Antalya
28.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Asgari ücret artmalı
Asgari ücret artmalı

ATSO Başkanı Davut Çetin, enflasyonun yüzde 25'e, gıda enflasyonunun yüzde 30'a çıktığına işaret ederek, "Bebek mamasından elektriğe, mobilyadan otobüs-dolmuş ücretlerine kadar birçok ürüne yüzde 93.5'a varan zam yapıldı. Bu fiyat artışlarıyla asgari ücretlinin onurlu bir yaşam sürmesi mümkün değil” dedi

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Kasım ayı olağan meclisi yapıldı. Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, "Sebze ve meyve fiyatında artışı toptancı hallerdeki komisyonculara, soğan fiyatında artışı tüccara bağlamak doğru değildir" dedi. "Piyasa fiyatı arz ve talebe bağlıdır, arz yetmezse fiyat artar. Fiyatlar düştüğü için ürünün toplanmadığı zamanlar da oluyor" diyen Davut Çetin, "Ürünleri depolamak sadece soğanda olan bir iş değildir, elma gibi birçok meyve de depolanmaktadır. Sebze meyve fiyatlarının yükselmesini toptancı hallere bağlamak da doğru değildir, komisyoncunun komisyonu bellidir, ayrıca komisyonculuğun üretici finansmanındaki önemini de hepimiz biliyoruz. Kolaycılığa kaçmadan yapısal önlemler almak gerektiği gözden kaçırılmamalıdır" diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET ARTIRILMALI

Bazı sektörlerde asgari ücrette yüksek artış korkusu yaşandığını belirten Davut Çetin, "Bununla birlikte enflasyon yüzde 25’e çıktı, gıda enflasyonu yüzde 30’a yaklaşmaktadır. Bu fiyat artışlarıyla asgari ücretlinin onurlu bir yaşam sürmesi mümkün değildir. Dolayısıyla asgari ücretinde artırılması gerektiğini kimse inkar edemez" ifadelerini kullandı.

ANTALYASPOR'U MARKA YAPMALIYIZ

Almanya'nın Hannover ve Berlin kentlerindeki temaslarıyla ilgili bilgi veren ATSO Başkanı Çetin şunları söyledi: "Ziyaretimiz kapsamında Hannover Şehir Stadyumunda da yemekli bir toplantıya katıldık. Biz Antalya’da henüz statları bir yaşam alanı olarak kullanma kültürünü yaratamadık. 500 bin nüfuslu Hannover’in 49 bin kişilik bir stadı var ve bu stadın da 30 bin kombineli seyircisi var. İnsanlar statları sadece maç günleri değil, sosyalleşme alanı olarak her gün kullanıyorlar. Bu, bir kent kültürü oluşmasına vesile oluyor. Bizim de Antalyaspor’u, Antalya markasının bir parçası olarak görmemiz, sahiplenmemiz ortak bir kent kültürü oluşturmak adına son derece önemlidir."

ÖTV YANLIŞ BİR SİSTEM

Türkiye’de KDV uygulamasının dünya geneline benzer olduğunu, ÖTV uygulamasınınsa Türkiye’ye özgü yanlış bir sistem olduğunu söyleyen Çetin, "Özellikle beyaz eşyada, elektronikte ÖTV gerçekten haksız bir vergidir. Bu çağda böyle ürünleri lüks ürün olarak tanımlamak anlamsızdır. Bunlar artık köklü bir reformla düzelmelidir" ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: