Antalya
28.12.2018
A
GENEL , ÇEVRE
Ağaç kesiminden Bakanlık sorumlu
Ağaç kesiminden Bakanlık sorumlu

Sorgun’daki ağaç kesimiyle ilgili açıklama yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kesim yapılan alanın Side Turizm Alanında kaldığını, kullanımına yönelik her türlü planlama ve tahsis yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olduğunu söyledi

 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Sorgun’daki ağaç kesimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, kesim yapılan alanın Side Turizm Alanında kaldığını, kullanımına yönelik her türlü planlama ve tahsis yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olduğunu belirterek, "Belediyemiz bu alanlarda bulunan yapılaşma taleplerini ancak imar mevzuatına uygunluk açısından değerlendirebilmektedir. Belediyemizin başka bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır" dedi.

ENGELLEME YETKİMİZ YOK
"Sorgun Bölgemizde özel bir firma tarafından yapılan ağaç kesimleri, kamuoyunda oldukça polemik konusu olmuş ve bazı çevrelerce bu ağaç kesimlerinin muhatabı olarak da Manavgat Belediyesi gösterilmeye çalışılmıştır. Manavgat Belediyesi ve şahsım olarak kentimizin doğal değerlerine koruma, sahiplenme ve gelecek kuşaklara aktarma konusunda verdiğimiz büyük önem ve hassasiyet bilinirken, Manavgat Belediye’mizin bu konuya karşı duyarsızmış gibi lanse edilmesi hem şahsımı ve çalışma arkadaşlarımı üzmüştür" diyen Şükrü Sözen, "Öncelikle Manavgat Belediye’mizin, kentimizin akciğeri konumundaki Sorgun Bölgesi’nde hayata geçirilmeye çalışılan ne projeyle, ne de ağaç kesimleriyle ilgili olarak hiçbir sorumluluğu ve engellemeye yönelik yaptırımının bulunmadığını belirtmek isterim. Konuya olan duyarlılığımız gereği, ağaçların kesimine yönelik olarak ilgili Bakanlığımız ve kurumlarımızla yazışmalar gerçekleştirilmiştir" ifadelerini kullandı.

 

SORUMLU BİZ DEĞİLİZ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından Sorgun Çamlığı'nda yer alan 20 dönümün üzerindeki alanın Kartal Yiğit Ltd. Şti.'ne  ‘Günübirlik Tesis’; 13 bin dönümlük alanın Tümbüller Turizm Ticaret AŞ'ye ‘Günübirlik Tesis’; 33,5 dönümlük alanın Datmar Turizm AŞ'ye ‘Turizm Amaçlı Spor Tesisi’ kullanım amacı ile ön izin verildiğini, 20 ve 13 dönümlük alanların kesin tahsisinin yapıldığını belirten Sözen, "Ön izin sonrası Belediyemize iletilen vaziyet planları ve kesin tahsisler sonrası iletilen yapı ruhsatı talepleri, imar mevzuatı açısından incelenmiştir. Belediyemizin görevi olmamasına rağmen sorumluluk ve hassasiyetimiz nedeniyle anılan parseller üzerinde bulunan ağaçların kesimine ilişkin olarak 2 kez Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü bilgilendirilmiş ve konuya ilişkin görüşleri alınmıştır. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’nden gelen cevabı yazıda, projeye denk gelen bölümde ağaçların kesilmesinde bir sakınca olmadığı bildirilmiştir.
Bahse konu parseller, Side Turizm Alanında kaldığından kullanımına yönelik her türlü planlama ve tahsis yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aittir. Belediyemiz bu alanlarda bulunan yapılaşma taleplerini ancak imar mevzuatına uygunluk açısından değerlendirebilmektedir. Belediyemizin başka bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır" sözlerine yer verdi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: