Antalya
12.12.2018
A
RÖPORTAJ
Projeleri hazır
Projeleri hazır

Büyükşehir ve Manavgat Belediyesi’nde toplam 10 yıl yöneticilik yapan CHP Konyaaltı Belediye Başkan Aday Adayı Çevik, 27 yıldır yaşadığı ilçeyle ilgili projelerinin hazır olduğunu söyledi. ‘Akıllı kent’, ‘kent 4.0’ gibi yeni trendlerle seçmenin karşısına çıkacağını söyleyen Çevik, “Belediyecilik yol asfaltlamakla bitmiyor” dedi

Röportaj: Mustafa KOÇ

 

Mustafa Akaydın'ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Fen İşleri Daire Başkanı, Şükrü Sözen'in son döneminde Manavgat Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan mimar Sebahat Çevik, Konyaaltı Belediye Başkanlığı için CHP'den aday adayı oldu. Aday adaylığını konuştuğumuz sohbetimizde ilk cümlesini, "Çevik başkan göreve hazır" diye kuran Sebahat Çevik, "5 yıl Büyükşehir'de Fen İşleri Daire Başkanı, 5 yıl Manavgat Belediyesi'nde başkan yardımcısı olarak, bu işin okulunu okudum. Belediyeciliğin okulundan mezun oldum. Türkiye'nin ilk kadın fen işleri daire başkanı benim. 'Çevik başkan göreve hazır' derken, 10 yıllık deneyimin verdiği özgüvenden yola çıkarak bunu diyorum" dedi.  "Konyaaltı'nın yapısal sorunlarını da iyi biliyorum. Boğaçay sorununu, muhasara bölgesindeki imar sorununu, Batı Çevre yoluyla ilgili emsal değişikliklerinden dolayı iptal edilen imar değişikliklerini biliyorum" diyen Çevik, "Hedeflediğim projeler günlük  projelerle sınırlı değil. Benim asıl projem 'Yeni nesil belediyecilik'. 'Akıllı kent', 'akıllı şehircilik', 'kent 4.0'. Bunlar, belediyecilikte yeni trendler. Bu yeni trendler yönünde projeler gerçekleştirmeye adayım" diye konuştu. Belediyeciliğin profesyonellik isteyen bir iş olduğunu vurgulayan Sebahat Çevik, "Bilgili, deneyimli, donanımlı, bu işin profesyoneli olma yanında, Konyaaltını çok iyi bilen biri olarak; Konyaaltı ve Antalya'nın iyi bir yurttaşı, bu kenti benimsemiş özümsemiş biri olarak, aynı nitelikteki bir ekip ve tüm hemşerilerimle el ele vererek, Konyaaltı ve Antalya’mıza çok iyi hizmetler verebileceğime inanıyor; bir kez daha 'Çevik başkan göreve hazır' diyorum" ifadelerini kullandı. 

Konyaaltı Belediye Başkanlığı aday adaylığınız hayırlı olsun. Bu gün bu konuyu konuşacağız. Nereden başlayalım?

Çevik Başkan göreve hazır. Oradan başlayalım. Benim göreve hazır olmam, 10 yıllık bir çalışmanın sonucu. 10 yıldır belediyeciliğin okulunu okuyorum. 5 yıl Büyükşehir'de Fen İşleri Daire Başkanı,5 yıl Manavgat Belediyesi Başkan yardımcısı olarak, bu işin okulunu okudum. Türkiye'nin ilk kadın fen işleri daire başkanı benim.

Gerçekten ilk mi?

Evet. Kadın daire başkanı olarak fen işleri başkanlığım Türkiye'de ilktir. Hatta Büyükşehir'de göreve başladığımda "Kadın plentten ne anlar, asfalttan ne anlar" diye refleks gösterenler olmuştu. Bu görevi layıkıyla yürüttüğüm görülünce bu tür reflekslerin yerini takdir cümleleri aldı. Antalya'daki görevim yapısal projeleri hayata geçirmekle geçti.

Manavgat'taki göreviniz?

Manavgat'ta kadın odaklı projeler başta olmak üzere sosyal projelere ağırlık verdim. Manavgat'taki "Toros Kadınları" projesi Türkiye çapında tanınırlığı yüksek bir proje olarak gündeme oturdu, bir marka oldu. 5 yıl yapısal odaklı, 5 yıl sosyal odaklı olmak üzere 10 yıl bir belediyede ne yapılması gerektiğinin dersine çalışıp, kendimi yetiştirdim. Belediyeciliğin okulundan mezun oldum. "Çevik başkan göreve hazır" derken, 10 yıllık deneyimin verdiği özgüvenden yola çıkarak bunu diyorum.

Konyaaltı konusunda kendinizi yetiştirdiniz mi?

Konyaaltı'nın 27 yıldır yaşayanıyım, seçmeniyim. Konyaaltı'nın bir beldeden bir şehre nasıl döndüğünün tanığı ve takipçisiyim. Konyaaltı'nın bugününü ve geleceğini çok iyi görebiliyorum. Konyaaltı hem sahil kenti hem de Beydağları içindeki birbirinden önemli noktalarıyla, Antalya'nın en özel köşesi. Konyaaltı'nda yapılacak her şey, bütün Antalya'yı etkiliyor. Konyaaltı'nda yapılacak her şey, bu nedenle Büyükşehiri etkileyecek bir şey. Yaptığınızı ona göre yapmanız gerekiyor. Proje yaparken bu bağlamda proje yapmak gerekiyor. 

Konyaaltı'nın sıkıntılarına kafa yordunuz mu?

Konyaaltı'nın en büyük sıkıntısı, Büyükşehir'le yaşanan sorunlar. Siz Konyaaltı'ndasınız, ama oradaki majör projelere müdahale edemiyorsunuz. Boğaçay projesine örneğin, müdahale edemiyorsunuz. Sahildeki, Tünektepe'deki düzenlemelere müdahale edemiyorsunuz. O nedenle, hedef Konyaaltı'nı Büyükşehir'le birlikte almak olmalı. Konyaaltı'nın sahil bandı bir tatil köyü gibi. Kırsalına çıktığınızda köyler var, tarım var, dağlarda turizm odakları var, arkeolojik alanlar var. Konyaaltı'nda yok yok. Bu çok büyük bir zenginlik, ama aynı zamanda çok büyük bir sorumluluk. Bu noktada bütün katmanları doğru saptayarak, ona gere hizmet üretmelisiniz.

"Bütün katmanlar" derken?

Örneğin, Konyaaltı'nda çok önemli bir emekli nüfus var. Konyaaltı'nda proje üretirken, bu nüfusu dikkate alarak üretmelisiniz. Konyaaltı'nda kadın nüfusu erkek nüfusundan yüzde 10 fazla. Konyaaltı'nda üreteceğiniz projeler bunu dikkate alan projeler olmalı. Akdeniz Üniversitesi'nin güney kapısı Konyaaltı'na açılıyor. Gençlere yönelik projeler üretmelisiniz. Bu konuların tümüyle ilgili daha önce projeler ürettiğim için, Konyaaltı'nda bunları gerçekleştirmeye hazırım. Konyaaltı'nın yapısal sorunlarını da iyi biliyorum. Boğaçay sorununu, muhasara bölgesindeki imar sorununu, Batı Çevre yoluyla ilgili emsal değişikliklerinden dolayı iptal edilen imar değişikliklerini biliyorum. Konyaaltı'nın zenginliklerini, güçlü yönlerini olduğu gibi, problemli yanlarını da biliyorum. Gerçekleştireceğim her bir proje o nedenle ütopik değil. Hedeflediğim projeler günlük  projelerle sınırlı değil. Benim asıl projem "Yeni nesil belediyecilik".

"Yeni nesil belediyecilik"ten neyi anlamalıyız?

"Akıllı kent", "akıllı şehircilik", "kent 4.0". Bunlar, belediyecilikte yeni trendler. Artık, şu yolun eksik kalan kısmına asfalt yamayalım diye belediyecilik yapamazsınız. Emeklilere yaşam merkezi yapmakla yetinerek de belediyecilik yapamazsınız.  Bu yeni trendler yönünde projeler gerçekleştirmeye adayım. Bunların nasıl gerçekleştirileceğini biliyorum.

Nasıl gerçekleştireceksiniz?

Önümüzdeki kısa süre içinde dünyada 50 milyar öğe internet aracılığı ile idare edilmeye başlayacak. Elinizdeki cep telefonu ile pek çok belediyecilik hizmetini halledip, pek çok belediyecilik hizmetine hükmedebiliyorsunuz. İnternet erişimini Konyaaltı'na hakim kılmakla işe başlayacağım. Gençler için e-spor farklı bir şey örneğin. Onunla ilgili takım kuracağım. Bunlar, yeni nesil belediyeciliğin ipuçları. Teknolojiyi belediyelerde sonuna kadar kullanmak lazım.

Antalya'da 1935'ten bu yana CHP kadın milletvekili çıkarmadı. Kadın belediye başkanı ise hiç olmadı. Sizin bu geleneği yıkacağınıza inanıyor musunuz?

Benim ilk çıkışım Plancia Magna ile oldu. Antalya'nın bin 800 yıl önce Perge Belediye Başkanı Plancia Magna ile bir kadın belediye başkanı oldu. Konyaaltı başkanlığına seçilirsem, bu sıradan bir belediye başkanlığı olmayacak; bin 800 yıl süren bir duruma son vermiş olacağız. Bir kadın olarak bin 800 yıl sonra Antalya'da belediye başkanı seçilmek, tarihe malolmak; bu beni çok heyecanlandırıyor.  Ama tek başına kadınlığımla başkanlığa aday olmuş değilim. Bu işi biliyorum; bilgimle, deneyimlerimle bu işe adayım. Şunu da vurgulamam gerekir ki, kadın belediye başkanı konusu, en iyi kadın nüfusu erkek nüfusundan yüzde 10  fazla olan Konyaaltı'nda karşılık bulabilir.

Kadınlara yönelik projelerimiz var mı?

Konyaaltı'nı "kadın dostu bir kent" olarak kurguluyorum; projelerimin önemli bölümü bu tema çerçevesinde olacak. Tarımla ilgili, kadınların el emeğinin değerlendirildiği kadın kooperatifleri düşünüyorum. Kadın emeğinin doğrudan ya da internet aracılığı ile değerlendirildiği bir sistem kurmak istiyorum. Kadınlarla ilgili ücretsiz spor merkezleri yapmak istiyorum. Mahallelerde kadınlara yönelik, sanat etkinlikleri düzenleyecekleri, zamanlarını verimli kullanacakları halk evleri düşünüyorum.  Kırsal alanda tarım üretimi, aşağılara inildikçe tüketim var. Her köy bir şeyiyle, bir ürünüyle ünlü olsun diyorum. Bu üretim tüketim ağını bu şekilde ayarlayacak sistem oluşturmayı düşünüyorum.

Turizmle ilgili neler düşünüyorsunuz?

Konyaaltı sahilinde deniz - kum - güneş turizmi oturmuş durumda. Geyikbayırı'nda kaya tırmanışıyla ilgili doğal rotalarımız var. Bu rotaları dünya markası haline getirmemiz lazım. Bey Dağları içinde Trebenda gibi çok sayıda arkeolojik alan bulunuyor. Bunların her birini bir "arkeopark" haline getirebilir; kültür turizminin bir parçası kılabiliriz. Bey Dağları'nda, tarihi Likya yolunun devamı olan ünlü bir "trekking" güzergâhı var.  Doğa yürüyüşleri için bunları ünlendirerek popüler hale getirmek, buralarla insanlarımızı buluşturmak istiyorum. Konyaaltı'nda eski belediye binasına giderken antik bir hamam var. Onu, Kültür Bakanlığı'yla gerekli protokolleri yaparak belediyeye devralmak, bir sanat galerisi olarak değerlendirmek istiyorum.

Toparlayalım isterseniz. Vurgulamak istediğiniz konular var mı?

Ben diyorum ki, belediyecilik profesyonellik isteyen bir iş. Belediye başkanı olmaya siyasetçilik yetmez. Siyasetteki genel söylemler, profesyonellik isteyen bu işe cevap vermez. İyi bir belediye başkanı olabilmeniz için, belediyeciliği iyi bilmeniz gerekir. Bu vizyona sahip olmak lazım. CHP belediyeleri ülkemizin en başarılı belediyeleri. Herkesin kaçıp sığındığı belediyeler. İnsanların nefes aldığı, kendini özgür hissettiği belediyeler. Cumhuriyet Halk Partisi'nin belediyecilik anlayışını, sosyal demokrat belediyecilik anlayışını Konyaaltı'nda hayata geçirmek, sergilemek istiyorum. Bilgili, deneyimli, donanımlı, bu işin profesyoneli olma yanında, Konyaaltını çok iyi bilen biri olarak; Konyaaltı ve Antalya'nın iyi bir yurttaşı, bu kenti benimsemiş özümsemiş biri olarak, aynı nitelikteki bir ekip ve tüm hemşerilerimle el ele vererek, Konyaaltı ve Antalyamıza çok iyi hizmetler verebileceğime inanıyor; bir kez daha "Çevik başkan göreve hazır" diyorum.

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: