Antalya
26.12.2018
A

 

Alman firması Bosch’un kurucusu Robert Bosch’un, hala dillerden düşmeyen “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim” sözü zaman zaman anlam buluyor.

Para kazanmak için adeta her yolun mubah kabul edildiği günümüzde, ender rastladığımız için bu minvaldeki olaylar dikkat çekiyor.

Tarım üzerine kalem salladığımız için, tarımla ilgili gelişmeler olunca telefonumuz çalıyor, büromuz ziyaret ediliyor veya sosyal medya aracılığı ile temas kuruluyor.

Son haftalarda özellikle Aksu’da yaşayan çiftçilerden sık telefon almaya, karşılaştığımızda konuyla ilgili anekdot dinlemeye başladım.

Robert Bosch’un hemşerilerinin sahibi olduğu Bayer firmasına ait Seminis Tohum, Türkiye distribütörü aracılığı ile Antalyalı çiftçilere domates tohumu satar. Fideye dönüştürülen tohumlar, 1258 çiftçiye satılır. Birkaç hafta sonra da tohumların yanlış paketlendiği ve farklı domates tohumunun satıldığı anlaşılır.

Olan da bundan sonra olur.

Distribütör firma, Seminis firması ile temasa geçer. Tahlillerin ardından hatasını anlayan Bayer’e bağlı Seminis firması, önce çiftçilerden özür diler, sonra da herkesin zararının ödeneceğini söyler.

İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih eden Alman firması, çiftçilere öyle bir ödeme yapar ki; herkes şaşar kalır.

Konuştuğum çiftçilerden birisi, bir dekarlık alan için 5 Bin TL masraf yaptığını ve 20 Bin TL para aldığını anlattı.

Bir diğeri yaklaşık 8 Bin TL’lik masrafı karşılığında 30 Bin TL almış.

Anlatılan hesaplama yöntemine göre, söz konusu fidelerden sezon boyunca elde edilecek tahmini gelir kadar ödeme yapılmış. Yani çiftçiler hasat yapmadığı ürünlerinin bedelini almış. Bununla da kalmamış, söktükleri domates fidelerinin yerine yeni ürün ekimi gerçekleştirmiş.

Günümüzde böyle olaylara alışık değiliz. Bazı yerlerde hala hatasından dolayı mahcup olup telafi etme yoluna giden insanlar var. Alman hayranı değilim, ancak Türkiye’de böyle bir durumda olabilecekleri az-çok tahmin edebiliyorum.

Çalıştırdığı insanın emeğini çalan, hakkını arayan insana da terörist diyen utanmaz emek hırsızları cirit atıyor.

Bir evi birden fazla insana satıp, insanların bir ömür boyu biriktirdiği parasını alıp toz olan namussuzların hikayeleri ortalıkta dolaşıyor.

İnsanların saf duyguları ile oynayıp, topladığı paralarla yurtdışında alem yapan tosuncukları gördü bu memleket.

O nedenle Robert Bosch ruhunu seviyorum.

Milliyeti, inancı, dünya görüşü ne olursa olsun, dürüst insan benim gözümde makbul insandır.

Türk ve Müslüman kimliğini kullanıp, her türlü namussuzluğu, hırsızlığı yapanlar, “Elin gavuru” Almanları örnek alır mı bilemem.

Bayer firmasını ve Antalya distribütörü ADA Tarım yetkililerini bu nedenle kutluyorum. Ticarette insani değerlere önem verip, kendisine güvenen insanları mağdur etmedikleri için, para kazanmak için her yolun mubah olmayacağını gösterdikleri için kutluyorum.

Bizim tosuncuklara kapak olsun.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok