Antalya
06.12.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Avlan Gölü Meclis'te
Avlan Gölü Meclis'te

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Avlan Gölü'nün neden kuruduğunu sordu.

 

Antalya’nın binlerce yıllık geçmişine tanıklık etmiş olan Avlan Gölü’nün makus talihi Meclis gündeminde. TBMM Çevre Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, kuruyarak olma aşamasına gelen Avlan Gölü'nü Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için TBMM Başkanlığına bir önerge veren Aydın Özer, Pakdemirli'ye, "DSİ tarafından Avlan Gölü’nde nasıl bir çalışma yapılmıştır? Bu çalışmaya rağmen göldeki kurumanın nedenleri nedir? Avlan Gölü’nün ‘ulusal öneme haiz sulak alan’ ilan edildiği 2016 yılındaki su miktarı nedir? Bugünkü su miktarı nedir? Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinin 31 ve 32. maddelerinde sözü edilen Ulusal Sulak Alan Komisyonu’nda görev alan kişilerin unvanları nedir? Bugüne kadar Avlan Gölü’nün korunmasına yönelik aldıkları kararlar nelerdir? Bundan sonrası için gölün kurtarılmasına yönelik planlamanız var mı? Varsa nedir? Ulusal Sulak Alan Komisyonu bugüne kadar hangi ulusal öneme haiz sulak alanın korunmasına yönelik, hangi kararı almıştır? Komisyonun bugüne kadar aldığı kararlarla kurtarılmasını sağladığı bir göl var mıdır? Sulak alanların kurumasının önüne geçilmesine yönelik Bakanlığınız tarafından nasıl bir çalışma yapılmaktadır?" sorularını yöneltti.

 

HAZİN HİKÂYE SONA ERMELİ

“Önceki yıllarda gölün kurutulması nedeniyle hem bölgenin iklimi hem de ekolojisi değişti. Göçmen kuşlar burada konaklamaz oldu, ağaçlar hastalandı, sedir ormanı da tehlike altında" diyen Aydın Özer, "Şunu artık anlamak zorundayız; sulak alanların insan eliyle kurutulması karasal iklime, yağışların azalmasına yol açıyor, bu da sulak alanların kuraklığına neden oluyor. Avlan Gölü’nün 40 yıl önce başlayan hazin hikayesinin artık sona ermesi gerekiyor” dedi.

 

YÖNETMELİK YETERLİ DEĞİL

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nin 8 inci maddesinde “Sulak alanların ekolojik karakterini ve fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyecek ölçüde yerüstü ve yeraltı suyu alınamaz” denildiğini belirten Aydın Özer: “Avlan Gölü’ne baktığımızda yönetmeliğin yeterli gelmediğini görüyoruz. Örneğin komisyonca karar altına alınmış olmasına rağmen, gölün ortasından geçen yol hâlâ kaldırılmamıştır” ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: