Antalya
16.11.2018
A
GENEL , GÜNCEL
yangının bilançosu gün ağarınca ortaya çıktı
yangının bilançosu gün  ağarınca ortaya çıktı

Manavgat'ın Aksaz Mahallesi'nde önceki akşam saatlerinde çıkan yangın, şiddetli poyrazın etkisiyle kısa sürede büyüyerek evlere kadar geldi. Orman İşletme Müdürlüğü ve itfaiye ekiplerinin çabasıyla yangının evlere ulaşması önlenirken, Aksaz Mahallesi'nde Birol Ersoy'un, altı samanlık olan ve üst katında oturduğu eve kadar gelen yangın, samanlığın duvarının kepçeyle kırılarak saman balyalarının çıkarılmasıyla önlendi. Yangında can kaybı olmazken, yaklaşık 7,5 hektarlık tarım arazisinde bulunan zeytinlik ve portakal bahçeleri zarar gördü. Yangının özellikle zeytin bahçelerinde verdiği zarar gün ışıyınca ortaya çıktı. Onlarca zeytin ağacı yangın nedeniyle tamamen yanarken, rüzgarın sürekli yön değiştirmesi nedeniyle bazı bahçelerde zeytin ağaçlarının yarısının yandığı ortaya çıktı.

NEYİNİ TOPLAYACAĞIM, İŞTE GÖRÜNÜYOR

Zeytin bahçesinde dün ürün toplamaya hazırlandığını, hatta traktör römorkuna kasaları dahi koyduğunu belirten Durmuş Kaz (52), "Akşam ezanı vaktiydi, evde yemek yiyecektik, hanım 'Yukarıdan duman geliyor, zeytinlere bir şey olmasın' dedi. Ben de traktöre bindim geldim ki bir şey kalmamış. Hatta buraya alt yoldan geliyordum, yangının içinde kaldım, traktörle zor çıktım. Dün ikindi vakti sandıkları römorka yükledim, bugün toplayacaktım. Hatta bacanağa söyledim, onlar yardıma gelecekti. Böyle olunca onlara da telefon ettim, gelmeyin diye. Neyini toplayacağım, işte görünüyor, kalmışta mı toplayacağım" dedi.

NE YAPACAĞIZ BİZ DE BİLEMEDİK

Zeytin ağaçlarını 12 yıl önce babası, kardeşi ve ailesiyle diktiğini kaydeden Durmuş Kaz, "Benim şu anda 70 ağacım, 20 kadar da biraderin yandı. Bütün milletin ağaçları gitti. 12 sene önce ağaçları diktik. Burada Yörükler vardı. Keçiler, koyunlar vardı. Günde 3 sefer burasını dolanıyordum, zarar vermesinler diye. Yalağını kazdım, fidanı 5 liraya aldım. Burasını babamla birlikte, biraderim hep birlikte çoluk çocuk fidan diktik. Bu zamana kadar getirdik. Şimdi de böyle oldu. 2 kızımı evlendirdim, borcum, derdim var. Ben burasını ümit ediyordum. Şimdi böylece kaldık. Bakalım, traktörü mü satacağız, arabayı mı satacağız ne yapacağız biz de bilemedik" diye konuştu. (DHA)

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: