Antalya
26.01.2019
A
GÜNCEL , YAŞAM
Hasar büyük
Hasar büyük

Önceki akşam saatteki hızı 100 kilometreyi geçen fırtınanın bölgede yol açtığı hasar, sabah günyüzüne çıktı.

 Kemer ile Kumluca'da iki ayrı noktada denizde oluşan ve karada etkili olan hortum felaketinin yaraları sarılmaya başlandı

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fırtına ve hortumun etkili olduğu Kemer'e gelerek, Ağva Deresi'nde kaybolan Kader Buse Acar'ı arama çalışmalarını yerinde takip ederek, yetkililerden bölgedeki hasarla ilgili bilgi aldı. Merkez Muratpaşa ve Konyaaltı'nın yanı sıra Kemer, Finike, Kumluca, Serik, Demre ve Kaş ilçelerinde önceki gün etkili olan hortumda 2 kişi yaşamını yitirirken, dereye uçan otomobilde bulunan Kader Buse Acar (20), akıntıya kapılarak, kayboldu. Yaralanan 15 kişi ise hastanelerde tedaviye alındı. Evlerin çatılarını uçuran hortumda ağaçlar devrildi, dev dalgalar sahili döverken, seralarda ve ekili alanlarda büyük hasar meydana geldi. Hortum, kentte hasar konusunda da ağır bilançoya neden oldu. Seralar başta olmak üzere ekili alanların yanı sıra birçok ev ve iş yerinde ağır hasar oluştu.

 


 

KRİZ MASASI ÇALIŞTI
Antalya Valiliği'nde oluşturulan kriz masası yönetiminde, kentte hasar tespit çalışmalarına başlandı. Milyonlarca liralık hasara yol açtığı belirtilen hortumun, turizmin yanı sıra Türkiye'nin meyve ve sebze deposu olarak görülen Antalya'ya faturası ağır oldu. Hortumun mağdurlarının yaralarının sarılması için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. Fırtına nedeniyle enerji kesintisi yaşanan Finike'de, ilçenin tamamına elektrik verildi. İlçede hasar tespit çalışmalarının hafta sonuna kadar devam edeceği kaydedildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ BÖLGEDE

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, öğle saatlerinde fırtına ve hortumun etkili olduğu Kemer'e geldi. Bakan Pakdemirli, Ağva Deresi'nde kaybolan Kader Buse Acar'ı arama çalışmalarını yerinde takip etti, yetkililerden bölgedeki hasarla ilgili bilgi aldı. Pakdemirli, ardından hortum felaketinin yaşandığı Kumluca ilçesine geçti.

 İLÇEDE HOPARLÖRDEN UYARI

Kumluca ilçesinde meydana gelen hortum sonrası çok sayıda sera ve narenciye bahçesi zarar gördü. Çoğunlukla domates, patlıcan, biber, salatalık seraları ile portakal ve limon bahçelerinde Kumlucalılar, hasar olmayan ürünlerini kurtarma çalışmalarına başladı. Yetkililerin hasar tespit çalışmaları yaptığı bölgelerde üreticiler de sabahın ilk ışıklarında yıkık seralarına gelerek, meyve ve sebze toplamaya başladı. Seraların yanı sıra bölgede tarım işçilerinin konakladığı bazı evlerin çatısının uçtuğu, hasar gördüğü gözlendi. İlçede belediye hoparlöründen anonsla da zaman zaman şiddetli olabilecek rüzgara karşı dikkatli olunması konusunda uyarı yapıldı. (DHA)
 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: