Antalya
13.12.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Hakimler ve savcılar baskı altında
Hakimler ve savcılar baskı altında

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde Hâkimler ve Savcılar Kurulu Bütçesi hakkında konuşan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, hâkimler ve savcıların karar verirken siyasi tepkiden korktuklarını belirterek, “Yargının üzerinden elinizi çekin” dedi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde Hâkimler ve Savcılar Kurulu Bütçesi hakkında konuşma yapan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, ülkede kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerinden hızla uzaklaşıldığını söyledi. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin artık tek ve mutlak bir kişinin gücü altında olduğunu belirten Zeybek “Bu güçle, bu uygulamayla bir ülkede hukuk devleti olma, bağımsız ve tarafsız bir yargı bulunması ve adalet dağıtma iddiası olamaz.” ifadelerini kullandı.

YARGIYA GÜVEN YÜZDE 20’LERE DÜŞTÜ

Hâkimler ve Savcılar Kurulu daha önce FETÖ’nün talimatı altındaydı, bugün de iktidarın talimatı altında olduğunu savunan Rafet Zeybek, “Hâkimler ve Savcılar Kurulu bir genel müdürlük değildir. Yargı bağımsızlığını uygulayan ve adalet dağıtacak yargı mensuplarının bir kurumudur. Bağımsız bir yargı millet adına karar verir; siyasal iktidar, cemaat, başka güç odakları adına karar vermez” dedi. Hâkimler ve cumhuriyet savcılarının karar verirken karşılaşacakları siyasi tepkiden korktuklarını öne süren Zeybek, “Ben Cumhuriyet Savcısı olarak mesleğe 1990 yılında başladım. O dönemde yargıya güven yüzde 70 dolayındaydı. Neden bu kadar güven azlığı? var sorusunu soruyorduk. Ancak son 16 yıllık AKP iktidarında yargıya güven yüzde 20’lere kadar düştü” dedi.  Ergenekon ve Balyoz davalarını hatırlatan Zeybek, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı yargının üzerinden elinizi çekin. Eğer siz davaların savcılığını yapmaya devam edecek olursanız korkarım bu ülkede adalet kalmayacaktır. Yargıyla kavga ederek, yargıyı dizayn etmeye çalışarak bir sonuç elde edemezsiniz, sadece adaleti bitirirsiniz. Unutulmasın ki bağımsız yargıya bir gün herkesin ihtiyacı olacaktır.” Haber Merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: