Antalya
09.11.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Baro'dan imza kampanyası
Baro'dan imza kampanyası

ANTALYA Barosu, avukatların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için Adalet Sarayı'nda bulunan Baro Kafeteryası'nda basın açıklaması yaptı. Baro yönetimi, avukatların çeşitli taleplerinin yerine getirilmesi için imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

 

Antalya Barosu'na bağlı avukatlar mesleki sorunlarıyla ilgili imza kampanyası başlattı. Adliye Kafeteryasında başlatılan kampanyayla ilgili açıklama yapan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan,  "İcra Ceza ve Hukuk Mahkemeleri ile İcra Müdürlüklerinin eski adliye binasına taşınması başta olmak üzere bazı meslek sorunlarımızla ilgili imza kampanyası başlattık" dedi.

KARAR SÜREÇLERİNE DAHİL EDİLMEDİK

"Antalya, Türkiye’nin 5. büyük kenti olup, Antalya Barosu da 4. büyük Barosudur. İdare ve vergi mahkemelerinin sayısı ve bu mahkemelerde görülen davaların sayısı ve çeşitliliği, coğrafi konum, sosyal ve ekonomik yapı, iş yoğunluğu ve niteliği, nüfus yoğunluğu, bölgesel gereksinimler ve benzeri ölçütler göz önüne alındığında Antalya’da da Bölge İdare Mahkemesi’nin kurulması gereklidir. Bakanlığınız da bu yönde bir çalışma yapmaktadır. Bu suretle eski Adliye binası da bu amaçla kullanıma hazırken, icra pilot bölgesi uygulamasına geçileceğini ve icra ceza/hukuk mahkemeleri ile icra müdürlüklerinin eski Adliye binasına; idare ve vergi mahkemelerinin de Bölge Adliye Mahkemesi binasına taşınacağını öğrendik" diyen Polat Balkan, "Öncelikle, bu kararların alınma süreçlerine dahil edilmememizi doğru bulmadığımızı, bunun hem uluslararası sözleşmelerle, hem de yukarıda açıkladığımız Anayasal ve yasal düzenlemelerle güvence altına alınan haklarımıza aykırı olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

AVUKATLARIN TALEBİ

Antalya Barosu avukatlarının Adalet Bakanlığı'na göndermek üzere imzaya açtığı kampanya metninde dile getirilen talepler şu şekilde:  "İdare ve vergi mahkemelerinin kurulu oldukları eski Adliye binasında kalmaları. Bölge İdare Mahkemesi kurularak eski Adliye binasında hizmet vermeye başlaması. Antalya Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün başka bir yere taşınmasının sağlanması. Yan yana olan Antalya Adliyesi ile Antalya Bölge Adliye Mahkemesi arasında geçişin sağlanması. icra ceza/hukuk mahkemeleri ile icra müdürlüklerinin işin doğası gereği Antalya Adliye Binasında kalmaya devam etmesi, koşullar gereği bir taşınma işlemi olmak zorunda ise bu durumda fiziki koşulları daha uygun olan Bölge Adliye Mahkemesi binasına taşınmasının sağlanması. Antalya’nın seçilmesine ilkesel olarak karşı çıktığımız icra pilot bölgesi uygulaması ile ilgili bilgi ve belgelerin tarafımızla da paylaşılması. Eski Adliye, Antalya Adliyesi ve Bölge Adliye Mahkemesi'ni içine alan bir alanın bir yargı adası olarak düşünülüp, Antalya Adliyesinin deniz tarafındaki alanla, Bölge Adliye Mahkemesinin hemen yanındaki boş alanın yargı dünyasına kazandırılması. Avukatların, Avukatlık Kanunu'na aykırı bir biçimde (vekaletname ibrazı vs. gibi gerekçelerle) engellenen dava, soruşturma ve kovuşturma dosyası bilgilerini edinmelerinin ve dosyalara erişimlerinin sağlanması."   Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: