SORUN HAZİNENİN TARAF OLMASI İLE BAŞLADI

Asıl sorunun bu satışların ardından başladığını ifade eden Başkan Aydın, “Bu satışı yapan belediye başkanlarından sonra gelen başkanlar da satışların iptal edilmesi için mahkemeye başvurmuştu. Tam bu süreçte o zamana kadar ortada olmayan, araziler satılırken sesi çıkmayan, arazilerin peşine düşmeyen Hazine ve Maliye Bakanlığı da davaya taraf oldu. Mahkeme satışları iptal etti, ancak vatandaşlara paralarının ödenmesini istedi. Belediye vatandaşa ödemesi gereken rakamların çok yüksek olduğunu görünce davadan feragat etmek istedi; ama hazine buna yanaşmadı. İşte şuan Menderes Türel ve Halil Şahin'in çözdüklerini iddia ettikleri sorun böyle ortaya çıktı” diye konuştu.

 

ANLAŞMAZLIĞIN BEDELİNİ VATANDAŞ ÖDEDİ

İki devlet kurumunun kendi arasında anlaşamamasının faturasını yıllarca Aksuluların ödediğini belirten Başkan Aydın, "Hazine bir kamu kurumu olan belediyeden adeta haraç ister gibi 300 bin metre kare arazi istemektedir. Menderes Türel ve Halil Şahin hazineyi ikna ederek bu talepten vazgeçirmek yerine 300 bin metrekare araziyi vermek için söz vermiştir. Aslında hazine bu isteğinden kolaylıkla vazgeçebilir, belediye de bu şerhleri kaldırıp eski imar planları ile devam edebilirdi. Ama böyle yapmadılar. Şimdi Türel'in çözdüm dediği olay hazineye hakkı olmayan yeri vermekten başka bir şey değildir." dedi.

 

 

VATANDAŞ YÜZDE ELLİ KAYBETTİ

Hazine Bakanlığına söz verdikleri büyüklükte bir alanın belediye bünyesinde olmadığını ifade eden Aydın, “Hemen yeni bir plan yaparak adaları parselleri birleştirdiler. Yolları park ve yeşil alanları kaldırdılar. Buralardan artan alanlar ile hazineye yer çıkarmaya çalıştılar. Ama olmadı. Sonra Türkiye tarihinde ilk kez parselli arazilerden kesinti yapmak için TBMM'den bir yasa çıkarttırdılar. Mülkiyet hakkı kutsal olmasına rağmen vatandaşların her türlü kesintiden her türlü zayiattan muaf parsellerinden yüzde 5 kesinti yapmak için bir kanun çıkardılar. Yetti mi? Yetmedi. Bu sefer emsalleri düşürdüler. Vatandaş nerede ise yüzde elli kaybetti" diye konuştu.

 

 

EMSALLER CİDDİ ORANDA DÜŞÜRÜLDÜ

Vatandaşın arazisinin soyulup soğana çevrildiğini, hazineye peşkeş çekildiğini kaydeden Aydın, şunları söyledi: "Bu günlerde Menderes Bey tapu dağıtıyor. Lakin bu dağıtmış olduğu tapular soyulup soğana çevrilmiş hazineye peşkeş çekilmiş yüzde 50'si zayi olmuş tapulardır. Emsaller ciddi oranda düşürülmüştür. Yarıya varan bir düşme söz konusudur. Hem emsal kaybı hem yüzde 5 kesinti ile metre kare kaybı hem de parsellerin yerleri değiştirilerek birleştirilerek ciddi hak kayıplarına neden olmuştur. Hazineden bir feragat yazısı alınıp vatandaşlara bu bedeller ödetilmemeliydi." (Haber merkezi)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: