Antalya
26.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL , RÖPORTAJ , SEKTÖR
Tarım dünyasının gözü Growtech Eurasia’da
Tarım dünyasının gözü Growtech Eurasia’da

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek ve 28 Kasım’da başlayacak Growtech Eurasia Fuarı’na 30 ülkeden toplam 500 firma katılacak. 85 bin profesyonel ziyaretçinin beklendiği fuarın Marka Direktörü Engin Er, birkaç yıl sonra fuarın uydusunu hedef ülkelerde de düzenlemek istediklerini açıkladı

 

Antalya ANFAŞ’ta 28 Kasım-1 Aralık tarihlerinde düzenlenecek 18. Uluslar arası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı (Growtech Eurasia), 30’dan fazla ülkeden 160’ı yabancı 500’ün üzerinde firmaya ev sahipliği yapacak. 85 Bin’in üzerinde ziyaretçinin beklendiği fuara, Çin, Hollanda, Güney Kore, İspanya ve Macaristan milli katılım sağlıyor. Growtech Eurasia Marka Direktörü Engin Er, tarım teknolojilerinde geliştirilen son ekipmanlar, gübre, tohum, sulama, fide, sera konstrüksiyonları ve hayvancılık ile ilgili birimlerin yer alacağı fuar nedeni ile Antalya’da otellerin tamamının dolduğunu belirterek, “Birkaç yıl sonra bu fuarın uydusunu, hedef ülkelerde de düzenlemeyi amaçlıyoruz” dedi

 

Sayın Engin Er, Growtech Eurasia hazırlıkları hangi aşamada?

Growtech Eurasia Fuarı hazırlıkları son noktaya geldi. Bütün fuar alanı doldu, hatta 30 bin metrekarelik ANFAŞ’a sığmıyoruz ve dışarıdan 6 bin metrekarelik geçici bir alan kuruldu. 30’dan fazla ülkeden katılımcı var. Çin, Hollanda, İspanya, Güney Kore ve Macaristan gibi tarımın önde gelen ülkeleri, fuara devlet politikası olarak katılıyor. Çin devletinden gelen firma sayısı 65. Hollanda’dan 15 firma, İspanya’dan önemli katılım var. Macaristan ilk kez katılıyor ve kendi firmalarının Türk firmaları ile işbirliği yapması öneriliyor.

Tarım deyince akla gelen iki ülke var; Hollanda ve İsrail. Hollanda devlet politikası olarak bu fuara katılıyor. İsrail katılmıyor mu?

İsrail zaten Dünya’da hiçbir fuara milli katılım sağlamaz. Ancak oradan da bireysel olarak katılan firmalar var.

Buraya gelen insanlar neler görecek?

Ziyaretçiler, tarımın tüm alt tedarikçilerini görecek. Sulama sistemleri, tohumculuk, fide, gübre, ilaç ve sera konstrüksiyoncularını görebilecekler. Tarım makineleri, traktörler ve bu yıl ilk kez başlattığımız hayvancılık bölümü olacak. Önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek. Türkiye’de hayvancılık sorunlu bir sektör. Hayvan yetiştiren çiftçilere yönelik, hayvan sağlığı ile ilgili birim olacak, anahtar teslimi hayvan yetiştiriciliğinin yapılabileceği tesisler ile ilgili birim olacak.

18 yıldır yapılan Growtech’in Antalya ve Türk tarımına katkısı ne oldu?

İlk Growtech, fuar alanının girişinde 2 bin metrekarelik bir alanda yapılmış, şu anda 10 kattan fazla arttı. Bu da gösteriyor ki; buraya katılan firmalar verim alıp daha fazla katılım sağlamış., Önceki yıllarda bu kadar yabancı ziyaretçi yoktu. Diğer tarım fuarlarına göre, Growtech’in uluslar arası katılım ve ziyaretçi sayısı oldukça fazla. Türkiye’de 60’tan fazla tarım fuarı yapılıyor. Bunların arasından sıyrılarak en ön sırada yer almamızın en önemli sebebi bu.

Growtech, kendi ismiyle marka olmayı başarabildi mi?

Türkiye, tarımsal üretimde Avrupa’da 1. Sırada, dünyada ise 7. sırada, seracılıkta ise toplam 691.707 dekar alan ile Avrupa’da 2. sırada yer alıyor. Growtech Eurasia olarak 18 yıldır tarım sektörünün ihracat hedeflerine ulaşmasına ivme katıyoruz. Amacımız bundan sonra da hem ülkemizde, hem de bölgede en son teknolojilerle tarımsal üretimdeki verimliliği artırmak ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamak. Growtech Eurasia bu konuda her yıl üstüne kattığı katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

Antalya özelinde bakarsak, fuarın kente katkısı nedir?

Fuarcılığın genelinde, fuarın kendisi 1 kazanıyorsa, şehir 6-7 kazanır. Bu fuarın en büyük katmısı Antalya’ya. Oteller, esnaf, ulaşım, konaklama ve diğer tüm sektörler buradan pay alıyor. Antalya ulaşım ve konaklama için çok müsait. Kışın yaptığımız için çok uygun otel fiyatları var. Havalimanı uluslar arası standartlarda. Seyahat acentası firmaları, şehir içindeki tüm otellerin dolduğunu, Kundu’nun büyük oranda dolduğunu ve Belek’teki otellerde de ciddi doluluk oranına ulaşıldığını söylüyor.

Ne kadar ziyaretçi bekliyorsunuz?

Biz 500’ün üzerinde firma bekliyoruz. Bunun 160 tanesi yurtdışından geliyor. 85 Bin’in üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl 101 ülkeden 85 ziyaretçi gelmişti. Bunun 5381’i yabancıydı. Fuar alanına girişte, her ziyaretçi ile ilgili bilgi toplanan stant olacak. Sektör ile ilgili herkese yeterince davetiye verdik. Şu anda web sitemizde online kayıt sistemi var. Son rakamlara göre 20 Bin’e yakın online kayıt yaptırdı ve bunun yarısı yabancı.

Antalya’dan birçok firma, yurtdışında sadece sebze-meyve satarak değil, sera ürünleri ve tarım ekipmanları ihraç ederek ülkeye döviz kazandırıyor. Bu fuarın bu firmalara katkısı nasıl oluyor?

Biz zaten dernek ve birliklerle çok yakın çalışıyoruz. Sera konusunda Sera Konstrüksiyon, Donanım, Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) ile yakın temastayız. Dünya’da sera konusunda ciddi iki pazar var. Özbekistan ve Rusya. İki ülkeden de, hem devlet tarafından hem de özel sektör tarafından potansiyel yatırımcı getiriyoruz. Gübre konusunda, Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GÜİD) ile beraber çalışıyoruz. Gübre üreticileri ile yabancı iş ortaklarını bir araya getiriyoruz. Türk tohumunu tanıtmak için çalışmalar yapıyoruz. Türkiye Tohumcular Derneği (TÜRKTOB) ile beraber çalışarak, Türk tohumunu tanıtıyoruz. 80’den fazla ülkeye Türk tohumu ihraç edilmeye başlandı. Bundan 10 yıl önce hiç tohum ihracatımız yoktu. Buraya katılan Türk tohumcular bu işten büyük verim alıyor. Yabancı müşterileri kendi seralarına götürüp yaptıkları ıslahları göstererek ciddi müşteri potansiyeline ulaşıyor. Kısacası sektörün her kesimi şu anda bu fuar ortamını bekliyor.

Anamas Tohum gibi kendi ıslah ürünü tohumları ihraç eden Antalya firmaları var. Bu tür fuarlar, tarımda markalaşmaya ne tür katkı sağlıyor?

Biz sadece fuar yapmak istemiyoruz. İşbirliklerinin haricinde, fuar kapsamında 11 yıldır yaptığımız Tarım İnovasyon ödüllerimiz var. Bu ödüllerde bahsettiğiniz markaların tanıtımına katkı sunmaya çalışıyoruz. Bu yılki yarışmaya 30’dan fazla başvuru oldu. Bahsettiğiniz Anamas tohum gibi birçok firma, bu ödüllere başvuruyor. Burada da gördük ki; birçok Türk inovatif ürün var. Üstelik sadece tohum değil, gübre ve tarım makineleri de var. Biz bunları ortaya çıkarıp, yeni ürünlerin çıkması için teşvikte bulunmak istiyoruz.

Growtech Eurasia artık bir marka oldu. ANFAŞ alanı yetmez hale geldi. Fuarın nihai hedefi bu mudur, yoksa daha büyük hedefler var mı?

Hedefler hiçbir zaman bitmez. Fuar olarak orta ve uzun vadeli planlarımız var. Nihai hedefimiz, Growtech markasını yurtdışına taşımak. Hedef ülkelerde düzenlemek istiyoruz. Bir Türk markası olar Growtech’i, tarımın hedef pazarlarına taşımayı amaçlıyoruz. Doğru Pazar Dubai ise orada, Hollanda ise orada yapmak istiyoruz. Tarım sektörü olarak girmek istediğimiz her ülkede bu fuarı düzenlemek istiyoruz. Antalya’daki fuar devam edecek ancak, bu fuarı birkaç yıl içinde bu ülkelerde de düzenleyeceğiz. Growtech’in uydusunu, hedef ülkelerde de düzenleyeceğiz.

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: